Információk, érdekességek

Eldõlt a kórházak sorsa

2006. november 17.

Döntött tegnap a kormány a kórházi ellátórendszer karcsúsításáról, a struktúra átalakításáról, de hivatalos tájékoztatást az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztályának ígérete ellenére sem adtak.


Lapunk úgy tudja: a döntés értelmében a jelenlegi, valamivel több mint hatvanezer aktív, tehát elsõsorban gyógyításra és nem ápolásra szolgáló kórházi ágy közül mintegy 16 ezret kell megszüntetni vagy átalakítani. Az átalakításra szánt férõhelyeken a jövõben krónikus, tehát tartósan betegeket ápolnának, illetve rehabilitációt végeznének. Az említett 16 ezer ágyból négyezer leépítésére, illetve átminõsítésére egy pályázat részeként még az intézmények tettek javaslatot, ahhoz ugyanis az Egészségügyi Minisztériumtól vissza nem térítendõ támogatást nyerhettek.


Kevesebb kórházi ágy - átalakuló ellátások?

2006. november 15.

Szerdán kerül a kormány elé a jelenlegi kórházi rendszer átalakításáról szóló javaslat, amelynek célja a felesleges kórházi kapacitások átalakítása, azaz összehangolása az orvoshoz fordulók valós igényeivel.


Az egészségügyi tárca azt a célt tûzte ki, hogy a jövõben lehetõleg az ország minden pontján magas színvonalú ellátást kapjanak a betegek - ennek ára azonban az, hogy bizonyos helyeken kórházi osztályokat kell felszámolni, esetleg intézmények szûnnek majd meg - vagy profilt váltanak.


Nem kell patikust alkalmaznia a gyógyszert kínáló üzletnek

2006. november 09.

Valószínûleg nem kell patikusokat alkalmazniuk a benzinkutaknak, ha gyógyszert is akarnak majd árulni. Az országgyûlés egészségügyi bizottságának elnöke, Kökény Mihály azt mondta az Info Rádiónak, hogy nem szavazzák meg az ezt célzó javaslatot.


A gyógyszer-gazdaságossági törvényrõl jövõ héten dönt az országgyûlés. Vindisch Judit összefoglalója.


Csúszik a gyógyszertörvény

2006. november 04.

Miközben a kormány benyújtotta az Országgyûlésnek a jövõ évi költségvetési törvénytervezetet, az egészségügyi bizottság azt javasolja, halaszszák egy héttel késõbbre a gyógyszer-gazdaságossági törvényrõl való szavazást, legyen érdemi egyeztetés a gyógyszerpiac szereplõivel.

 

Mivel a 2007. évi 364 milliárdos gyógyszerkasszát az új törvény alapján tervezték, vélhetõleg szûk keretek között folyik majd a disputa. A költségvetésben ugyanis azzal számoltak, hogy a gyógyszercégek 45 milliárd forintot fizetnek be az egészségbiztosítónak az általuk forgalmazott orvosságokra nyújtott tb-támogatás összege alapján, s ha ez sem fedezné a tb kiadását, sávos rendszerben további öszszeg vethetõ ki rájuk. A cégek szerint ez utóbbi a tervezhetetlensége miatt jogilag aggályos, s szerintük ellentétes az EU-jogszabályokkal az orvosságok hármas adója is. Az igazságügyi minisztérium jogszerûnek tartja a pénzbeszedést. A gyártók szerint egyeztetés híján nem kizárt, hogy bizonyos patikaszerek eltûnnek a tb-listáról, az újak pedig nem kerülnek föl rá.


Még nagyobb teher a gyógyszergyártókon

2006. november 03.

A 2007-es költségvetés tervezetébõl kiderül, a jövõ évi gyógyszerkassza súlyosan alultervezett, ami további befizetések rémképét és így további eredménycsökkenést vetít elõre a két tõzsdei gyógyszergyártó, az Egis és a Richter számára.

 

A gyógyszergyártók még reménykednek, hogy a gyógyszer-gazdaságossági törvény szövegezése kapcsán ki tud alakulni egy a kassza és a gyártók érdekeit egyaránt figyelembe vevõ konszenzusos álláspont. Az elemzõk mindenesetre eddig a 45 milliárd forintos befizetéssel számoltak, vagyis az ennek megfelelõ összeggel mérsékelték Egis- és Richter-eredményvárakozásukat, most viszont újabb csökkentések következhetnek.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...208209210...228