


Információk, érdekességek
A fülzúgás meglepő oka
2019. október 20.
Ha első körben recept nélküli készítményekkel kezeljük náthás tüneteinket, fontos tudni, hogy ezeket sem szedhetjük tetszőleges dózisban. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa arra figyelmeztet, hogy a betegtájékoztatóban leírtaktól eltérően használva, a készítmények kellemetlen mellékhatásokat is okozhatnak.
Túl sokat és kevés folyadékkal szedünk
Mivel a bennük lévő hatóanyagok jól enyhítik a náthás tüneteket, fejfájást, rossz közérzetet, ezért sokan hajlamosak akár tea helyett is fogyasztani a forró italporokat. Az előírt napi mennyiségen és használati időn túl – akár egy hétig is, vagy amíg el nem fogy. Sokan arra sem ügyelnek, hogy elegendő folyadékot fogyasszanak a készítmények mellé.
Kellemetlen következmények
Az előírást figyelmen kívül hagyó gyógyszerszedés következményei erősödő fülzúgás, száj- és bőrszárazság, állandósult orrdugulás vagy ismétlődő orrvérzések lehetnek. Amikor aztán a beteg a felsorolt panaszok miatt orvoshoz fordul, a kikérdezése alapján kiderül, hogy nemrég átesett egy kisebb légúti betegségen, amit recept nélküli készítményekkel kúrált, így nála már nem is az alapbetegséget, hanem a nem megfelelően szedett recept nélküli készítmények szövődményeit kell kezelni.
Engedélyezik a nagyobb opiáttartalmú készítmény gyártását
2019. október 10.
Az amerikai kábítószerügyi hatóság (DEA) az opiátválság ellenére is engedélyezi a nagyobb opiáttartalmú készítmény gyártását – olvasható az igazságügyi minisztérium ellenőrzési főigazgatóságának nyilvánosságra hozott jelentésében.
A jelentés megállapítja: miközben 2013 és 2017 között évente 71 százalékkal nőtt az opiátok túladagolása miatti halálesetek aránya, a DEA minderről tudomást sem véve engedélyezte a gyógyszergyártóknak az “alapjában véve nagyobb arányú opiátot tartalmazó” gyógyszerek előállítását.
A jelentés szerint a DEA éveken keresztül hanyagul dolgozott, és nem vette figyelembe az opiátok használatára vonatkozó, országosan előírt kvótákat. 2017-ben pedig 25 százalékkal csökkentette is ezt a kvótát. Abban az esztendőben 48 ezer amerikai halt meg az opiát-túladagolásban. A DEA “túlságosan lassan” reagál az Egyesült Államokat sújtó opiátválságra, és nem csökkentette lényegesen a már forgalomban lévő, nagy opiát tartalmú gyógyszerek számát sem – állapította meg a jelentés. Michael Horowitz, az igazságügyi tárca főellenőre közölte: “hatékonyabb erőfeszítésekre” volna szükség mind a szabályozásban, mind a szabályok betartatásában. A főigazgató ugyanakkor arra nem tért ki – miként a jelentés sem -, hogy kinek a felelőssége a DEA feletti ellenőrzés.
Az Egyesült Államokban 1999 és 2017 között mintegy 400 ezren haltak bele az opiát tartalmú készítmények túladagolásába. E készítmények nem szükségszerűen kábítószerek, hanem opiát tartalmú, függőséget kiváltó gyógyszerek, köztük erős fájdalomcsillapítók. A kormányzat tervet készített e válság leküzdésére, de legalábbis kezelésére, ennek részleteit Alex Azar, az egészségügyért és emberi erőforrásokért felelős minisztérium vezetője dolgozza ki.
Gyógyszer vagy kábítószer? Mire jó a kenderolaj?
2019. október 03.
Minden kornak megvan a maga csodanövénye. Ami az 1990-es években az aloé volt, az ma a kender: gyakorlatilag nincs olyan betegség, amire a kétes ajánlások alapján ne lenne jó, és akik nem ismerik, vagy alábecsülik a lehetséges kockázatokat, azok teljesen biztonságosnak gondolják.
A kender hasznos ipari gyógynövény: megfelelően előállított, állandó összetételű készítményei egyes országokban gyógyszerként engedélyezve vannak forgalomban.
A kender valószínűleg soha nem lesz a klasszikus értelemben vett gyógynövény, és ennek csak egyik oka, hogy termős virágzatát, a kannabiszt elterjedten használják kábítószerként. A hallucinogén hatást a tetrahidro-kannabinol (THC) nevű vegyület alakítja ki, de ez csak az egyik a kender hatóanyagai közül. Újabban intenzíven kutatott vegyület a kannabidiol (CBD), amelynek hallucinogén hatása nincs, számos egyéb központi idegrendszeri hatása viszont van.
A kannabigerol (CBG) hatásait, amely sok kendermintában jelentős mennyiségben van jelen, alig ismerjük – és ugyanez a helyzet azzal a több mint 100 kannabinoiddal (kenderhatóanyaggal), amelyet eddig kimutattak a növényből. Ezek szerkezetileg rokon vegyületek, hatásaik részben hasonlók, de esetenként nagyon eltérők lehetnek. Ha részleteiben sikerül megismerni egy vegyület hatásait, akkor az tiszta formában, gyógyszerként forgalomba kerülhet – amint az a THC esetén meg is történt.
A kender kémiailag igen változékony növény: számtalan változatában a fent említett soktucatnyi vegyület aránya igen eltérő lehet, ami a hatásban is megnyilvánul. Éppen ezért a pontos összetétel ismerete nélkül nem mondható meg, hogy egy adott kenderminta pontosan milyen hatással rendelkezik. A gyógyszerként forgalomba hozott készítmények esetén pontosan ismert az összetétel, mivel ezek ellenőrzött körülmények között termesztett növények tisztított kivonatait tartalmazzák.
További K-vitamin behozatalát engedélyezték
2019. augusztus 09.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) a folyamatos ellátás érdekében több hónapra elegendő, összesen 58 200 doboz K-vitamin behozatalát engedélyezte külföldről öt nagykereskedőnek.
A hatóság közleményben azt írta, hogy mivel legutóbb újabb K-vitamin-szállítmány érkezett az egyik legnagyobb gyógyszer-nagykereskedőhöz, a megfelelő mennyiség addig is biztosított. Az OGYÉI egy hónapja azt közölte, hogy ötezer-ötezer doboz K-vitamin behozatalát engedélyezte gyerekek és felnőttek számára az egyik gyógyszer-nagykereskedőnek. Akkor azt írták: a forgalmazó a K-vitamin hiányának okaként gyártási gondot jelölt meg a május 1. és október 31. közötti időszakra. Mivel jelenleg más K-vitamin-injekció nincs törzskönyvezve Magyarországon, a gyógyszerhatóság a nagykereskedővel egyeztetve engedélyezte a tízezer tétel behozatalát külföldről, ennek beszerzése folyamatos.
Jelezték, a felnőttek számára alkalmazott Konakion 10 mg/1 ml oldatos injekcióból nagyjából négyezer doboz, a gyermekek számára alkalmazott Konakion 2 mg/0,2 ml pediatric oldatos injekcióból pedig nagyjából nyolcezer doboz fogy havonta.
A K-vitamin a véralvadásban játszik fontos szerepet. Az oltást minden csecsemő pár órával a születése után megkapja a kórházban, majd otthon folytatni kell az adagolását. A szájon át is beadható oltóanyagot otthon hat hónapos korukig többször kapják a gyerekek. Ez elsősorban a kizárólagosan anyatejjel táplált csecsemőknek fontos, az anyatejben ugyanis alig választódik ki a K-vitamin, így csak kevés jut belőle a csecsemőnek.
Weben rendelhető egészség: HPV teszt otthon
2019. július 22.
Egy új, hazai teszt segítségével otthon is nyakon csíphető a rákot okozó HPV vírus.
Magyarországon évente 1200 nőt diagnosztizálnak méhnyakrákkal, s közel 400 érintetett el is veszítünk, sorolta az adatokat dr. Koiss Róbert szülész-nőgyógyász, hozzátéve: világszerte évente 500 ezren halnak meg e betegség következtében.
A fertőzöttek száma 30 éves kor alatt a legmagasabb, ám miközben átlépve a harmadik x-et csökken a HPV-sek száma, drámai emelkedésnek indul a méhnyakrákkal illetve rákmegelőző állapottal diagnosztizáltaké. A növekedés csúcsa 35-45 év közöttre esik, majd a 60 éves nőknél mutatható ki a frissen diagnosztizált betegek újabb, ám a középkorúaknál mérsékeltebb hulláma.
A méhnyakrák hosszú évek alatt alakul ki, épp ez ad lehetőséget a kór megelőzésére védőoltás, illetve szűrővizsgálat segítségével. A betegséget a humán papillomavírus (HPV) okozza, amelynek patomechanizmusát – vagyis azt az útvonalat, amely a vírusfertőzéstől a daganat kialakulásáig vezet – mára a klinikai kutatások pontosan felderítették. Ez az egyetlen daganat, amelynek esetében pontosan tudott az eredet és a végkifejlet – hangsúlyozta az onkológus. S bár régen úgy gondolták, hogy a vírus kizárólag szexuális úton terjed, ez ma már egyáltalán nincs így.
A HPV ugyanis csak a hámsejteket támadja meg, nem jut be a véráramba, így mindig csak helyi fertőzést okoz, amelyen újból és újból át lehet esni. Mivel hámfajlagos a kórokozó, ezért önmagában elégséges a hám-hám kapcsolat létrejötte, vagyis nem kell hozzá szexuális együttlét, elég egy wellness hétvége, hogy kialakuljon a fertőzés, amelyek mindegyike természetesen nem vezet méhnyakrák kialakulásához, de ma még nem tudjuk, hogy kinél okoz daganatos megbetegedést, s kinél nem.
A HPV azonban nem csak a nőket veszélyezteti, az elmúlt évtizedben kutatások sora igazolta, hogy a méhnyakrák tekintetében is legagresszívabb vírustörzs, a HPV 16 fej-nyaki daganatot okoz a férfiaknál. Elsősorban a garatív, hátsó nyelvgyök, mandulák területén kialakuló rosszindulatú daganatos megbetegedések száma növekedett esetükben drámaian.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...212223...83