Információk, érdekességek

Köhög a gyerek – Mit tegyek?

2016. október 30.

Kezdődik az ősz, és így a köhögés is sokkal gyakrabban fordul elő. Tudni kell, hogy ez milyen típusú, mert ettől függ a kezelés.

  • Tegnap óta csúnyán köhög a négyéves fiam. Tudna neki ajánlani valamit, ami végre elmulasztaná?

Természetesen. Előbb azonban tisztáznunk kell, hogy milyen jellegű a gyermek köhögése, mert attól függ az, hogy milyen gyógyszerrel lehet enyhíteni a panaszokat.

Száraz vagy hurutos a köhögése?

  • A száraz köhögés köpetürítéssel nem jár, ugyanakkor ingerlő típusú.
  • Ezzel szemben a hurutos köhögés nyák- és köpetürítéssel jellemezhető; erre szokták azt mondani a szülők, hogy „fel tudja köhögni a lerakódást”.

A száraz köhögésre köhögéscsillapítókat kell adni. A hurutos köhögés kezelésére pedig köptetőket lehet alkalmazni. A kettőt nem szabad felcserélni! Az problémát okozhat, ha valaki köhögéscsillapítóval elnyomja a váladékozó köhögést, és emiatt nem tud kiürülni a nyák.

  • Száraz köhögése van a gyereknek

Ebben az esetben dextrometorfán hatóanyagú szereket tudok ajánlani. Gyümölcsízű szirupok, belsőleges oldatok közül lehet választani. Ezek vény nélkül kaphatók, de adagolásuknál szigorúan be kell tartani az adagolási útmutatóban foglaltakat.


A sorozatos vetélések hátterében APS is állhat

2016. október 29.

A babavárás az egyik legcsodálatosabb időszak egy nő életében. Sajnos egyes kismamáknak újra és újra át kell élniük a poklot, a vetélések és akár a halvaszülés kockázatát csak azért, mert nem kerül felismerésre az antifoszfolipid szidróma (APS).
A terhességi antifoszfolipid szindrómáról és a kezelési lehetőségekről dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszél.

Terhesség antifoszfolipid szinrómával

Az APS, vagyis az antifoszfolipid szindróma egy autoimmun betegség, kialakulásának okai egyelőre nem tisztázottak. A kór tulajdonképpen egy immunrendszeri zavar, amely hatással van a véralvadás folyamatára.

A testben a vér alvadásának nagyon fontos szerepe van. Sérülés, vérzés esetén ugyanis ez a folyamat gondoskodik arról, hogy a lehető legkevesebb vért veszítsük el. A váralvadásban egy sor hormon és alvadási faktor vesz részt, melyek egymás után, domineszerűen aktiválódva idézik elő azt az eseményt, melynek során az oldható fibrinogénből oldhatatlan fibrin keletkezik, és a véralvadás bekövetkezik.

Amilyen fontos a szerepe a megfelelően gyors alvadásnak, annyira fontos az is, hogy ez ne történhessen meg rendellenesen, az az ne keletkezzen trombózis. Terhességben a véralvadási faktorok aktivitása fiziológiásan is növekszik, tehát gyorsabban alvad meg a vér az egészséges terheseknél is.

Az antifoszfolipid szindróma esetében arról van szó, hogy, könnyebben keletkezik trombus az erekben, akár az agyi erekben is stroke-t okozva. Leggyakrabban a végtagok mélyvénás rendszerben alakul ki a trombózis, és könnyen okozhat, véralvadék leszakadásával súlyos tüdőembóliát. Létrejöhet véralvadék az artériákban is, amikor szív infarktust okoz.

Terhesség esetén a képlet tovább bonyolódik. Az antifoszfolipid szindróma tüneteit sokszor egy specifikus esemény, mint például a terhesség, hozza felszínre. Ekkor a placenta vérereiben is kialakulhat trombózis, elzáródás, mely a magzatra nézve katasztrofális következményekkel járhat.


Anya tényleg jobban tudja! – Az anyukák egészségértésénél nincs jobb!

2016. október 23.

Ilyenkor ősszel, az iskolakezdéskor és az ezzel sokszor együtt járó fertőzéses időszakban különösen aktuális a kérdés: vajon mennyire jelent problémát az édesanyáknak a sokszor összetett feladatot jelentő beteg családtagok gondozása, a védőolásokkal és a megelőzéssel kapcsolatos döntések meghozatala.

A magyar családokban a gyermekgondozással, az egészséggel, betegséggel kapcsolatos teendők ma is nagyobb részt hárulnak a nőkre, ezért kiemelten fontos a jövő generáció szempontjából a kisgyermekes anyák egészségértési szintje, azaz hogy mennyire tudnak egészségügyi kérdésekben és az egészségügyi rendszerben tájékozódni és mennyire képesek megfelelő döntéseket hozni a prevencióval vagy a betegségek kezelésével kapcsolatban. Egy közelmúltban készült felmérés eredményeit elemezve kiderült, hogy a 15 évnél fiatalabb gyermeket nevelő édesanyák egészségértési szintje ugyan magasabb az átlagosnál, és eléri a nyugat-európai lakosok átlagos értékét, de még így is minden harmadik családanya egészségértése a problémás vagy nem megfelelő kategóriába esik, azaz nekik nehézséget okoz megszerezni, megérteni, feldolgozni és alkalmazni a saját és családjuk számára fontos, az egészségükkel kapcsolatos információkat.

Nem értjük az orvosi infókat?

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének jóvoltából Magyarországon is elkészült a nemzetközileg validált Egészségértés – Health Literacy Survey EU kutatás – kilencedikként a világon, melyben a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. azt vizsgálta, hogy a magyar lakosság képességei mennyire felelnek meg az egészséggel kapcsolatos komplex igényeknek a modern társadalomban. A kutatás nem tudásszintet, hanem az élet három, egészséggel kapcsolatos területén (egészségügy, prevenció, egészségfejlesztés) mért négy információfeldolgozási szintet (elérés, megértés, értékelés, alkalmazás), illetve az ezekhez kapcsolódó készségeket, képességeket mért.


A késői serdülés betegséget jelezhet

2016. október 20.

A pubertás egy igen fontos időszak a gyerekek fejlődését tekintve, ennek ellenére sok szülő félve tekint erre az életperiódusra, hiszen gyermekük a hormonváltozások miatt nem csupán lázadóbbá válik, de egy lépéssel közelebb is kerül a felnőttkorhoz.

Sokan ezért titkon reménykednek abban, hogy minél később következik be a serdülés, ám az sem jó, ha túl sokáig várat magára, ugyanis az betegséget jelezhet. Hogy pontosan mit, arról dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusát kérdeztük.

Mikor van itt a pubertás ideje?

Erre a kérdésre nehéz pontos választ adni, ugyanis minden gyermek más-más ütemben fejlődik, ezért lehet, hogy valaki pár évvel előbb, illetve később lép a serdülőkorba. Ám a szakirodalom szerint amennyiben a fiúknál 14, a lányoknál 13 korig nem indul meg a folyamat, akkor az betegséget jelezhet- ezért érdemes szakemberhez fordulni. Kórosnak tekinthető az is, amikor bár a gyermeken elkezdődtek a változások, ám egy bizonyos ponton megállt.

A pubertáskor igen fontos a fejlődés szempontjából, hiszen ekkor alakulnak ki a másodlagos nemi jellegek, valamint a szervezet elkezd felkészülni az utódnemzésre. A lányoknál megindul a mellek megnagyobbodása, megjelenik az első vérzés, (általában 12-13 évesen), a fiúknál pedig növekedésnek indulnak a herék és a hímvessző, később pedig kialakul a férfias testalkat, valamint megindul a mutálás. Magáért a felgyorsult növekedésért a nemi hormonok felelnek. A folyamat hosszú hónapokat, akár éveket is igénybe vehet, melyet több belső elválasztású mirigy hormontermelésének összehangolt működése irányít – mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa.


Amikor a legkisebb náthás

2016. október 19.

Egyre gyakoribb, hogy érett, normál súllyal született baba már a kórházból náthásan érkezik haza. Nagy izgalmat okoz ez a látszólag banális gond az egész családnak, de főként az első gyermekes, fiatal kismamáknak.

legkisebb náthásNem elsősorban az orrfolyás jelent problémát, hanem az orrdugulás, ami az újszülött táplálását, mellből való szopását akadályozza. Bizonyára nem minden fiatal anyuka tudja, hogy a csecsemő kizárólag az orrán tud levegőt venni. A szájlégzést csupán hónapokkal később sajátítja el.

Szopás közben tehát az a legfontosabb, hogy az orrjáratok tiszták, így a levegő számára szabadon átjárhatók legyenek. Ebből következik, hogy a náthás baba számára – bármilyen éhes is – nem jelent örömet az evés. Rövid ideig és keveset szopik, közben fel-felsír – súlya emiatt nem gyarapszik megfelelően, és nyugtalanul alszik.

Az újszülött szabad orrlégzésének jelentősége egy nagyon ritkán előforduló kórképpel, a veleszületett hátsó orrüreg-elzáródással (koanális artéria) jól érzékeltethető. Külső látható jel nélkül, az orrjáratok belső – hátsó részén, az orrsövény egyik vagy mindkét oldalán a fejlődés során hártyás, illetve csontos elzáródás alakul ki. Ez a fejlődési rendellenesség többnyire nem társul más tünetekkel.
A féloldali elzáródás nem jelent komoly problémát, ha azonban mindkét oldalon jelentkezik, az a csöppség életét veszélyezteti.
Közvetlenül a születést követően az egészséges gyermek a kitisztított orron át mélyet lélegzik, és bőrszíne piros lesz. Ha az újszülött orra mindkét oldalon elzáródott, ez a mechanizmus nem működik, a csecsemő bőrszíne kékes lesz, és nem sír fel egészségesen. Az orrába vezetett szonda segítségével másodpercek tört része alatt kiderítik az okot, és a fulladásveszélyt elhárítják. Erre természetesen minden szülészeti osztály fel van készülve.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...178179180...294