Információk, érdekességek
A korababa és a szülei - a koraszülésrõl
2008. február 02.
A terhesség normális esetben 40 hétig tart. Koraszülésrõl akkor beszélünk, ha az újszülött a 25. és 36. terhességi hét között születik meg.
Laikusok néha a koraszülöttség fogalmát - helytelenül - a 2500 grammnál kisebb születési súlyhoz kapcsolják. Tény az, hogy a koraszülöttek általában kis súllyal születnek. Létezik azonban egy olyan kóros állapot, melyet latinul intrauterin retardatiónak, magyarul méhen belüli soványságnak, sorvadásnak nevezünk: ilyenkor idõre, de alacsony súllyal születik meg a gyermek. Ritkábban elõfordul ennek az ellenkezõje is: amikor nagy súlyú újszülött születne idõre, de már korábban, akár a 34-36. héten, 2,5 kg-nál nagyobb újszülött látja meg a napvilágot.
Babaúszás - Pro és kontra érvek a csecsemõk "vízi sportjáról"
2008. január 29.
A szakemberek az úszást tartják a legegészségesebb mozgásformának. Valóban, az úszás kiemelkedõ mozgásforma több szempontból is. Szinte mindenre jó. Jobb kondíciót szeretne? Lumbágója van? Sérülést szenvedett? Gyógyuljon meg a vízben! Fogyni szeretne? Ússzon minél többet. A babaúszás azonban élesen két táborra osztja az embereket.Hogyan segíthet gyermekének abban, hogy ne kövesse a rossz példát mutató kortársait?
2008. január 29.
A gyerekek már az iskola alsó osztályaiban kezdik érezni a közösség pozitív és negatív hatásait, s kezdik megérteni a népszerûség mechanizmusait. A gyerekek pontosan tudják, ki "jó fej" és ki nem az, és mit jelent "népszerûnek lenni".
Sajnos, nincs csodapirula, mely megvédhetné a gyermeket a kortársak befolyásoló hatásától. Mindannyiunknak szükségünk van arra, hogy részei legyünk egy csoportnak. A valahová tartozás érzése döntõ mértékben fontos a számunkra, és a gyerek szenved, ha nem tagja egy csoportnak. Vannak módszerek, melyekkel fejleszthetjük gyermekünk önbizalmát, és segíthetünk neki abban, hogy gyõztesként kerüljön ki a kortársaihoz fûzõdõ viszonyból.
Vizsgaidõszak - Mit tehetünk a vizsgadrukkal küzdõ gyerekért?
2008. január 28.
Szorongás, szívdobogás, izzadó tenyér... Van olyan diák, aki - ha csak egyszer is - ne remegett volna egy sorsdöntõ vizsga elõtt? Aligha. Szerencsére az esetek többségében a feszültség és a drukk a vizsga elsõ perceiben elszáll. Akiknél mégsem ez a helyzet, azoknak ajánljuk az alábbi írást.
Ritka az a diák, aki könnyû szívvel, a legcsekélyebb félelelem nélkül indulna vizsgázni. Hogy ki miért izgul, eltérõ. Aki például nem tanult eleget - mert történetesen már nem jutott ideje ismétlésre - jogosan izgul. Drukkolhat az is, aki jól felkészült: ki ne hallott volna még a "rövidzárlatról", mikor a diák tökéletes tudása ellenére is leblokkol, pánikba esik, ahogy a tételt meglátja. Nem jut eszébe semmi, mintha soha nem tanult volna. Percekig is eltarthat, míg magához tér. Megint mások oly mértékû tökéletességre törekszenek, hogy képtelenek a lényeget megjegyezni, elúsznak a részletekben - ettõl elbizonytalanodnak... és izgulnak.
"Milyen szemtelen ez a gyerek!" - 2. rész
2008. január 25.
A serdülõkorúak szemtelen magatartása vagy beszédstílusa a hozzájuk még meglehetõsen közel álló gyermekkor mindennel ellenkezõ magatartását idézi.
(Valamennyi szülõ emlékszik gyermeke "csak azért sem" korszakára...) A gyermekként könnyen kiejtett illetlen, netán csúnya, goromba szavak aztán idõvel finomulnak, megszelídülnek - késõbb józanul, megfontoltan használják õket. Addig azonban el is kell jutni: szülõk, nevelõk, a kisgyermekkort elhagyó serdülõ sokszor egyre provokatívabb "ellenállásával" kerülnek szembe, ami gyakran pimasz, kötekedõ viselkedésben csúcsosodik ki. De mindez kezelhetõ, csak tudni kell, hogyan...
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...271272273...289