Információk, érdekességek

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

2025. január 17.

„Csúnyán köhög” – panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.

Fotó: gettyimages.comA hirtelen hűvösebbé váló szeptemberi hónapban a vírusok is könnyebben terjednek, és a szülők is egymásnak adják a kilincset az orvosi rendelőkben. Szinte nincs olyan iskolai vagy óvodai közösség, ahol ne lennének köhögős-orrfolyós gyermekek. Mivel a gyermekek évi 10-12 alkalommal is elkaphatják egyikét, másikát vagy elkaphatják a felsőlégúti fertőzések valamelyikét ezért – kis túlzással – vannak olyan kicsinyek, akik kisebb-nagyobb megszakítással szeptembertől akár márciusig betegek. 

Elhúzódó köhögés

Mint dr. Mezei Györgyi mondja, a köhögés egy reflexes folyamat, ami bár sokszor valóban igen intenzív és ijesztő lehet az avatatlan fül számára, mégis jelentős szerepet tölt be a szervezet védelmében, hiszen az alsó- és felső légutak tisztulását segíti elő. Sokszor felmerülő probléma, hogy a szülő azzal fordul az orvoshoz, hogy a gyermek „csúnyán köhög”. Mivel nem egzakt orvosi kifejezésről van szó, ezért érdemes az alábbi kérdéseket átgondolni a kivizsgálás előtt:

  • Mennyi ideje áll fenn a köhögés? 
  • Hirtelen vagy fokozatosan alakult ki?
  • Változott-e a köhögés jellege az idő múlásával?
  • Száraz vagy váladékos (produktív)? Ha váladékos, milyen színű és állagú a köpet?
  • Mikor rosszabbodik a köhögés?
  • Kapcsolódik-e a köhögés egyéb tünetekhez?
  • A köhögés kezdetén vagy bármelyik szakaszában volt-e láz?
  • Szed-e a gyermek bármilyen gyógyszert?
  • Van-e valamilyen ismert allergiája vagy asztmája a gyermeknek?

A gyermekkorban jelentkező akut betegségek legfőképp fertőzéses eredetűek. Természetesen most, hogy a kisgyermekek egyik légúti betegségből a másikba esnek, nem is kell rögvest immunrendszert érintő vagy krónikus betegségtől tartani, és fontos, hogy a szülők azzal is tisztában legyenek, hogy a köhögés-orrfolyás akár 3-4 hétig is „ragaszkodni fog” a kicsinyekhez – magyarázza a gyermekpulmonológus.

Mitől lesz csúnya a köhögés?

–Amikor a gyermek megbetegszik és tartósan köhög, elsősorban azt figyeljük meg, hogy a köhögés mellett milyen az általános állapota: elesett vagy jókedvű; tud-e megfelelően enni-inni, zavarja-e a köhögés alvását, hétköznapi tevékenységeit? Enyhülnek-e a panaszok az orrszívást, orrfújást vagy az orrmosást követően? Az általános állapot megfigyelése mellett azonban arra is figyelni kell, hogy okoz-e bármiféle légzési nehezítettséget a köhögés. A nehezített légzésről árulkodik a légzési segédizmok használata (az orrszárnyi légzés, a szegycsont felett behúzódó izom, a bordaközi izmok behúzódása és a fokozódó hasi légzés) – ha ezeket a jeleket tapasztaljuk, indokolt a mihamarabb orvoshoz fordulni – figyelmeztet a szakember.


Közvetlen szülés után

2025. január 13.

Fotó: 123rf.com

A szülés, főleg a baba fejének kigördülése változásokat okoz a gát területén. Ezek lehetnek élettaniak, de traumatikusak is, melyek a fájdalom különböző szintjével járnak. 

Kisebb-nagyobb horzsolások, repedések és gyakran a gátmetszés sebe is következménye lehet a szülésnek. Az aranyér is megjelenhet, ill. fokozódhat. A gyógyulás néhány nap, de akár több hét, ami alatt kellemetlen, fájó, húzó, viszkető érzés is lehet. Ez a fájdalom főleg sétálás, ülés, szoptatás és vizeletürítés során jelentkezik, ami kényelmetlenné teheti az egyszerű feladatok ellátását és a baba gondozását is. 

Tisztán és szárazon tartás a gát ápolásának alapja 

A lemosáshoz, akinek nincs bidéje, a kézi zuhany használata ajánlott. Gyengéd, jól irányítható, testmeleg vízsugárral kíméletesen, maradéktalanul eltávolítja a váladékot. Használata nemcsak otthon, hanem a szülészeten és utazások közben is egyszerű. De menstruáció, inkontinencia esetén is igen hasznos. 

Fontos olyan, szülés utáni betétet választani, ami nem csak felszívja a jelentős mennyiségű váladékot, de be is pergeti a betét belsejébe oly módon, hogy nem szívódik ki belőle semmi, és a fehérneműt sem szennyezi.

A jegelés és a gyógynövények hatásai

A szülést követő jegelés akkor segít, ha cél az erek összehúzása, a duzzanatok, a feszítő fájdalom és a gyulladás megelőzése vagy csökkentése. A kereskedelemben kaphatók hideg-meleg terápiás párnák. Ezeket fagyasztva, a baba megszületése utáni élettani horzsolások, apró repedések, valamint a különböző fokú gátrepedések és a gátmetszés varratainak következtében kialakuló kellemetlen érzés és fájdalom csökkentésére lehet használni. Az aranyér okozta égő, irritáló és viszkető érzés enyhítésére is kiváló. 

A gyógynövények közül különösen jó hatású az orvosi Aloe vera és a varázsmogyoró. Az ezekkel átitatott betétek megnyugtatják a szülés utáni fájó, érzékeny gáttájékot, csillapítják a fájdalmát és fokozzák a regenerálódást. 

A gyógynövényes borogatás évezredek óta ismert gyógymód. Nehézkes, „pancsolós” az elkészítése, nem pontos a betétekre öntögetett gyógynövények mennyisége, és nagy része be is szívódik. A házilag készített betét nem steril és a hatékonysága is bizonytalan.


Egészséges vénák a terhesség idején is – szakértői tippek a kismamáknak

2025. január 10.

Fotó: 123rf.com

A hideg hónapok beköszöntével a bőrünk különleges törődést igényel. A téli szél, a száraz beltéri levegő és a hormonális változások egyaránt kihívást jelenthetnek, különösen a várandós nők számára. Az érzékenyebb bőr, a striák, a visszérproblémák vagy a cellulit megjelenése gyakori jelenség ilyenkor, de a megfelelő bőrápolási rutin és néhány egyszerű lépés sokat segíthet.

Hidratálás: a striák megelőzésének alapja 

A téli hideg és a fűtött helyiségek száraz levegője csökkenti a bőr nedvességtartalmát, így különösen fontos a rendszeres hidratálás. A kismamák bőre a hormonális változások miatt érzékenyebb lehet, hajlamosabb a kiszáradásra és irritációra. A striák, vagyis terhességi csíkok a bőr mélyebb rétegeiben keletkező repedések, amelyek leggyakrabban a hason, a combokon és a melleken jelennek meg.  Ezért célszerű olyan krémeket használni, amik táplálják a bőrt és elősegítik annak regenerációját. Különösen hatékonyak azok a speciális stria elleni krémek, amelyek panthenol, centella asiatica kivonat vagy borostyán összetevőket tartalmaznak, ugyanis erősítik a bőr kötőszövetét és fokozzák annak rugalmasságát. 

Visszerek és seprűvénák: megelőzés és kezelés

A várandósság alatt a seprűvénák és visszerek kialakulásának esélye nő, majdnem minden második kismamát érint. A hormonális változások és a növekvő testsúly fokozott terhelést jelenthet az ereknek, amit a hideg idő tovább ronthat. Ezért fontos, hogy időben lépéseket tegyünk.

  • Mozgás: A napi rendszeres testmozgás, például séta vagy kismama jóga, serkenti a vérkeringést és segít a vénák egészségének megőrzésében.
  • Kényelmes ruházat: Kerüljük a szoros ruhadarabokat, mint a szűk farmer vagy harisnya, amelyek ronthatják a keringést.
  • Helyzetváltoztatás: Ha hosszabb ideig ülünk vagy állunk, rendszeresen nyújtózkodjunk, vagy végezzünk egyszerű lábgyakorlatokat.
  • Krémek, gélek: Amennyiben visszerek vagy seprűvénák már megjelentek, a természetes összetevőket tartalmazó visszérkrémek, például vadgesztenye-kivonatos készítmények, enyhíthetik a tüneteket. Ezek nemcsak csökkentik a seprűvénák láthatóságát, hanem hűsítő hatásuk révén a „nehézláb” érzést is megszüntetik.

Cellulit elleni harc természetes megoldásokkal

A cellulit vagy narancsbőr sok kismama számára kihívást jelent, különösen a combokon és fenéken. A hideg időben a bőr regenerációja lassul, ezért ilyenkor különösen fontos a célzott kezelés.

A gyógynövény-alapú cellulit elleni készítmények, például bedörzsölő gélek, serkentik a mikrokeringést és segítenek a salakanyagok eltávolításában. Természetes összetevőik kíméletesek, így érzékeny bőrre is használhatók. A rendszeres használat csökkentheti a narancsbőr és a striák kialakulását, miközben puhává és feszesebbé teszi a bőrt.

,,A téli bőrápolásban a természetes hatóanyagok kiemelt szerepet kapnak. A panthenol és a centella mélyen hidratálják és védik a bőrt, míg a vadgesztenye-kivonatban található eszcin támogatja a vénás keringést, enyhítve a visszérproblémákat. A koffein és a borostyánkivonat serkentik a mikrokeringést, hatékonyan csökkentve a cellulit megjelenését. Ezek az összetevők kíméletesen, mégis hatékonyan ápolják az érzékeny vagy hormonális változások által érintett bőrt, így az ilyen kozmetikumok a várandósság és a szoptatás időszakában is biztonsággal használhatóak, nem jelentenek semmiféle veszélyt az édesanyára és a magzatra sem” – emelte ki Dr. Kelen Ákos, a Dr.Kelen márka termékfejlesztő szakgyógyszerésze.


Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz

2025. január 05.

Fotó: gettyimages.com

Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval, és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező.

Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a 9 hónap.

Készülj fel testileg és lelkileg is

Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban. 

A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, a családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amiket egy gyermek születése hoz magával.

Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, citológiai vizsgálatot csináltatni, ill. célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.

A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.

A felkészülési időszakban a felesleges, ill. mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után.

Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is. 

A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.


Így készül az igazi, és a gyerekbarát forralt bor! 4 recept a hűvös estékre

2024. december 21.

A téli hónapokban a forralt bor nem csupán egy ízletes ital, hanem számos jótékony hatásával hozzájárulhat a hangulatos estéinkhez. A forralt bor ízletes és melegítő élménye, amelyet a barátokkal együtt élvezhetünk, megteremti a karácsony, egy baráti találkozó vagy bármely téli összejövetel igazán varázslatos atmoszféráját.  

A megfelelő bor és fűszerek kiválasztása kulcsfontosságú a tökéletes forralt bor elkészítéséhez.

A legklasszikusabb választás a vörösbor, hiszen a merlot vagy a cabernet sauvignon tökéletes alapként szolgálhat. Ezek a borok gazdag, telt ízeket kínálnak, amelyek a fűszerekkel kiegészítve még élvezetesebbé válnak. 
Ha könnyedebb ízvilágra vágyunk, a rozé bor is remek választás, hiszen friss, gyümölcsös jegyekkel bír, amely élénkíti a téli estéket.
A fehérbor, mint például a zöld veltelini, különleges fűszerekkel, mint gyömbér és vanília, igazán egyedi és aromás élményt nyújt.

Nézzük a forralt borok fűszerezését! 

1. Vörös borhoz
Fahéj: Melengető, fűszeres ízt ad.
Szegfűszeg: Intenzív, aromás élményt nyújt.
Csillagánizs: Édes, ánizsos íze különleges karaktert kölcsönöz.
Narancs- vagy citromhéj: Frissítő citrusos jegyeket ad a keverékhez.
Gyömbér: Kis mennyiségben csípős íze izgalmat visz a borba.
 
2. Fehér borhoz
Fahéj: Még a fehér borokhoz is jól illik, édeskés aromájával.
Vanília: Krémes, édes íze finom kiegészítése a fehér boroknak.
Gyömbér: Friss, fűszeres hatás, amely felerősíti a bor gyümölcsösségét.
Citrom- vagy narancshéj: Élénkíti az ízeket, és frissességet ad.
Kardamom: Egzotikus íze különleges árnyalatokat teremt.
 
3. Rozé borhoz
Fahéj: Tavaszi, friss desszert borokhoz remek kiegészítő.
Levendula: Szerecsendió és gyümölcsös ízjegyekkel együtt kiemeli a rozé üdeségét. A nyáron eltett levendulaszörpünk itt új életet nyerhet. 
Friss bogyós gyümölcsök: Málna, áfonya vagy szeder fűszeresen édes ízeket adhat a forralt borhoz. 
Citrom- vagy limehéj: Frissítő citrusos íz, ami segít kiemelni a rozé gyümölcsös jegyeit.
Bazsalikom vagy menta: Frissítő gyógynövényes hatás, ami különbözik a klasszikus fűszerektől.
Mindezek a fűszerek használhatók egyedi ízesítések létrehozására, így a forralt bor minden változata különleges és emlékezetes élményt nyújt.

További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...345...292