


Információk, érdekességek
Megbetegít a gyógyszerem?
2014. március 06.
Tapasztalt már rosszullétet, gyógyszer bevételét követően? Jelentkezett arc-, szem-, ajakduzzanat, légszomj, esetleg bőrkiütés? Allergiás reakciót gyakran antibiotikumok, fájdalomcsillapítók, helyi érzéstelenítők okoznak, de természetgyógyászati készítmények, gyógynövény tartalmú biokapszulák is hasonló tüneteket provokálhatnak. A gyógyszerallergia tüneteiről és vizsgálatáról dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa nyilatkozott.
Életveszélyes is lehet
A gyógyszereknek különböző típusú mellékhatásai léteznek. Vannak jól ismert, várható mellékhatások, ilyen például az antibiotikum szedés mellett jelentkező hasmenés, hasfájás. A másik csoportba tartoznak a váratlan reakciók, a gyógyszerallergiák. A gyógyszerallergiák hátterében különböző immunológiai mechanizmusok állhatnak, ez alapján a gyógyszerek különböző személyeknél, különböző tüneteket okozhatnak. Az allergiás reakció egyéntől függő, így nem biztos, hogy ugyanaz a gyógyszer egy másik egyénnél is allergiát okoz. Dr. Garaczi Edina elmondta, hogy a gyógyszerek okozta allergiás reakcióknak alapvetően két formája különíthető el. A korai típusú allergia tünetei a gyógyszer bevétele után pár órával jelentkeznek. A néhány napig, vagy hétig tartó gyógyszerszedés után jelentkező allergiát pedig késői típusú allergiának nevezzük.
Magyar gyógyszerrel gyógyulunk már generációk óta
2014. február 21.
Tudta, hogy Magyarországon ma az alapellátásban minden második beteg magyar gyógyszerrel gyógyul? És azt, hogy a szív és érrendszeri betegek fele magyar gyógyszert szed? A legtöbben nem gondolnak bele, hogy honnan származik az a gyógyszer, amit a patikában vesz. Pedig sokat közülük magyarországi gyárakban, magyar dolgozók készítenek azért, hogy minél hamarabb jobban érezzük magunkat, és meggyógyuljunk.
A hazai gyógyszergyártók szinte minden terápiás területen kínálnak világszínvonalú magyar gyógyszert. Ennek a ténynek a fontosságára igyekszik felhívni a figyelmet a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) legfrissebb országos kampányában. A magyar gyógyszert a világ mintegy 100 országában elismerik és használják, ideje, hogy a magyarok is értéknek, a gyógyszerválasztáskor fontos szempontnak tekintsék azt, hogy egy készítményt Magyarországon gyártottak.
Melyik a leghatékonyabb hormonmentesen fogamzásgátló?
2014. február 07.
Számos egészségügyi oka lehet annak, ha egy nő a hormonmentes védekezést választja. Jó tudni tehát, melyik módszer mennyire hatékony - dr. Hintalan Albert, nőgyógyász az ún. Pearl-indexről beszélt.
Ha a hormon nem jöhet szóba
Sok olyan betegség vagy állapot ismert, amikor a hormontartalmú fogamzásgátlás nem jöhet szóba, illetve a nőgyógyász gondos mérlegelésén múlik, szabad-e alkalmazni. Teljesen kizárt például ilyen megoldást alkalmazni például az embólia, a trombózis, az agyi érbetegségek és egyes májproblémák esetén. A nőgyógyásznak tehát ezekre rá is kell kérdeznie a vizit során. Cukorbetegség, magas vérnyomás, epilepszia és visszeresség esetén a szakembernek kell felmérnie, milyen módszer lehet ajánlatos. Azt is tudni kell, hogy a hormonális fogamzásgátlással kapcsolatos kockázatok az életkor előrehaladtával egyértelműen fokozódnak. Így 35, de főleg 40 év felett érdemes hormonmentes megoldásokat keresni – mondja dr. Hintalan Albert, szakorvos.
A szülőket korlátozza, vagy a gyermekeket védi? – gyermekorvosok a pneumococcus vakcina bevezetéséről
2013. december 11.
A Házi Gyermekorvosok Egyesülete és az Országos Gyermekegészségügyi Intézet az alapellátásban dolgozó és az oltásokat végző gyermekorvosok nevében nyílt levélben üdvözli az újabb védőoltás bevezetését és egyben tiltakozását fejezi ki az oltásellenes nézetek terjesztése ellen.
Ezért veszélyes a pneumococcus fertőzés
A pneumococcus (Streptococcus pneumoniae) okozta fertőzés jelenleg is évente gyermekek millióinak haláláért felelős világszerte, holott védőoltással már van lehetőség hatékony specifikus prevencióra. A cseppfertőzéssel terjedő fertőződés első lépéseként a pneumococcus törzsek megtelepedése az orr-garat nyálkahártyáján már a születést követő napokban elkezdődhet. A tünetmentes pneumococcus hordozásból később kialakulhat gennyes középfülgyulladás, mely jelenleg az antibiotikus kezelés leggyakoribb oka csecsemő- és kisgyermekkorban. A véráramba kerülő baktériumok invazív pneumococcus betegséget, vérmérgezést, tüdőgyulladást, gennyes agyhártyagyulladást okozhatnak.
Új találmány szűrheti ki a hamis gyógyszereket
2013. december 10.
A PharmaCheck a mikrofluidika eszközeivel tesztel le kis mennyiségeket a gyógyszerekből, hogy kiderüljön, tartalmaznak-e aktív hatóanyagot. Cynthia Graber írása.
A malária afrikaiak százezreit öli meg minden évben és milliókat betegít meg. A gyógyszerek segíthetnek megfékezni a kórt és emberéleteket menthetnek meg, de Afrikában a gyógyszerek csaknem a fele nem felel meg a szükséges előírásoknak és akár harmaduk hamis is lehet – írja a Scientific American.
PharmaCheck technológia
Ugyanakkor a PharmaCheck-nek nevezett új technológia, amelyet a Bostoni Egyetem kutatói fejlesztettek ki, változtathat ezen az állapoton; a technológia a kísérleti stádiumból hamarosan tényleges alkalmazásba kerülhet. A technológia már abban az állapotban van, hogy Ghánában hamarosan élesben is tesztelhetik, és megkapta az amerikai Nemzeti Felsőoktatási Feltalálók és Újítók Szövetségének (NCIIA) ösztöndíját is.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...383940...83