Információk, érdekességek

7 dolog, ami megkönnyíti a nehéz napokat kisbabával

2025. május 11.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A kisbabás időszak gyönyörű, meghitt, de egyben kiszámíthatatlan is. Az egyik pillanatban még boldogan nézel a babádra, aki békésen szuszog a karodban, a következőben pedig már azt érzed, teljesen elvesztél a fáradtság, a bizonytalanság és az állandó készenlét érzésében. Fontos tudni, hogy nem vagy egyedül ezekkel az érzésekkel - szinte minden édesanya átéli őket. Ilyenkor különösen nagy segítséget jelenthet néhány praktikus eszköz és módszer, amelyek enyhítik a terheket, és segítenek átvészelni a nehéz perceket. Íme 7 olyan dolog, ami sokaknak bevált - talán neked is segíthet valamelyik!  

Babahinta – ismerős érzések

A babahinta egy igazi mentőöv lehet a nyűgösebb időszakokban. A ringató, ölelő mozgás emlékezteti a babát a pocakban átélt biztonságos közegre, és ez sokszor segíthet megnyugodni. Ezért sok baba a hintában sokkal könnyebben elalszik, mint kiságyban vagy babakocsiban.

Ha épp babahinta vásárlás előtt állsz, érdemes körülnézni a lehetőségek között, hiszen nagy a választék. Fontos szempont lehet a stabilitás, a természetes anyaghasználat, valamint az, hogy hány hónapos kortól és meddig használható biztonsággal. 

Hordozó – szabadság neked, biztonság neki

A baba testközelsége mindkettőtöknek megnyugvást hozhat. A hordozó nemcsak a közelség érzését adja meg, de szabadabb mozgást is biztosít számodra a mindennapokban. Főzés, séta, otthoni tennivalók – mind könnyebben mennek, ha nem kell letenned a babát. Ráadásul sok baba a hordozóban hamar megnyugszik vagy akár el is alszik.

Válassz olyan hordozót, amely támogatja a baba helyes tartását, és neked is kényelmes viselni. Próbálj ki több típust, és ha van rá lehetőséged, kérj segítséget egy hordozási tanácsadótól.

Fehér zaj – titkos fegyver altatáshoz

A whitenoise, vagyis a fehér zaj sok szülő kedvence lett az elmúlt években – nem véletlenül. A monoton, halk zaj (például porszívó, hajszárító, vagy egy erre a célra készült fehér zaj gép) segíthet kizárni a környezeti ingereket, és megnyugtatni a babát.

Különösen hasznos lehet altatáshoz, hiszen a pocakban a baba nem csendben volt, hanem a folyamatos anyai zajokat (szívverés, bélmozgás, beszéd) hallotta. A fehér zaj ezt a biztonságos hangkörnyezetet idézi vissza.


A leggyakoribb nőgyógyászati problémák, amelyeknek akár pár óra alatt búcsút inthetünk

2025. május 08.

Fotó: atlascompany | freepik

A lányok és a nők többsége élete során legalább egyszer találkozik valamilyen nőgyógyászati problémával, akár serdülőkorban, gyermekvállalásnál vagy változókorban. Ezek megoldásához bizonyos esetekben kisebb műtéti beavatkozásra is szükség lehet, hogy a tünetek mérséklődjenek vagy teljesen megszűnjenek. A Budai Egészségközpontban a nőgyógyászati kezelések részeként immár húszféle egynapos nőgyógyászati kisműtét vehető igénybe, amelyek az összes nőgyógyászati műtéti típus mintegy 70 százalékát lefedik. Az intézmény ezenfelül az esetleges szövődmények ellátására a szektorban egyedülálló módon intenzív osztályos támogatást biztosít.

Gyakori nőgyógyászati elváltozások, amelyeknél műtétre lehet szükség

A nők jelentős része küzd olyan problémákkal, amelyek elhúzódó- és rendellenes vérzéshez, fogantatási nehézségekhez vagy meddőséghez, illetve akár rosszindulatú daganat kialakulásához is vezethetnek. Az egyik leggyakoribb nőgyógyászati probléma a vérzészavar, amikor a menstruáció 10 napnál tovább tart és/vagy nagyon erős, zavarja a napi tevékenységet, vagy ha 21 nap alatt egymás után többször is megjön. A vérzészavara nők 85 százalékánál jelentkezik életük során, és bár a 40-55 éves korosztálynál fordul elő leggyakrabban, nem csak a változókorba lépőket érinti. Hátterében számos tényező állhat, többek között hormonális egyensúlyzavarok – beleértve a policisztás ovárium szindrómát (PCOS) és a korai menopauzát, illetve a klimax előtti hormonális változásokat –, de okozhatják miómák és méhpolipok (együttesen méhüregi elváltozások), endometriózis és petefészekciszták is, amelyek mind a gyakori problémákhoz sorolhatók és amelyek esetén műtéti beavatkozásra lehet szükség.

A mióma (méhtesti jóindulatú daganat) és a méhpolip (a méhnyálkahártya növekedése) egyaránt eltávolíthatók hiszteroszkópos, azaz méhtükrözéses módszerrel, ami rövid ideig tartó vénás altatásban zajlik. Szintén gyakori rendellenességnek számítanak a méhnyakelváltozások (pl.: méhszájrepedés, méhszájseb, kóros hámelváltozások), amelyek akár rosszindulatú daganat, méhnyakrák kialakulásához is vezethetnek. Ilyen esetben ún. kacskonizációval, azaz hurokkimetszéssel lehet eltávolítani a daganatot.  

Azoknál a nőknél, akik nem tudnak megfoganni, a meddőség kivizsgálásának részeként a petevezeték átjárhatóságának kivizsgálása is javasolt, mely során megállapítható, hogy átjárhatóak-e a petevezetékek a spontán teherbeeséshez vagy inszeminációhoz. Amennyiben a petevezeték elzáródott, azt érdemes műtéttel eltávolítani. „A vérzészavarok egy része gyógyszeresen is kezelhető. Ez általában hormonális kezelést jelent, ami szövődménnyel járhat, és nincs szövettani eredménye. Így nem ez az elterjedt terápiás módszer, hanem a műtéti beavatkozás. Ez csak akkor nem végezhető el, ha a páciens nem altatható pl. elhízás, súlyos alapbetegségek vagy vérzékenység miatt, de ez extrém ritka. A Budai Egészségközpontban végzett kisműtétek minimálisan invazív beavatkozások, amelyek gyorsabb felépülést, kisebb fájdalmat és kevesebb komplikációt biztosítanak a páciensek számára, mivel alig vagy nincs szövődményük – mondja dr. Nagy László Zoltán, a Budai Egészségközpont nőgyógyásza.


Az intim területeken kínzó ekcéma is kezelhető

2025. április 30.

A nemi szervek környékén kialakuló viszketés, gyulladás sokakban a szexuális úton terjedő betegségek gyanúját veti fel, holott nem ritkán ekcéma okozza a kellemetlen tüneteket. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus azzal a jó hírrel szolgált, hogy bár az ekcéma krónikus bőrbetegség, de a kínzó viszketés enyhíthető, a gyulladás kezelhető.

Fotó: pikisuperstar | freepikA külső nemi szerveken jellemző a kontakt ekcéma

Az ekcéma (dermatitis) a leggyakoribb, gyulladással, szárazsággal és viszkető érzéssel járó bőrbetegség, ami testszerte bárhol megjelenhet, és bár leggyakrabban a végtagokat érinti, az intim területek bőrfelületein is kialakulhatnak a vöröses, fénylő, viszkető foltok. Az ekcémának több típusa van, de jellemzően nem mindegyik érintheti az intim testtájakat.
Az atópiás dermatitisz például általában gyerekkorban kezdődik, és tipikus megjelenési formája a száraz, kipirosodott bőr, ami viszket és gyakran be is repedezik, az akut tenyér-talpi ekcéma, vagyis a dyshidroticus ekcéma pedig a kezeken, ujjakon, lábfejen, talpon jelenik meg és típusos tünetekkel jár.
A külső nemi szerveken leginkább a kontakt ekcéma okozhat kínzó tüneteket. Az allergiás kontakt dermatitisz akkor alakul ki, ha a páciens bőre kontaktusba, kapcsolatba kerül egy olyan anyaggal, ami allergiát vált ki nála. Ez bármi lehet, gyakran valamilyen fém, virág, háztartási anyag, festék, intim területeknél gyakran ilyenek az illatosított mosakodószerek, szappanok, tusfürdők. Az így kialakult ekcémás tünetek (kivörösödő bőr, erős viszketés, duzzanat, hólyagocskák, amelyek kifakadhatnak, váladékozhatnak) nem azonnal, hanem akár napokkal később jelennek meg. Ha a tünetek, főként a duzzanat és a pirosság közvetlenül az allergénnek való érintkezés kapcsán jelennek meg, akkor csalánkiütésről lehet szó.

Így lehet kezelhető az intim részeken kialakult ekcéma

– Az ekcéma kezelésének alapja a bőr folyamatos hidratálása, az elveszített zsírok, lipidek pótlása, amely tünetmentes állapotban is fontos. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami gyors és jelentős megkönnyebbülést jelent a páciensnek. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi krémekkel, kenőcsökkel fenntartható a hosszabb tünetmentes állapot. A szakszerűn alkalmazott immunmoduláló szerek úgy akadályozzák meg a gyulladásos folyamatok kialakulását, hogy közben nem károsítják a bőr szerkezetét. Személyre szabottan más kiegészítő kezelések is szóba jöhetnek, mint bizonyos viszketéscsillapító szerek, gyógyszeres kezelés – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.
Bőrgyógyász szakorvos javaslatára ajánlott utána járni az esetleges provokáló tényezőknek is, kontakt ekcéma esetén elsősorban a tisztálkodószereknek, a fehérnemű anyagának. A bőrszárazságra hajlamos személyeknek eleve ajánlatos illat- és színezőanyagmentes mosdótermékeket és pamut fehérneműt viselni. Emellett nem szabad megfeledkezni a stresszről sem, mint önálló rizikófaktorról, és azt is tudni kell, hogy sok esetben a gondos kivizsgálás során sem lehet a tünetekért felelős tényezőt kimutatni, a kezelés azonban ekkor is elengedhetetlen.


Gyerekszobaszabályok

2025. április 05.

Nagyon hamar eljön az idő, amikor gyermekünknek szüksége lesz egy helyre, amely csak az övé, ahová be tud zárkózni a saját „kincseivel”, játékaival, egyéb dolgaival – és nem utolsósorban titkaival. Ez a saját szoba legyen az ő birodalma, ahol „uralkodhat”, biztonságban érezheti magát. És a legjobb, ha mi hagyjuk – természetesen korától függően és egy bizonyos határig –, úgy éljen benne, ahogy kedvére való.

Fotó: followtheflow © 123RF.comHa tönkreteszi – nem baj!

Amíg a gyermek kicsi, rajzolni vagy festeni akar a szobája falára – miért is ne? Matricát szeretne ragasztani a bútor oldalára – ha örömöt okoz neki, azt is lehet, hiszen elégedettsége a legfontosabb. Hagyjuk, hadd csinálja, ha kedve telik benne! Egy napon aztán együtt fogjuk letörölni a festéket, eltávolítani a levonós képet, és lehetősége lesz ízlése, fantáziája szerint, másféleképpen dekorálni a szobáját.

Ilyen esetekben csupán nehezünkre esik elfogadni, hogy felforgatja és tönkreteszi gyermekünk azt a szobát, amelyet előzetesen annyi gonddal és szeretettel rendeztünk be neki. Ahhoz, hogy ezt a „felségsértést” ne vegyük a szívünkre, egy francia szakírót idézünk: „Ha egy gyerek tönkretesz valamit a saját szobájában, nem baj. Amikor túl korán tanítjuk meg neki, hogy vigyázzon rá, és tartsa tiszteletben mindazt, amit mi drága pénzért vásároltunk neki – bútort, tapétát stb. –, megakadályozzuk abban, hogy gyermeki énjét kiélje.” a tárgyak értékét úgyis lassan, fokozatosan fogja megtanulni. Annak függvényében, milyen gyorsan képes rájönni, hogy a saját tulajdonában vagy környezetében lévő dolgokat meg kell becsülnie, mert senki más nem óvhatja meg jobban, mint ő.

A legjobb menedék: a saját szoba

Sátrat készít a szobájában, és abban alszik, ahelyett, hogy a kényelmes ágyában feküdne le a gyerek? Nem kellene ezt nevetségesnek tartani, mikor nincs okunk rá, hiszen a dolog ártalmatlan, és csak egy ideig tart. Számára természetesen csak játék, amikor egy olyan szűkebb teret biztosít magának, ahol begubózhat a maga kis világába. Egyszer minden gyerek felépíti a maga kis menedéket nyújtó „kunyhóját”, amelyre szüksége van, hogy védve érezze magát, megőrizze titkait. természetesen a szobája legyen a tágabb értelemben vett ilyen „kunyhó”. És, ahogy nő a gyerek, szüksége van erre a titkos helyre, az intimitásra, ahová elbújhat mások szeme elől, és ily módon kikerülhet a szülők, felnőttek felügyelete, ellenőrzése alól. Amikor még kicsi a csemeténk, nyitva hagyjuk a szobája ajtaját, hogy lássuk, ha szüksége van ránk, vagy közbelépjünk, ha kisebb „baleset” történik vele. ily módon ő is tudja, hogy állandóan rajta tartjuk a szemünket. De ha a nagyobb gyerek is egy zárt térben állandó felügyelet alatt érzi magát, az szinte egyenlő számára egyfajta börtönnel – mondják a pszichológusok. Ezért 6-7 éves korára kezd igazi, új belső teret (saját „kunyhót”) létrehozni a maga számára, a szobájában. Ebben az időszakban egyébként már történeteket és titkokat is kezd „gyártani” magának, amelyeket legfeljebb a legjobb pajtásaival oszt meg – és nem akar már állandó szülői felügyelet alatt lenni. Ekkor láthatunk szobája ajtaján olyan ékesszóló feliratokat, mint „Tilos belépni – csak nekem szabad!”, „Vigyázat, harapós kutya!” vagy „Tessék kopogni belépés előtt!” és hasonló üzeneteket. A fenyegető rajzok sem ritkák az ajtóra tűzve a hívatlan vendégek, „betolakodók” számára – akik be mernek lépni oda, ahol a gyerek nyugodtan, egyedül szeretne maradni. Mindezek miatt hagyni kell őt, hadd zárkózzék be a saját kis világába és terébe – igaz, azért időnként tanácsos észszerű tanácsokat adni hozzá!


Életmentő ötletek: Gyermekjátékok, hogy lekösd! - Könnyen, bárhol, bármikor

2025. április 04.

Szinte naponta fordulnak elő olyan élethelyzetek, amikor a szülőnek sokszor a gyerek érdekében halaszthatatlan elintéznivalója van - na, itt nem a műkörmösre gondoltunk - és a kicsi, vagy éppen már nagy lakli, de még a mama szeme fénye, nem bírja kivárni ezeket a tennivalókat.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Természetesen, a gyermek lekötését nem szó szerint értettük, és nem arra gondoltunk, hogy spárgával, esetleg hegymászókötéllel a székhez, íróasztalhoz, vagy az ugrálóba, nem is arra, hogy a gyerek által az idegeidet kelljen kikötni, ha még nem szakadtak volna el, hanem egy kreatívabb megoldásra.

A legegyszerűbb és legcsodásabb játékok fejben történnek, vagy éppen csak minimális segítség szükséges hozzájuk. Mégis a kisebbekkel, ovisokkal, vagy bölcsis gyermekekkel igen nehéz csak fejben játszani, nekik kell ehhez valami megfogható.

Az alábbi ötletek lényege, hogy játszhatók orvosi rendelőben, halkan egy hivatalban, vagy egy hosszúra nyúlt esős, vagy éppen égetően forró nyaraláson, amikor az ember elbújni kénytelen.

A könnyebbség kedvéért konkretizáltuk, mikor, melyik korosztályra számíthatsz egy ötlettel.

Alapfelszerelésed legyen papír és toll, vagy ceruza! Ha ez rendben van, nem hozol szégyent a fejedre.

1. Amőba – az ősi, és legegyszerűbb

5 kicsi kört (o) vagy 5 x-et kell összegyűjtened. Ehhez kockás lap kell, de ha csak üres van a négyzethálót meg is rajzolhatod. Legjobb, ha függőleges csempén próbálod. Függőlegesen és vízszintesen, valamint átlósan is gyűjthetők a saját jeleid, lényeg, hogy 5 kerüljön egymás mellé. Nehéz játék, mert két végéről építkezhet, így ha 3 jel után nem zárod le az ellenség egyik felét egy saját jellel – legjobb, ha egy lezárás egyben önmagad építése is – akkor sajnos biztos, hogy vesztettél, ha elég figyelmes az ellenfeled.

Korosztály: 6 éves kortól, de inkább 10-12 év felett élvezik
Játszani lehet: Bárhol

2. Papírvár

Sokan, és kicsik is használhatják. A lapokból várfalat kell kialakítani, fogasra megrajzolni a várfokot, és akár bástyát is rajzolhatsz. A legjobb, ha egy A/4-es lapot hosszában kettéhajtasz és a vár alja a szétváló része a teteje, fogai az egybefüggő része lesz. Ollóval vágd ki a várfok közötti réseket, ha a vár teteje a hajtáshoz esik, akkor az majd összetartja a vastag várfalat. A papír alját, vagyis a vár alját megállíthatod, ha kifelé vagy befelé hajtva a lapot, talpakat készítsz a falnak. A várfal így megáll az asztalon, erősebb lesz, a lap, egy kaput képez – amely egyértelműen a titkos folyosó a katonáknak.

Embereket is készíthetsz a várba. Rajzold ki, és vágd ki a figurákat, az is elég, ha körbevágod az embereket. Ruhájuk legyen változatos. Ha csak tollad vagy grafitod van, akkor is légy kreatív: lehet láncing a katonán, lehet egyszínű, lehet ruhája sötét, fehér, vagy szürke, pöttyös, kockás, csíkos két irányba, vagy mintás, a szívektől a csillagokig minden lehet rajta.

Hogy a bábuk megálljanak, vágj egy 1 cm széles, 10 cm hosszú csíkot papírból. Harmadold el hajtogatással. A hajtás által hajtsd háromszöggé, és a háromszöget a csúcsánál ragaszd meg. Ha nincs ragasztód, vízből, cukorból és lisztből jót készíthetsz. Ha megszáradt, egy nyomott háromszöget kapsz, egy térbeli elemet. A ragasztott részt - de a ragasztás fölöttig csak!!! - vágd be függőlegesen. Ezáltal a csúcsa kettéosztott lesz, fél-fél centiméteres szélességű fésűfogakat kapsz, a két fog közé, papírba könnyedén beleállíthatod a figurát. Ha előre elkészítesz vagy tizet, gyorsan megy. Mire minden emberke kész, a gyermek már fáradt, és örömökkel teli. A várjáték csak másnap kezdődik. A palotába rajzolj szőnyeget, vághatsz csipketerítőt.
A jól összehajtott papírt tirádás formákkal vágd ki a szélein, majd bontsd szét. Satírozz át pénzérméket, és vágd ki őket, ez lesz a kincs, a medence egy lap, amelynek behajtogatod a falát, és hullámokat rajzolsz bele, a folyó még ennyi sem, pusztán vágd kanyargósra, ahogy a várárkot is. A híd, kapu alakúvá hajtott papírcsík, a köveket azért rajzold rá. Remek szórakozás, légy kreatív.

Időigényes, ezért esténkét, vagy nyaraláson, vagy ajánlott.
Korosztály: 2-10 év


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...2...293