


Információk, érdekességek
A láthatatlan energiák
2023. május 13.
Életünket át- és átszövik a különféle rezgések és energiák. Az ősi ezoterikus "minden rezgés" elméletét ma meglepő módon a kvantumfizika igazolja. Az anyag és az energia nemhogy megmarad, de egymásba átalakítható és át is alakul. Számos ősi kultúra filozófiájának alapja a világot mozgató eredendő őserő, vagy kozmikus, egyetemes energia....
Ezt az ősi energiát kínaiak csí-nek (chí vagy qi írásmódja is létezik), a japánok ki-nek (ez a szó bújik meg az aikido vagy a reiki szóban), az indiaiak pránának, a szufik barakának neveztek. A csí a világ lélegzete, a mindent mozgásba lendítő és éltető energia.
A feng shui szavak jelentése: szél és víz. Miért nem mondjuk "tűz és víz" vagy "föld és ég"? Nos, a szél és a víz képviseli leginkább a csí eredendő természetét, az áramlást, a folytonos és megállíthatatlan mozgásban levést. Ha egy helyen szabadon áramlik a csí, ott a levegő is friss, üde érzetet kelt, még egy bezárt ablakú szobában is, míg egy túlzsúfolt vagy aránytalanul berendezett szoba lehet frissen szellőztetve, az oda belépőknek mégis "fülledt" érzésük támad.
A feng shui lényege és célja a csí harmóniába hozása.
A csít nem lehet látni, nem lehet mérni (bár "bioenergia" változatára már léteznek mérőeszközök, például az Egely-kerék), érezni viszont annál inkább lehet. Merjünk bízni az ösztöneinkben! Egy harmóniában levő helyen az emberek is megnyugszanak és jól érzik magukat, míg egy diszharmonikus helyen akaratlanul is "stresszes" állapotba kerülnek. Ennek okait évtizedek óta kutatják és a megfigyelések határozottan egybeesnek az ősi feng shui-elvekkel. A láthatatlan, de érezhető energiák sorába tartoznak a földsugárzások és az ember által gerjesztett elektromágneses erőterek is, amelyekkel külön fogok foglalkozni.
Hangulatjavítás? Hajrá!
2023. május 12.
A stressz, a szorongás sűrűbben tör ránk a mindennapokban, vagy fenyeget a depresszió veszélye? Tudnunk kell, hogy sokat tehetünk e bajok ellen, és a megelőzésről sem szabad megfeledkeznünk.
A táplálkozáson, mozgáson, alváson kívül más lehetőségeket is kipróbálhatunk ahhoz, hogy jobb legyen a hangulatunk.
Zenehallgatás
Mindenfajta lágy zene jótékony hatású lehet a lelkiállapotunkra. Egy szép zenemű hallgatásakor a szellem elszakad a gyötrő gondoktól, aggodalmaktól, és a napi túlhajszoltság után megnyugszik, a légzés nyugodttá válik, a szerotonin termelődése fokozódik. Számos kutatás bizonyítja, hogy a zenei hang alternatív megoldás lehet a szorongás kezelésére a pszichiátriában.
JAVASLATOK
A stresszhormonszint csökkentésére leginkább a lágy, klasszikus zene alkalmas, de a természet hangjai is hasznosak lehetnek (madárdal, szökőkút csobogása, tengerzúgás), hiszen általában testilelki megnyugvást hoznak. Alkalmasak még a speciális zenék, amelyek a nagyon lassú frekvenciák (alfa- és thétahullámok) segítségével segítik a relaxációt és a jó alvást. Az éneklés egy kórusban – vagy akár zuhanyozás közben – szintén stimulálja az endorfin, a jólléti hormon kiválasztását.
Dinamikus relaxálás
Egy zsúfolt, stresszes nap után, miközben családi konfliktusokkal, munkahelyi gondokkal küzdünk, hamar ingerlékennyé, szorongóvá, türelmetlenné válunk. Készek vagyunk dühbe gurulni minden semmiség miatt, ami természetesen a hangulatunkat is rossz irányban befolyásolja. Miért ne próbálnánk meg a dinamikus kikapcsolódást, relaxálást? Ilyenek lehetnek bizonyos, az izmokat megmozgató gyakorlatok, pl. a vállizmok „pumpálása” (válltorna), amely kombinálja a szabályozott légzést a rugalmas mozdulatokkal. Mindenütt könynyen elvégezhető, stresszoldó gyakorlat.
JAVASLATOK
A medencecsont szélességében, párhuzamos lábakkal a talajon állva, a térdet rugalmasan tartva, egyenes háttal, leengedett vállal, a fejet a gerincoszloppal egy vonalban tartva csukjuk be a szemünket, és szorítsuk ökölbe a kezünket. Az orron át történő belégzés közben emeljük a vállunkat (mintha vonogatnánk), a szájon át történő kilégzés közben pedig nyissuk ki a tenyerünket, mintegy kiürítve magunkból a felgyülemlett stresszt. Ezután néhány percig tudatosítsuk magunkban, mi megy végbe a testünkben: a váll, a trapézizom (csuklyás izom), a hát ellazulása. Ismételjük a gyakorlatot háromszor.
Tudjunk meg többet a fájdalomról, és különítsük el a tévhiteket
2023. május 09.
A placebo hatás nem működik a fájdalomnál
HAMIS. A placebo (hatóanyag nélküli látszatgyógyszer) morfinszerű hatással lehet a legsúlyosabb fájdalomra. Mindannyian potenciálisan érzékenyek vagyunk a placebo hatásra, amely magában foglalja az enkefalinok (a fájdalomérzetet befolyásoló peptidek) felszabadulását az agyban. A fájdalom érzékelése pl. az elvárásainktól, a kezelésünkkel kapcsolatos belső reprezentációtól vagy az orvossal kialakított bizalmi kapcsolattól függően változik. Az a személy, aki úgy érzi, hogy meghallgatják, felismerik szenvedésében, és megértik a fájdalmát, valamint, hogy mit tehetnek érdekében a kezelések, kevésbé fogja fel a fájdalmát.
Agyunk nem képes kontrollálni a fájdalmat
HAMIS. Az agy maga termel hormonokat, endorfinokat, enkefalinokat, amelyek a morfiumhoz hasonló hatást fejtenek ki. Ezeket az anyagokat főként az agyalapi mirigy és a hipotalamusz választja ki, amikor bizonyos tevékenységeket gyakorolunk. Ezek az agyban lévő specifikus receptorokhoz kapcsolódnak, így hatnak a fájdalomra, a relaxációra/ellazulásra és a jó közérzetre.
Minél nagyobb a sérülés/ártalom, annál intenzívebb a fájdalom
HAMIS. A fájdalom kezelésére szakosodott központokban megfigyelt személyek legalább egynegyedénél nincs gyulladásos probléma vagy neurológiai elváltozás, amely magyarázatot adna a krónikus fájdalomra. Ilyen pl. a fibromyalgia, a glossodynia (a nyelv égő érzése), a temporomandibularis ízületi szindróma vagy az irritábilisbél-szindróma esete.
Műtét után normális a fájdalom
IGAZ, egyes esetekben. Műtét során általában a bőrt, az izmokat metszik, így logikus, hogy a beavatkozás fájdalmas, és minél jelentősebb, annál nagyobbak a fájdalmak. Ezen fájdalmak megelőzésére, valamint annak érdekében, hogy azok ne tárolódjanak a csontvelőben és az agyban, a műtét alatt és után csillapítják a fájdalmat. Bizonyos esetekben azonban krónikus fájdalom jelentkezik, amely a perifériás idegek károsodása miatti szövődmények egyike.
Éhes gyomorral nehéz az ima
2023. május 06.
A vallásos gondolkodás lényege, hogy messze túlmutat az alapvető szükségleteken és sajátos távlatot, mélységet ad az emberi életnek. Hogyan lehet mégis Isten egy emberi élet alapja?
Szükségletpiramis, avagy éhes gyomorral nehéz az ima
Abraham Maslow az 50-es években dolgozta ki szükségletpiramisát, amely nagy hatással volt a lélektan tudományára. Kutatása során az emberek tetteit, viselkedését mozgató motivációkat kereste. A piramis ábrája szinte mindenki számára ismert, noha logikusan végiggondolva ezen ábra nélkül is értjük, tudjuk, hogy életünk elemei milyen gyakorlati-fontossági sorrendben rétegződnek egymásra, a szükségletek erőssége szerint. Hívő embereknél a piramis szintjei között azonban kis csavart tapasztalhatunk. Isten csak az életünk csúcsán lenne érdekes?
Míg levegő nélkül csak néhány percig, víz nélkül néhány napig, élelem nélkül legfeljebb 1-2 hétig, addig szeretet és embertársak nélkül akár néhány hónapig vagy évig is eléldegélhetünk. A piramis alján a legfontosabb alapszükségleteink, ösztöneink és testi funkcióink állnak, melyeket képtelenség teljesen elnyomni, s melyeket részben kielégítve - akár egy csecsemő - békés, befogadó állapotba kerülünk. Ugyanakkor könnyen észrevehetjük, hogy ha mindössze ezen szükségletek kielégítése a célunk a mindennapok során - evés, ivás, nemzés - akkor ez nem különbözik az állatvilág élőlényeinek lététől. Gyakorlatilag vegetálunk. Az sem mindegy, hogy ezen a legalsó rétegen, amely jól láthatóan a legszélesebb, tehát tartja magán az egész építményt, a rajta szereplő igényeket milyen mértékben elégítjük ki.
A szélsőségek kerülése szükségleteinkben
A Krisna-tudat filozófiája, India több tízezer éves gondolkodásmódja, amelynek elvrendszere magától az Úrtól szállt alá, nagyon fontosnak tartja, hogy a piramis aljára eső késztetéseinket mértékkel elégítsük ki. Nem túl sok, de nem túl kevés ételt érdemes fogyasztanunk. Sem koplalást, sem pedig folyamatos habzsolást nem javasol nekünk. Nem túl sok, de nem is túl kevés alvás – az arany középút elvére érdemes törekedni. Nem utolsósorban, a nemi élet valódi céljának megértése, és ezért célirányos szabályzása a gyermeknemzés irányába – ez lenne a helyes út. A legalsó réteg a testi funkciókat és az ösztönén kielégítését foglalja magában. Amennyiben túl sok időt és erőfeszítést teszünk ennek kielégítésére, úgy a test kényelemben lehet, megkaphat mindent, de le is ragadhatunk általa a legalsó lépcsőfokon és nehezebben tekintünk a felsőbb szférákba. Ha viszont az alapszükségletek is hiányoznak életünkből, pl. az ember éhezik, akkor kétségkívül nagyon nehéz valamilyen nemes dolgon gondolkodnia, ösztönei ugyanis a táplálék megtalálására sarkallják minden másodpercben.
Reggeli izomfájdalom és ízületi merevség?
2023. április 29.
Alattomosan és kezdetben enyhe tünetekkel jelentkező, lassan kialakuló betegség, mely elsősorban a 20 év körüli vagy idősebb nőknél jelentkezik. A betegek körében kevert kötőszöveti betegség néven is ismert MTCD autoimmun betegségről dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa adott bővebb felvilágosítást.
Rejtélyes autoimmun betegség
A többi autoimmun betegséghez hasonlóan az MTCD pontos kiváltó okai sem ismertek. A rövidítés jelentése: kevert kötőszöveti betegség. Az MTCD valójában a kötőszövet mellett az izmokat, ízületeket és belső szerveket, sejtek közötti szöveteket is érinti.
Milyen tüneteket okoz?
- Reggeli órákban jelentkező izomfájdalom és ízületi merevség.
- Hőemelkedés.
- Bőrfeszülés.
- Az ujjak kolbásszerű duzzanata.
- A Raynaud-szindrómánál is tapasztalható tünetek is jelentkeznek: hidegben az ujjak rövid időre elfehérednek, elkékülnek.
- A betegség minden szervben érinti a kötőszöveteket, ezért egyéb, főként a tüdőt, veséket és a szívet érintő elváltozások is jelentkezhetnek.
Szövődmények a tüdőben, szívben és vesékben
Az autoimmun betegség során a szervezet saját sejtjeit pusztítja el. Az MTCD esetében a kötőszöveti sejtek károsodása miatt a tüdőben romlik az oxigéncsere, a tüdőben megnövekedett ellenállás miatt pedig a szívnek még intenzívebben kell dolgoznia. Emiatt légzési elégtelenség és szívelégtelenség, infarktus is kialakulhat. A vesék kiválasztó funkciója is károsodhat, aminek vesebetegség és magas vérnyomás lehet a következménye.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...313233...238