


Információk, érdekességek
Csak akkor megyünk orvoshoz, ha nagyon fáj
2021. február 06.
Az ízületi betegségben szenvedők 70%-a csak súlyos stádiumban fordul orvoshoz, tízes skálán mérve csak 6-os erősségű ízületi fájdalom felett keresnek fel szakembert.
Kiemelten sok a kezeletlen, ízületi panaszokkal küzdő beteg az országban: mind a háziorvosok, mind a szakorvosok 30%-ra teszik arányukat. Abban, hogy a páciensek nagy része csak kései stádiumban fordul az egészségügyhöz jelentős szerepet játszik, hogy nehezen ismerik fel tüneteiket és félnek a kezelés hosszától is.
Ennek következményeként az ízületi panaszokkal küzdő betegek több mint kétharmada már csak középsúlyos vagy súlyos stádiumban fordul orvoshoz.
Kiemelten sok az ízületi panasszal küzdő beteg Magyarországon, minden ötödik betegszabadságért valamilyen ízületi probléma a felelős. Mint a legtöbb betegség esetében, itt is jelentős szerepe lenne annak, hogy a páciensek időben felismerjék tüneteiket és orvoshoz forduljanak, hiszen például a porckopás vissza ugyan nem fordítható, de megfelelő terápia mellett jelentősen lassítható folyamat. Mikor jutnak el orvoshoz az érintettek? Mik a leggyakoribb panaszaik? Milyen fájdalmakkal küzdenek? Az MGYFT és az Ízületőr program házi- és szakorvosok körében végzett reprezentatív kutatása többek közt ezekre a kérdésekre kereste a választ.
Kései felismerés, erős fájdalom
A reumatológusok esetében a betegek kétharmada, az ortopéd orvosoknál 77% az ízületi panaszokkal küzdők száma, de a betegszámot tekintve ugyanennyi (hetente 80-90) pácienssel találkoznak a háziorvosok is. A kutatásból kiderült, hogy az orvoshoz fordulók nagy része valóban kezelésre szorul: a házi- és szakorvosok a hozzájuk érkezők közel 80%-ának javasolnak terápiát. Mindehhez nagymértékben hozzájárul az is, hogy a betegek nagy része csak kései stádiumban fordul az egészségügyhöz segítségért. Azok a páciensek, akik táppénzre kényszerülnek, átlagosan három hétre esnek ki a munkából, a korai felismerés ezt az időt is jelentősen csökkenteni tudná.
Gondolkodjunk pozitívan – új erőt adhat
2021. február 05.
Kezeljük megfelelően a negatív oldalt
Hagyjuk abba az örökös bosszankodást, kesergést
Amikor meglehetősen gyakran mérgelődünk a mindennapok kisebb-nagyobb kellemetlenségei, problémái miatt, végül szokásunkká válhat az örökös panaszkodás, gyűlölködés, a dolgok rossz oldalának előtérbe helyezése. Mindez idővel elronthatja életünk kellemes pillanatait is. Amellett ez a fajta, állandósulni látszó elégedetlenség napi dolgainkkal, vagy az egyes személyekkel való ellenségeskedés hangulatunkat oly mértékben rontja, ami kimeríthet fizikailag és idegileg is.
Ha pedig azt hisszük, hogy a naponta ismétlődő kesergés, siránkozás, mérgelődés ”természetünkből fakad, így nincs mit tenni”, különösképpen összpontosítanunk kell arra, hogy felvegyük a harcot a negatív életszemlélet e káros tendenciájával szemben. A pozitív életérzés megvalósításához pedig hozzátartozik, hogy belássuk: meg tudunk szabadulni ezektől a hétköznapi bosszúságoktól, melyek bár sűrűn fordulnak elő, általában nem olyan súlyúak, hogy az élethez való egész hozzáállásunkat a rossz irányba terelnék. A pozitív látásmód elérése érdekében tanuljuk meg a kellemetlenségeket, melyeken sokszor fölöslegesen rágódunk, viszonyítani is, hogy ne okozzunk magunknak állandósuló, rossz mentális állapotot.
Idővel eredményesek leszünk: kevesebbet panaszkodunk, bosszankodunk apróságok miatt, és ebből eredően lassanként észre sem vesszük őket. Végül eltűnnek, és így elérjük, hogy léptünk a pozitív világlátás és általános kedélyállapotunk javításának célja érdekében. Ez jó módszer arra is, hogy megvédjük magunkat a ránk nehezedő pszichés nyomástól, megőrizzük nyugalmunkat, és átváltsunk „negatívból pozitívba”…
Kerüljük a „vészmadarakat”
Zsörtölődők, örökké morcosak, féltékenyek, irigyek, „vészmadarak”… A negatív életszemléletű emberek gyakran gonosz örömüket lelik abban, hogy elrontsák általános jó hangulatunkat, derűnket, leszólják sikereinket, eloszlassák reményeinket, kritizálják erőfeszítéseinket, igyekezetünket, vagy akár megjósolják nekünk a legrosszabbat. Az is előfordul, hogy mindezt nem feltétlenül tudatosan teszik (hiszen nem mindegyikük kifejezetten rosszindulatú), mégis megviselnek minket, elnyomják életörömünket. De mi lehet a megoldás? Ha pl. nem tudjuk elkerülni őket (ami gyakran megesik a munkahelyen, de családon belül is), legalább tartsunk tőlük tisztes távolságot, növelve intim szféránkat.
Az öntisztelet 3 aranyszabálya
2021. január 30.
Hogy adhat hálát az, aki első szám első személyben nem tud belenézni a tükörbe és hálát adni annak akit lát?
A mondást vallások, filozófusok, pszichológusok is mondják, nagypapák, nagymamák és tanítók, évszázadok óta ugyanígy, máshogy de értelmében ugyanezt:
Tartsd meg a magadnak adott szavad!
Sokat segít ebben a napló, lelki napló, hálanapló vezetése, ugyanis vissza tudunk olvasni akár évekre visszamelően a fogadalmainkra.
Ahhoz, hogy tisztelni tudd magad, mely az önbecsülés első lépése, az alábbi 3 dolgot cselekedd meg minden nap, amikor a hálanaplódat vezeted:
-
Minden nap írásban vagy szóban adj hálát magadnak azért, amiben jó vagy aznap! - ha nem tudod elismerni magad, akkor hogy várod ezt másoktól?
- Minden nap írásban vagy szóban adj hálát magadnak azért, amiben régen nem voltál elég jó, de ma bizony jobb voltál mint eddig! - Ez egy siker, amit észre kell venned, hogy előbbre juss.
- Minden nap írásban vagy szóban adj hálát a kinézeted egy olyan pontjáért, amivel elégedett vagy. - Ez ahhoz kell, hogy elfogadd és szépnek lásd magad!
Ezek talán nehezek, talán apróságnak tűnnek, a feladat annyi, hogy ne add fel. Meg tudod találni magadban azokat a dolgokat amikre méltán büszke lehetsz. úgy könnyebb kitakarítani a gondolataidból azokat a szófordulatokat, melyek leértékelik azt a csodálatos lényt, aki TE VAGY!
Ha tetten éred magad, fordítst az ellenkezőjére! Itt egy táblázat ami segít, hogyan csináld!
HÁLÁS VAGYOK! Szoktad ezt érezni?
2021. január 30.
A hálaadáshoz meg kell érni! Nem kell hozzá iskola, nagy tudás, elég, ha érzed a gondviselést! Íme az első 3 lépés, kezdj már ma a hálaadáshoz!
Amikor igényt kezdünk formálni arra, hogy a világból a nekünk járó szeletet kihasítsuk, általában nem adunk hálát. Egyszerűen természetesnek vesszük, hogy az a bizonyos dolog, akár a víz, meg a levegő, alanyi jogunkon nekünk JÁR. Önnön csodásságunk elég hozzá, hogy az a bizonyos dolog legyen, ha megvan, mellé írunk egy pipát és lépünk is tovább.
Ahogy egyre fejlődünk, egyre mélyül a megértésünk, egyre többször érezzük a gondviselés kegyeit magunkon, gyakran megértjük, hogy a hálaadás fontos része életünknek.
- Járj nyitott szívvel! Aki nyitott szívvel tud járni-kelni a világban, az sokkal több jót tapasztal, s még több jót tud adni másoknak. Mi is a nyitott szív? A képesség arra, hogy szívből megérts, ne alkoss negatív ítéleteket, tételezz fel jót a másikról.
Példa: Autós jobbról előzgetve, csapongva nyomul a kocsisorban. A sofőr átkozódik, azt kívánja, bárcsak fának csapódna a szemtelen bunkó, akkor majd megtudná, milyen veszélyes ez! A sofőr mellett ülő, akinek nyitott a szíve, azt mondja, bárcsak odaérne ahová így siet szegény, hiszen az életét senki nem kockáztatja, ha nincs rá nyomós ok.
Pár méterrel később látják, ahogy a kórház előtt görnyed egy nagy pocakos kismama és integet az előzgető autósnak, aki vadul villog válaszul.
- Vedd észre a jót! Aki hálát ad esténként, az úgy jár-kel a világban, hogy észre tudja venni a jót. Látja a betonkockák közt életre törő apró kis gyomnövény erejét. Látja a mindenhol túlélő városi galambok vidám kolóniáját. Látja az évszakokat maga körül, érti miért van akkor és ott, amikor és ahol lennie kell. Aki így él, annak minden és mindenki a mestere, mert az igazi mester a szíve közepében lakik.
- Járj el olyan társaságba, ahol megértenek! Ha a közösséged, amiben nap mint nap élsz, nem érti, nem látja, nem tudja felfogni azt az utat amin jársz, az nem az ő hibájuk. Egyszerűen nem hibáztathatod a lépccső alján felfelé kapaszkodót azért, mert nem látja a panorámát, ami a lépcső tetejéről kitárulkozik a szemed előtt, ahogy a repülőgép pilótája sem szólhat le téged, mert nem látod a vetések és falvak térképkockáit egészben. A társaságod nagyon fontos. Akik ismerik, értik és tudják, hogy a hálaadásnak mekkora szerepe van, hogy a találkozások mennyire meghatározók az ember életében, azok azt is értik, hogy gyakran kell olyan emberek társaságát keresni, akik megértenek téged. Akikkel az utad azonos szakaszán jársz. A velük való együttlét segít téged, hogy tovább segíts azoknak akik felnéznek rád és tovább léphess azon az úton, amin az előtted járók mennek, akikre te nézel fel tisztelettel.
Mit üzennek a rémálmok?
2021. január 25.
A rémálmok nem csak az éjszakai pihenést teszik tönkre. A negatív élményekkel teli, zavart alvás következményeként jelentkezhet nappali nyugtalanság, depresszió is. Mindez azonban elkerülhető, rémálmok ellen is létezik gyógymód.
Felnőttek, gyerekek egyaránt találkoznak rémálmokkal
Gyermekkorban igen gyakori a rémálom, főként, ha a gyermek életében valamilyen fontos változás történik. Az óvodába, iskolába kerülés, kistestvér születése, családi konfliktus, a szülők válása mind olyan élethelyzet, mely a gyermek számára fokozott stresszel jár. Ilyen helyzetekben a rémálmok akár hasznosak is lehetnek, mivel általuk a gyermek képes csökkenteni a ki nem mondott, ki nem tombolt feszültségeket. A rémálom azonban korántsem csak a gyermekkor velejárója. A felnőttek megközelítőleg 8 százaléka riad fel éjszakánként rendszeresen rossz álmok miatt. Azon túl, hogy ilyen körülmények közt az alvás sem pihentető, a rémálmok a nappali hangulatot is befolyásolják, hatásukra idegesebbek, lehangoltabbak lehetünk.
Rémálom segít feldolgozni a napközben kapott érzelmi hatásokat
Talán nincs is, aki életében legalább egyszer ne küzdött volna rémálmokkal. A zuhanás, vagy épp menekülés képkockái után valódi felüdülés az ébredés, amikor a fejünkben zajló nyomasztó film véget ér. Az álmok jelentését sokan, sok féle módon próbálták már értelmezni. Akár szimbolikus üzenetet hordoznak magukban, akár nem, megfigyelhető, hogy stresszes, nyomasztó élethelyzetekben a rémálmok száma is megnő – mondta el dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus, a Sleep Center főorvosa. Az összefüggés felnőtt korban is hasonló lehet a gyermekeknél tapasztalt jelenséghez, hiszen alvás közben dolgozzuk fel a nap folyamán bennünket érő érzelmi hatások és értelemmel bíró információk jelentős részét is. Rémálmok ezért gyakran jelentkeznek például poszttraumás stressz szindróma tüneteként, vagyis valamilyen komoly megrázkódtatás, stressz hatás következtében.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...585960...236