Információk, érdekességek

Rajtvonalon a biztosítási reform

2007. október 11.

Sok a bizonytalanság az egészségbiztosítás átalakításáról napvilágra került koncepció körül. Ellenzõi kétségesnek tartják, hogy az egy biztosító, több pénztár rendszere mûködõképes lehet. Többen úgy látják: a jövõ januárban létrejövõ pénztárakban kisebbségi jogot vásárló magánbefektetõk a saját szájuk íze szerint diktálták a reformfolyamat lépéseit.

Titkos találkozón alkut kötött az egészségügyi államtitkár a biztosítók képviselõivel?

2007. október 10.

A Fidesz szerint titkos találkozón alkut kötött az egészségügyi államtitkár a biztosítók képviselõivel. Az országgyûlés egészségügyi bizottságának fideszes tagja azt mondta: a biztosítók elégedettek, így már megéri belépni a magyar egészségügyi piacra, ami arra utal: a kormány olyan garanciát adott, amik alacsony befektetés mellett is biztosítják a profitot.

Drágább a gyógyszer

2007. október 06.

Tavaly január és augusztus között 238,9 milliárd forintot költött az egészségbiztosító a gyógyszerek ártámogatására, a betegek 68,4 milliárdot fizettek térítési díjra. Ez azt jelenti, hogy 71,4:28,6 százalékban oszlott meg a teherviselés az állam és az emberek között.


Idén az év elsõ felében ez az arány 58,5:41,5 százalékra változott, azaz a terheket egyre kisebb mértékben viseli az állam, s egyre nagyobban a beteg. Az elsõ nyolc hónapban 197,1 milliárd forint ment el az egészségbiztosító kasszájából a medicinák tb-támogatására, s mintegy 81,7 milliárdot fizettek ki térítési díjként a betegek, ami csaknem húsz százalékkal több, mint 2006 azonos idõszakában. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adataiból kiderül az is: a vásárlók annak ellenére hagytak a tavalyinál lényegesen több pénzt a patikákban, hogy tíz százalékkal kevesebb támogatott medicinát váltottak ki ugyanazon idõszak alatt. Kevesebb gyógyszert vittek tehát haza, de azokért többet fizettek.


Kórház-privatizációt sürgetnek

2007. október 05.

A nyugatiaknál kevesebb pénzbõl gazdálkodnak és alacsonyabb színvonalú ellátást biztosítanak a kelet-közép-európai országok egészségügyi rendszerei - áll abban a tanulmányban, amelyet a Nemzetközi Valutaalap három kutatója adott ki tegnap.


A jelentés alapvetõen a 2003-2004-ben megkezdett, majd a 2006-os kormányváltás után nagyrészt visszavont szlovák egészségügyi reform tapasztalatait összegzi, ám a térség többi országára vonatkozóan is sok megállapítást közöl. Legfontosabb következtetése az, hogy a jelenlegi összegekbõl a rendszer hatékonyságának javítása révén magasabb színvonalú ellátást lehetne biztosítani, ugyanakkor a fenntartható finanszírozás érdekében elengedhetetlen a magánszféra szerepének növelése.


A patikus fizeti az elrontott pecsételés árát

2007. október 04.

A gyógyszergazdaságossági törvény januári bevezetése óta számottevõen nem lett több az OEP-ellenõrzés, ám a szankciók kiszabásának módja szigorodott - állítja Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) elnöke.


A köztestület vezetõje elmondta: az ellenõrök a korábbinál jóval alaposabban vizsgálják, hogy a patikában beváltott receptek valamennyi, a vényekkel kapcsolatos alaki követelménynek megfelelnek-e. A legkisebbnek tûnõ hiányosság esetén is igen szigorúan büntetnek. Horváth Tamás példaként említette, hogy ha egy recepten elmosódott vagy nem olvasható tisztán az orvos pecsétje, és a vényen szereplõ készítmény támogatást élvez, úgy a támogatás mértékét a "hanyagul" eljáró patikáknak kell visszafizetniük. Az ellenõrzések esetleges változásairól az OEP-et is megkérdeztük, ám az egészségbiztosítónál egyetlen illetékes sem volt éppen elérhetõ.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...190191192...224