


Információk, érdekességek
Mit adjunk köhögésre? – Köptetők, köhögéscsillapítók gyerekeknek
2015. március 21.
A köhögés valamilyen baktérium vagy vírus okozta fertőzés, refluxbetegség vagy akár félrenyelés kísérőjelensége is lehet, így a megszüntetésén túl a köhögést kiváltó ok kezelése is elengedhetetlen.
A köhögés sokféle lehet. A legalapvetőbb csoportosítás szerint száraz vagy hurutos
A száraz köhögés köpetürítéssel nem jár, ugyanakkor ingerlő típusú; míg a hurutos köhögés fokozott légúti váladéktermeléssel, nyák- és köpetürítéssel jellemezhető. A száraz köhögés kezelésére köhögéscsillapítókat, a hurutos kezelésére köptetőket lehet alkalmazni. A kettőt nem szabad felcserélni!
Alapvető szabály, hogy a hurutos köhögést visszafojtani, vagy köhögéscsillapítókkal enyhíteni nem szabad, épp ellenkezőleg: a váladék „felszakadását elő kell segíteni”, erre szolgálnak a köptetők.
A gyermekek kezelése speciális gyermekgyógyszereket igényel, így van ez a köhögéscsillapítókkal is. Amennyiben nem állnak speciális, kicsiknek formulált készítmények rendelkezésre, akkor a felnőtteknél alkalmazott hatóanyagok kerülnek megfelelő dózisban alkalmazásra.
A csecsemőjük köhögésére a gyógyszertárakban gyógyírt kereső szülőket gyakran ki kell ábrándítani: egy éves kor alatt alkalmazható, vény nélkül kapható köhögéscsillapító szer nincs a patikákban. A különféle hatóanyagú köptető vagy köhögéscsillapító készítmények betegtájékoztatóit olvasva az is kiderül, hogy két év alatt általában nem vagy csak orvosi utasításra szedhetők a szerek.
Ilyen a„nem normális” babaszéklet
2015. március 20.
A kezdő szülők árgus szemmel figyelik az elhasznált babapelenkák tartalmát. És az meglepően változatos lehet. Feketés, majd sárgás, már-már mustárosnak tűnő, szinte zöldes árnyalatú, kissé nyálkás, és folytatható tovább. Az is meglepő, hogy ez a változatosság viszonylag tág keretek között teljesen normális,- a szülők megnyugodhatnak, a gyermekük emésztése jól működik.
Vannak azonban esetek, amikor a széklet milyensége már túlmutat az elfogadhatón, és amikor ajánlott orvoshoz fordulni. Melyek ezek a helyzetek?
Hasmenés
A hasmenésnek könnyen felismerhető jelei vannak. Híg, folyós széklet árulkodik róla; előfordulhat, hogy olyan sok kerül belőle a pelenkába, hogy az túlcsordul, kifolyik. Sajnos a hasmenést gyorsan követni szokta a baba popsijának a kipirosodása is. Tapasztalat, hogy a szoptatott csecsemők ritkábban hasmenésesek, mint a tápszerrel etetett társaik. Az anyatejben találhatók ugyanis olyan antitestek, amik a hasmenést okozó kórokozókkal szemben védelmet nyújtanak.
Amennyiben a hasmenés több mint 24 órán át tart, fel kell keresni a gyermekorvost. A hasmenés többféle okra vezethető vissza: bakteriális vagy virális gyomor- és bélrendszeri fertőzések, túl sok gyümölcs vagy gyümölcslé fogyasztása, valamelyik táplálék-komponenssel szemben mutatott túlérzékenység egyaránt megnyilvánulhat hasmenésben. Emellett, gyógyszermellékhatás is lehet a hasmenés oka, illetve a fogzás is állhat a híg széklet hátterében. A gyerekorvos az okok tisztázását követően megfelelő terápiát javasol.
Milyen a „normális” babaszéklet?
2015. március 19.
A kezdő szülőket meglepheti, hogy a gyermekük az első életévében milyen változatos színű és állagú pelenkatartalmakat „gyárt”. Attól függően, hogy hány napos/hónapos a baba, és mi a tápláléka, igen széles skálán mozoghat a széklet gyakorisága, mennyisége, színe és állaga. És mindez teljesen normális, az újszülött vagy a csecsemő makkegészséges.
- Fekete, mint a szurok: a magzatszurok, vagy mekónium (meconium); az újszülött első széklete, ami általában 1-2 napos korában jellemző. Fekete vagy zöldesfekete színű, ragadós széklet. Megjelenése lényeges jele annak, hogy az újszülött bélcsatormája átjárható, és működik. Nem véletlen, hogy a csecsemős nővérek a baba kórházi lapján jelölik, hogy mikor találnak mekóniumot a pelenkában.
- Sárgás, mint a mustár: a szoptatott csecsemő széklete hónapokon keresztül mustársárga színű, puha, kenőcsös állagú. Néha grízszemcse-szerű csomócskák vannak benne, néha enyhén darabos, mintha túrószerű morzsák lennének benne, de szinte sosem formált. Meglepő, de nem túl bűzös.
- Robbanásszerűen távozik: az újszülötteknél a székletürítést kísérő hangok meglehetősen változatosak, nem ritka a hangos, robbanásszerű székletürítés. Az anyuka első kézből értesül arról, hogy ideje átpelenkázni a gyereket. Minél fiatalabb a baba, annál hangosabb tud lenni. Mindez azzal magyarázható, hogy az újszülöttek viszonylag fejletlen, éretlen bélrendszerében képződő gázok a széklettel együtt hagyják el a bélcsatornát. Pár hónap elteltével – hanghatások tekintetében – fokozatosan diszkrétebbé válik a székletürítés. Nemcsak csendesebb, de ritkább is lesz a székletürítés, és a napi 4-5 széklet helyett már csak napi 1-2 alkalommal lesz szilárd tartalma a pelenkáknak.
Az anyatej tárolásának szabályai
2015. március 18.
Sok szoptató anya felkészül arra az időre, amikor kevesebb teje lesz, vagy már egyáltalán nem lesz, netán gyógyszerszedés miatt nem szabad szoptatnia. De az is előfordulhat, hogy csak pár órára elmegy otthonról az anyuka, emiatt másra bízza a gyermeke etetését, és szeretné, ha a távollétében is anyatejet kapna a babája. Ezek az anyukák lefejik a felesleges tejüket, és azt a felhasználásig tárolják.
Milyen körülmények között tárolva és meddig használható fel a lefejt tej?
A táblázat – különböző hőmérsékleteken – az anyatej maximális eltarthatósági idejét mutatja be
Tárolási hely, körülmény | Hőmérséklet (ºC) | Tárolási idő maximuma |
Nem hűtőszekrényben | 25 ºC felett | 4-8 óra |
16 – 22 ºC | 10 óra | |
14 – 16 ºC | 24 óra | |
Hűtőszekrényben | 4 – 6 ºC | 3 nap |
0 – 4 ºC | 8 nap | |
Fagyasztóban */**/*** | -6 ºC | 2 hét |
-12 ºC | 3 hónap | |
-18 ºC | 6 -12 hóna |
A hűtőszekrények hűtőteljesítményét csillagokkal (*) jelölik. Minden egyes csillag -6 °C-nak felel meg. Az egy csillag -6 °C-ot, a két csillag -12°C-ot, a három csillag -18 °C-ot jelent.
Sok az alultáplált a kórházba kerülő gyerekek között
2015. március 16.
A magyar kórházakba kerülő gyerekek csaknem kétharmadát fenyegeti a betegséghez kapcsolódó alultápláltság veszélye egy kutatás szerint. A kóros állapot időben diagnosztizálható egy Európa több országában már kötelező szűréssel.
Az alultápláltságot a szélsőségesen sovány vagy kövér gyerekek esetében az orvosok többsége szemrevétellel is meg tudja állapítani, az átlagos testsúlyúaknál viszont sokszor ők sem ismerik fel a problémát, miközben az energia- és tápanyaghiány a normál testalkatú gyerekeket is érintheti, ezért elengedhetetlenek a szűrővizsgálatok.
Összesen 27 magyarországi intézményben több mint ezer gyermeken végzett úgynevezett STRONG (Screening Tool for Risk On Nutritional Status and Growth) szűrés eredménye szerint a gyerekek 52 százalékát közepesen, 12 százalékát pedig súlyosan fenyegette az alultápláltság. Utóbbiaknak azonnali beavatkozásra, tehát táplálásterápiára volt szükségük.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...222223224...294