


Információk, érdekességek
Allergia elleni gyógyszerek
2025. május 16.
Kinek, mikor, melyik?
Az allergiás panaszok kezelésére szolgáló gyógyszerek palettája széles, és a készítmények jelentős része vény nélkül is elérhető. Tabletták, oldatok, orrsprayk, szemcseppek egyaránt enyhíthetik a panaszokat. Nem könnyű a választás. Segítünk eligazodni a kínálatban, és tanácsot adunk arra vonatkozóan, hogy milyen esetekben, milyen tüneteknél melyik gyógyszerforma mellett döntsön.
Körülbelül minden 4. ember szenved valamilyen allergiás megbetegedésben, és az arányuk évről évre nő. Az allergia leggyakrabban allergiás nátha, más néven szénanátha vagy allergiás rhinitisz formájában lép fel. Az allergiás nátha tünetei hasonlóságot mutatnak a légúti fertőzések, így pl. a nátha, influenza vagy a Covid–19 tüneteivel, ami nehezíti annak a kiderítését, hogy pontosan mi is áll a panaszok hátterében. Az allergiás nátha diagnózisának felállítása orvosi feladat, csakúgy, mint a pontos kiváltó ok(ok) kiderítése is, amely pl. allergénspecifikus bőrteszttel lehetséges. Azonban a tünetek alapos megfigyelése hozzásegíthet a betegség azonosításához és hatásos kezeléséhez.
Figyelje meg ön is a tüneteit!
Lehetséges, hogy ön is allergiás náthával küzd. A szénanátha 4 fő tünete közül:
- orrfolyás,
- orrdugulás,
- tüsszögés,
- orrviszketés,
legalább 2-nek az észlelése fontos a betegség felismeréséhez. A 2 tünet közül az egyik az orrfolyás vagy az orrdugulás kell, hogy legyen. Betegségnek az tekinthető, ha ezek a tünetek naponta legalább 1 órán át, hetente több napon át fennállnak; vagyis nem csak egyszeri orrfolyásról vagy egy átmeneti orrdugulásról van szó.
A tünetek fennállásának időtartamát illetően:
- az allergiás nátha lehet egész éven át tartó ún. perennális, ha pl. házipor, állati szőr váltja ki a tüneteket,
- de lehet évszakokhoz kötött, ún. szezonális is, amikor bizonyos pollenek (pl. mogyorópollen, pázsitfűfélék pollenje) az allergének.
A szénanátha tünetei nem szűkülnek az előbb felsoroltakra, ugyanis felléphet még:
- torokviszketés, torokfájás,
- szem viszketése, vörösödése, könnyezése,
- köhögés, fulladás,
- hőemelkedés,
- fejfájás,
- fáradtság,
- alvászavar is.
Szénanátha esetén az antihisztamin hatóanyagok jelentik az alapkezelést
Hasznos tudni, hogy az emberi szervezetben a hisztamin az a molekula, amely felelős a szénanátha szerteágazó tüneteinek kialakulásáért. Ebből következik, hogy az allergiás nátha panaszainak kezelésében a hisztamin hatását gátló, ún. hisztamin1-antihisztamin hatóanyagok, röviden H1-antihisztaminok jelentik az elsődleges terápiás választást.
Kell-e szedni az antidepresszánst, ha elmúltak a tünetek?
2025. április 19.
A depresszió egy komoly betegség, így igazi megkönnyebbülés a páciensnek, ha a terápia hatására enyhülnek, esetleg el is múlnak a vele járó tünetek. Sokaknak az az első gondolata ilyenkor, hogy nyilván nem szükséges tovább szedni az orvos által rendelt gyógyszert, gyógyszereket, hiszen minden rendben. De vajon tényleg így van? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere válaszolt a kérdésre.
A részleges tünetmentesség sokaknál elérhető
A depressziónál, mint minden más krónikus betegségnél érdemes ismerni a remisszió fogalmát, ami tulajdonképpen a tünetek részleges vagy teljes visszahúzódását jelenti. Az amerikai Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorder (DSMD) meghatározása szerint a depresszió teljes remissziójáról akkor lehet beszélni, ha az elmúlt két hónapban nem jelentkezett ezzel kapcsolatos zavaró tünet. A részleges remisszió arra az állapotra vonatkozik, amikor az előző major depressziós epizód óta fennállnak még tünetek, de nem teljesül a diagnózis teljes kritériumrendszere, vagy ha kevesebb, mint két hónap a tünetmentes időtartam. A teljes remisszió viszonylag kevésszer fordul elő, de a tünetek részleges visszahúzódása az esetek közel 40%-ában megfigyelhető egyéves kezelési időszakon belül.
Meddig kell szedni az antidepresszánsokat?
A depressziót átélő páciensek életminősége olyan komoly romláson mehet keresztül a betegség hatására, hogy igazán jelentős felszabadulást élnek meg, amikor a tünetek – akár csak részben – elmúlnak. Ez nagyon örvendetes és kívánatos változás, de ilyenkor is résen kell lenni, nem szabad, hogy a páciens átessen a ló túloldalára – hangsúlyozza Veres doktornő. – A depresszió ugyanis hajlamos a kiújulásra, az erre érzékeny személyeknél akár kisebb megrázkódtatás is elég a visszaeséshez. Ezért a legtöbb szakember szerint az antidepresszánsokat a remisszió, vagyis a tünetek teljes vagy részleges visszahúzódása után még legalább 6 hónap kell szedni. Kutatások szerint azoknál a pácienseknél, akik túl korán abbahagyták az elrendelt antidepresszánsok szedését, a következő 6 hónapban 35%-os volt a visszaesés.
Óvjuk környezetünket!
2025. április 14.
Mit tegyünk a már lejárt vagy nem szükséges gyógyszereinkkel?
A gyógyszerhulladékokat szakszerűen és felelősségteljesen kell gyűjteni. A gyűjteni szó itt azért lényeges, mert veszélyes hulladékról van szó, a környezetünket és a természetes ivóvizeinket károsítjuk akkor, amikor felelőtlenül a kukába, a mosogatóba, a WC-lefolyóba dobjuk vagy öntjük, netán elégetjük a már feleslegessé váló gyógyszereinket, amelyek még a hatóanyagok egy részét és azok bomlástermékeit tartalmazzák, így természetkárosítók.
Különösen veszélyes gyógyszerhulladékok • az antibiotikumot tartalmazó gyógyszerek. • a női nemi hormonokat tartalmazó fogamzásgátlók, mert megváltoztathatják azoknak az élőlényeknek a szaporodóképességét, amelyeknek a szervezetébe bekerülnek. Érdemes félévente egyszer átnézni a házi patikánkat, van e közötte lejárt készítmény. Ebben gyógyszerésze is a segítségére lehet.
Felelősen vásároljunk gyógyszereket, étrend-kiegészítőket!
Bár a nagyobb mennyiség (kiszerelés) átlagosan olcsóbb, vásárláskor érdemes megnézni a készítmény lejárati idejét, hogy tényleg elfogy-e addigra, és van-e szükségünk a nagyobb kiszerelésre. Ez leginkább akkor fontos, ha még nem is ismerjük a készítményt, vagy csak ritkán van rá szükségünk. Ilyen esetben érdemes a kisebb kiszerelést választani. Ugyancsak, ha új receptköteles gyógyszerkészítményt, vagy új helyettesítő gyógyszert váltunk ki, érdemes egyszerre csak 1 havi gyógyszert kiváltani, kitapasztalni az új gyógyszer hatását. Az is lehet, hogy legközelebb az előzőleg használt gyógyszerünket válthatjuk ki, mert már nem hiánycikk.
Mit ne tegyünk?
Ha a gyógyszer még nem járt le, de már nem lesz rá szükség, semmi esetre se ajándékozzuk el olyan betegnek, aki azt a gyógyszert használja, és ne is fogadjunk el ilyen gyógyszert. Ilyenkor nem lehetünk biztosak, hogy megfelelően volt-e tárolva a készítmény, és megfelelő-e a minősége.
Mit tegyünk?
Az otthonunkban megmaradt vagy lejárt gyógyszereket amíg nem visszük vissza a patikába, addig biztonságos helyen kell tárolni. Térítésmentesen leadható bármelyik gyógyszertárban vagy a betegtérben elhelyezett gyógyszerhulladék-gyűjtő dobozokba téve. Ilyen dobozokkal találkozhatunk nagyobb drogériákban is, melyek étrend-kiegészítőket forgalmaznak. Mivel nem újrahasznosíthatóak a leadott gyógyszerek, ezért veszélyeshulladékégetőkben kerülnek ártalmatlanításra.
A lakosságnál lévő gyógyszerek, amelyeket már nem szabad vagy nem kell bevenni, hulladéknak minősülnek. Mi legyen velük?
Hogyan alkalmazzuk jól a gyógyszereinket? – ebben segít a Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze
2025. március 24.
Felezhető-e a kapszula és a kúp? Hogyan készítsünk szuszpenziót? Hol és hogyan kell tárolni a gyógyszereket? Miként adagoljuk megfelelőn a tablettákat? Dr. Sebők Szilvia főgyógyszerész ezekre a kérdésekre is választ ad a Semmelweis Egyetem legújabb, a gyógyszerek előkészítéséről, adagolásáról és tárolásáról szóló oktatóvideójában.
A gyógyszer speciális termék, amelynek tárolása, előkészítése, a szedés módja és az esetleges mellékhatások kérdéseket vethetnek fel a felhasználókban. Az egyik ilyen fontos kérdés, a készítmények megfelelő adagolása.
Ha például egy tablettából háromszor kell szednünk a nap folyamán egy-egy szemet, akkor ez legtöbbször nem reggeli-déli-esti felhasználást jelent, hanem arányos szétosztást a nap 24 órájára, vagyis nagyjából nyolc óránként kell bevennünk egy darabot
– mondja dr. Sebők Szilvia, a Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze.
A patikaszerek tárolásával kapcsolatban is hasznos tanácsokat ad a szakember, például hogy a hűtve tárolandó gyógyszereket ne a hűtő ajtajába tegyük, mert ott általában a javasolt 2-8 Celsius foknál magasabba a hőmérséklet! Hozzáteszi, hogy a szobahőmérsékleten tartható készítmények esetében maximum 25 fok ajánlott, ezért a nyári hőségben helyezzük el őket a lakás egy hűvösebb pontján, például a kamrában, vagy tegyük a hűtőszekrény alsó polcára! A fürdőszoba, a magas páratartalom miatt szintén nem ideális a gyógyszerek tárolására.
Fontos kérdés a gyógyszerek felezhetősége is. Nem minden gyógyszer osztható ketté, de ha egy készítményen van felezővonal, az arra utalhat, hogy elfelezhető az adott gyógyszer – szögezi le a főgyógyszerész.
Ebben az esetben a felezést ne késsel végezzük, mert morzsálódhat a tabletta, inkább használjunk patikákban kapható, kifejezetten erre szolgáló eszközt. A gyermekeknél alkalmazott kúpoknál is előfordulhat, hogy olyan kicsi dózis szükséges belőlük, amilyen erősségű készítmény nem létezik a piacon, ezért felezni kell őket. Ebben az esetben a kúpok hosszanti elvágásával biztosítható az, hogy a két kúpfél azonos mennyiségű hatóanyagot tartalmazzon. A videóban ennek menetét is megmutatja a szakember.
Házi patika felülvizsgálata
2025. február 14.
Ilyenkor, év elején célszerű felülvizsgálni az otthon tartott gyógyszereket, kötszereket.
Betegség, rosszullét, háztartási baleset bármikor bekövetkezhet, ezért kell, hogy mindig legyenek otthon alapvető gyógyszerek, amiket szükséges esetekben alkalmazni lehet.
Ezért a házi patika fontos, és rendben tartása, rendszeres felülvizsgálata is lényeges.
A lejárt gyógyszereket vissza kell vinni a gyógyszertárba.
Az elhasznált, kifogyott készítmények pótlásáról pedig gondoskodni kell.
A házi patika alapszabálya: a megfelelő gyógyszereket a megfelelő helyen kell tárolni.
Minden esetben követni kell a gyógyszeresdobozokon feltüntetett tárolási előírásokat.
Száraz, hűvös, fénytől védett hely a megfelelő, ezért a fürdőszoba vagy a konyha a legrosszabb választás. Kerülendő a fűtőtesthez vagy ablakhoz közeli elhelyezés is. Nem előírásszerű tárolás esetén a szemmel látható változások mellett (pl. tabletták felpuhulása, színbeli változása) szemmel nem látható változások is történnek, jelentős veszélyt hordozva magukban. A párás, meleg levegő, az erős fény a gyógyszerek hatóanyagainak a bomlását okozhatják: a hatóanyag bomlása egészségkárosító lehet.
Lényeges tudni, hogy a lejárati idő csak előírásszerű tárolás esetén érvényes. A gyógyszereket gyermekek által el nem érhető helyen kell tartani!
A hűtőszekrényben tartandó készítményeket (pl. egyes kúpok, szemcseppek) az élelmiszerektől elkülönítve, lehetőleg lezárt dobozban kell tárolni.
A házi patika összeállításánál figyelembe kell venni azt, hogy milyen betegségek, tünetek orvoslására alkalmas gyógyszert kell otthon tartani, és ki(k)nek lehet szükségük arra a gyógyszerre. Nem mindegy, hogy hány éves, milyen alapbetegséggel küzd, milyen egyéb gyógyszereket szed, netán várandós kismama-e a házi patikát használó családtag.
Mindenkinek lehet szüksége fájdalomcsillapítóra, de a kisgyermekkor, a várandósság, a meglévő gyomorfekély vagy refluxbetegség, máj- vagy vesebetegség okán, esetleges gyógyszerérzékenység alapján mindenkinek más-más hatóanyag, más-más erősségben szükséges. Ebből következik, hogy a házi patika összeállításában a háziorvosra és a gyógyszerészre kell támaszkodni. Tudni kell, hogy melyik gyógyszer kinek, milyen problémájára, milyen dózisokban (mennyi tabletta, napi hány alkalommal stb.) alkalmazható.
A házi patika nem olyan „egységcsomag”, amit a szomszédtól el lehet kérni, és aztán visszaadni neki, ha már nincs rá szükség. Személyre szabott – azaz életkorra, egészségi állapotra, egyéb szedett gyógyszerekre stb. is tekintettel lévő gyógyszercsomagra mindenkinek szüksége van.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...2...83