


Információk, érdekességek
Az ülő életmódtól a rendszeres testmozgásig
2023. április 12.
Általában nem könnyű a mozgásszegény vagy ülő életmódból a fizikai aktivitás rendszeres gyakorlása felé elmozdulni. A mozgásformák közti választás is a nagy dilemmák közé tartozhat, különösen, ha bizonyos egészségi problémáink azt befolyásolhatják. Tudjunk meg többet az ezen egyéni panaszokat enyhítő vagy megelőző mozgásfajtákról, és arról, hogy melyek illenek hozzánk.
A megfelelő reflexek
Testmozgás előtt mindig végezzünk bemelegítést, és a testgyakorlás alatt rendszeresen hidratáljuk szervezetünket úgy, hogy többször, kis adagokban fogyasszunk vizet. Lehetőleg nyújtógyakorlatokkal fejezzük be az edzést/tornaórát. Intenzív sport/testmozgás esetén 24-48 órás kihagyásokkal tartsunk edzéseket, sportfoglalkozásokat, annak érdekében, hogy testünk tudjon regenerálódni.
Ne feledkezzünk meg a kiegyensúlyozott táplálkozásról, és a testmozgás után az elegendő folyadékbevitelről sem, hogy visszanyerjük jó erőnlétünket.. Soha ne lépjük túl fizikai határainkat, és vigyük magunkkal mobiltelefonunkat, ha pl. hosszabb gyalogláskor, futáskor, túrázáskor szükség esetén segélyhívásra lenne szükségünk.
„Szeretnék mozogni, de…”
– Rossz a vérkeringésem
Emiatt ne aggódjunk, sőt, ellenkezőleg! A fizikai aktivitás hatására nő a keringésben lévő vér mennyisége, tágulnak az artériák, és mindez javítja a vérkeringést. A véredények újra tágulási képességével csökken a trombózis kockázata is, valamint a láb elnehezedésének és a lábdagadásnak az esélye. Ezenkívül a sportolás/testmozgás előnye még, hogy ilyenkor minden szervünk oxigén-ellátottsága nő.
Mit sportoljak?
Jót tesz pl. a gyaloglás minden formája (pl északi gyaloglás botokkal, átlagos tempójú vagy gyors gyaloglás, energetikus séta stb.), vízi aerobik vagy gyaloglás, kerékpározás, esetleg egy fitneszprogramon belüli zumba tánc…. Erősítik a talpboltozatot és a vádlit, ami elősegíti a vér felfelé történő áramlását a vénákban, és így könnyítenek a láb terhelésén.
– Fáj a hátam
Hacsak nincs speciális betegségünk (pl. ülőidegzsábánk) a testmozgás hatására érzett hátfájáson általában segít egy kétnapos pihenés. De mindenképp fontos egyszerre erősíteni a gerincizmokat a háton és a psoas (ágyék) izmokat, melyek közvetlenül kapcsolódnak az öt ágyéki csigolyához egyfajta „védőfűző” kialakítása érdekében.
Mit sportoljak?
A jóga, Tai Chi és Chi Kung keleti mozgásterápiák vagy a Pilates lassú mozdulatokból álló gyakorlatai, edző/oktató felügyelete mellett, lehetővé teszik a fent említett izmok erősítését, továbbá a stresszel kapcsolatos izom-összehúzódások oldását, lazítását – amelyek gyakran felelősek a nyaki vagy ágyéki fájdalmakért. Ezenkívül minden vízi sport (úszás, aquafitness, vízitorna stb.) segít a csigolyaközi lemezekre gyakorolt nyomás csökkentésében (főleg a hát alsó részén), mivel a víz mérsékli a gravitáció hatásait és csillapítja a mozgásokat
Csakra-táplálkozás: tápanyag a testnek és energiarendszerednek!
2023. április 07.
Előzzük meg a betegségeket, hogy ne kelljen rengeteg pénzt költeni kémiai alapanyagú gyógyszerekre. Menjünk a nyavalyák elé, ne hagyjuk, hogy szenvedést okozzanak testünknek! Hogyan?
Tápláljuk magunkat természetes, friss, növényi alapanyagokból készült élelmiszerekkel. Legjobbak a friss, natúr ételek, melyek biztosítják szervezetünk számára a megfelelő energiát, rostokat, mikro- és makroelemeket, fehérjét, zsírt és szénhidrátot. Segítségül hoztam egy táblázatot, hogy legyen jártasságod az élelmiszerek jótékonyságáról. Mit miért kell vagy nem kell? fogyasztanod. Használd egészséggel!
A csakrákról általában
Testünkben hét fő energiaközpont található, melyek energiaszintje aránylag egyszerű módon mérhető is. A gerinchez és az idegrendszerhez különböző mirigyeken és idegdúcokon keresztül kapcsolódnak. A teljes csakra-rendszer rendkívül összetett. 3 legfőbb, 4 fő, és több, mint 300 kisebb csakra van az emberi testben. Amikor azok normálisan működnek, akkor nyitottak, az óramutató járásával megegyező irányba forognak. A csakra-rendszernek és a rendszer hálózatának részletes térképét évezredeken keresztül használták a keleti gyógyításban és miszticizmusban (pl. akupunktúra). A csakra-rendszert kivétel nélkül minden pszichikai tevékenység során felhasználjuk. Érzékszerveinkkel nem érzékelhető energiaközpontok. Állandóan működnek, akár tudatában vagyunk akár nem.
A szédülés 4 fő formája
2023. március 31.
A szédülés olyan kellemetlen tünet, amelynek okát mindenképpen érdemes tisztázni, hiszen gyorsan orvosolható és súlyos betegség is állhat a hátterében. Dr. Mező Anita, a Neurológiai Központ neurológusa a szédülés legismertebb négy típusának különbségeiről beszélt.
Vertigó – a szédülés leggyakoribb formája
Amikor úgy érezzük, forog velünk a világ, és ez az érzés mozgásra, felülésre csak fokozódik, vertigórólbeszélhetünk. Ez a jelenség sokszor igen súlyos, van, hogy hányinger, hányás is kíséri. Ha a kivizsgálás során a vertigó jelenségére derül fény, a neurológus annak jár utána, hogy a központi irányítás érintettsége, vagy, ahogy igen sok esetben a belső fülben található egyensúlyszerv valamilyen problémája áll-e a háttérben. A szédüléslehet a belső fül gyulladásának tünete is, amelyet legtöbbször középfülgyulladás előz meg.
Időszakos tüneteket, a szédülésen kívül fülcsengést, esetleg átmeneti hallásvesztést okozhat a Meniére-betegség, ami szintén a belső fület érinti. Ezen kívül egyértelmű okok, például a fejet ért trauma és természetesen további betegségek – így például vestibuláris migrén, a hallóidegen kialakuló jóindulatú daganat, az egyensúlyideg gyulladása vagy súlyosabb neurológiai betegség – is okozhatnak vertigót, ezért a kivizsgálás elengedhetetlen.
Presyncope – az ájulás előtti állapot
A presyncope arra a gyengeségérzésre utal, amelyet ájulás előtt érezhetünk, ezt a jelenséget azonban valódi eszméletvesztés nem követi. Ugyanakkor úgy érezhetjük, minden erőnk elhagyott, elsápadunk, esetleg hányingerünk lesz. Ez az érzés alakulhat ki a vérnyomás gyors leesése, így átmeneti agyi keringészavar miatt, ami sokaknál például egy hirtelen felálláskor is bekövetkezhet. A kivizsgálása azért fontos, mert ennél súlyosabb ok is meghúzódhat a háttérben, például szívritmuszavar, a szívizom megbetegedése, vagy a nyaki ütőerek szűkülete.
Egyensúlyvesztés
Amikor bizonytalannak érezzük a járást, egyensúlyzavart érzékelünk, és ezzel orvoshoz fordulunk, elképzelhető, hogy több szakorvos vizsgálatára lesz szükség, amíg pontos diagnózis születik. Ilyen tünetet okozhat ugyanis többek közt számos ízületi- és izombetegség, a belső fül betegségei, rossz látás, a lábak idegkárosodása, de előfordulhat, hogy bizonyos gyógyszerek (például altatók, epilepszia elleni szerek) mellékhatásaként jelentkezik egyensúlyvesztés.
A legfontosabb tudnivalók a zarándokutakról
2023. március 27.
Egyre tudatosabban épül be a kínálatba a vallási turizmus, és reneszánszát éli a zarándoklás: ez manapság talán az egyik legtrendibb elvonuló tevékenység. A népszerű zarándokhelyen, Mátraverebély-Szentkúton a héten tartják a Zarándok Akadémiát, amelynek egyik főszervezője, Bódis Gábor megosztja velünk, kinek és hogyan érdemes elindulni, mitől válik egy turista zarándokká.
Nem minden turista zarándok
Előfordul, hogy valaki turistaként indul el és zarándokként érkezik meg. Elég egy hely, egy találkozás, amely megérinti és más emberként tér haza.
A zarándok belső útja
A turista eljut A-ból B-be, de a zarándok kétszeresen teszi meg az utat: fizikailag és lelkileg. Az előbbi azért fontos, hogy időben és térben is el tudjon csendesedni, hogy aztán a másik típusú mozgás, a mélyebb, a lelki meg tudjon valósulni. Fizikai mozgás nélkül is át lehet élni komoly belső folyamatokat, de a környezetváltozás nagy segítség tud lenni ehhez.
Szándék, amiért elindulunk
A zarándoklat egyben egy imádság is, amelynek van egy fizikai vetülete. Nem úgy működik, hogy bedobok a perselybe egy kívánságot, hanem felajánlom a saját vagy más problémáját, kihívását a Jóistennek és lemondva a kényelmemről, elindulok, hogy valami másképp legyen.
Táv
Érdemes mindenkinek felmérni a saját kondícióját, fizikai állapotát, ez határozza meg a távot. De nincs egyenes arányban a töltekezés mértéke a megtett kilométerrel. Továbbá az is önvizsgálatot igényel, hogy egyedül vagy közösségben, barátokkal vagyok képes jobban megélni az örömöm.
Gyalog vagy járművel
Nemcsak gyalogosan érdemes útnak indulni, ugyanakkor a fizikai terhelés által a lelki megtisztulás is könnyebbé válik. Ha testileg is megmérettetünk, akkor jobban értékeljük, amiért megdolgozunk.
Így sportoljunk a lelki egyensúly érdekében
2023. március 24.
A stresszlevezetés, a lelki egyensúlyunk kialakítása kiemelten fontos a mindennapjainkban. A bennünk felgyülemlett energia által romlik a koncentrációs és teljesítőképességünk, feszültebbek leszünk, továbbá a motivációnk is csökkenhet bizonyos dolgok iránt. A sport egy remek eszköze annak, hogy stresszmentesek és kiegyensúlyozottak legyünk. Lássuk is, hogy miért!
Mentális egészség és testmozgás – egy szoros kapcsolat
Mára már orvosok és tudósok által bizonyított tény, hogy az aktív életmódot követők boldogabb életet is élnek! Ennek több oka is van:
- már heti 2-3 óra sportolással is erősíthetjük immunrendszerünket,
- megelőzhetünk és kezelhetünk vele bizonyos betegségeket, mint például a cukorbetegséget, vagy a magas vérnyomást,
- jobb állóképességet ad, javul a fizikumunk,
- elkerülhetjük a túlsúlyt, javít a megjelenésünkön, például a testtartásunkon,
- növeli az önbizalmunkat, javítja az énképünket,
- növeli a koncentrációs képességünket,
- nemcsak levezeti a stresszt, de fokozza is a stressztűrő-képességet,
- segítségével megnövelhetjük a várható élettartamunkat.
Ez csak néhány példa a sok közül, de már ezekből is egyértelműen kiderül, hogy az életünk minden területére jótékony hatással van a testmozgás. Akár úgy is mondhatnánk, hogy testünk és lelkünk jótündére.
Így sportoljunk, ha a lelki egyensúly a célunk
Ha felismertük annak tényét, hogy egy kis mozgás segítségével drasztikusan javíthatunk az életminőségünkön, akkor már csak egy dolog van hátra – megvalósítani a változást! Mivel nem az a célunk, hogy az olimpián részt vegyünk, hanem az, hogy saját magunknak örömet szerezzünk, ezért mielőtt nekiveselkednénk a konditermek világának, érdemes figyelembe vennünk néhány igen fontos tényezőt.
Egyéni preferenciák
Ne divatból válasszunk magunknak sportot! Tegyük fel magunknak a kérdést: mi az, amit szívesen csinálnánk? Keressünk olyan mozgásformát, ami örömmel tölt el minket, hiszen az a célunk, hogy boldogabbak legyünk! Hiába vezetjük be a mindennapjainkba például a reggeli futást, ha nem érezzük jól magunkat közben. Nyugodtan próbáljuk ki magunkat több területen is, ha nem tudjuk, hogy mi az, ami kedvünkre lehet. Amit túlságosan erőltetni kell, azzal nem leszünk előrébb és nem is lesz bennünk elég motiváció, hogy rendszeresen csináljuk.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...333435...238