Információk, érdekességek
Miről mesél a csók a nőknek?
2024. október 07.
"A csók csak egy csók" - "a kiss is just a kiss" - szól a dal a Casablancában, utalva arra, hogy Humphrey Bogart és Ingrid Bergman között a kapcsolatnak nem lesz folytatása. Úgy tűnik azonban, hogy a csók mégsem csak egy csók, főleg, ha az elsőről van szó, mert a nő számára fontos eszköz annak megállapítására, hogy összeillik-e potenciális partnerével.
A "jó csók" segíti meggyőzni, hogy érdemes elmélyíteni vele a kapcsolatot, a kevésbé kielégítő pedig kioltja lelkesedését már a kezdeteknél. A nő hosszú távon is csókkal erősíti az összetartozást párjával, a csókból érzi meg, hogy szereti-e még, vagy mással csalja.
Az Evolutonary Psychology című brit szaklapban megjelent tanulmány szerint minden nő kap a csóktól olyan romantikus és kémiai jeleket, amelyek révén értékelni tudja "love story-ja" állapotát.
Az amerikai Albany egyetem kutatói több ezer teszttel jutottak el ehhez az eredményhez. Míg a férfiak sokkal kevésbé érzékenyek ezen a területen, a nők nagy figyelmet fordítanak a férfiak leheletének szagára, szája ízére, fogai állapotára. Nem fogadnak el szexuális kapcsolatot csókolózás előtt. És míg a férfiak egy hosszan tartó kapcsolatban elvesztik érdeklődésüket a csók iránt, a nők továbbra is szívesen adnak és fogadnak.
Neked van időd élni?
2024. október 01.
"Rengeteg dolgom van, nem érek rá, nincs több időm!" Érzelmek, kedvesség, mélyebb eszmecserék, az önismereti utak, a testmozgás, a lélekkel való törődés, meditáció, az élet értelmének, céljának keresése, ősi idők mestereire való emlékezés, az Istennel való kibékülés... ki ér erre rá manapság?
Ki ér rá manapság mélyebben érezni? Ki az, aki ráér figyelmesnek, türelmesnek, mi több, jelenlévőnek, ébernek lenni? Nincs idő nyugalomra, egyensúlyra és nincs idő élni sem! Ráérsz? "Nem! Rohanok, nincs időm!"...
Van viszont idő zsörtölődni, veszekedni és jól odamondani. Van idő panaszkodni, van idő stresszelni és a tévé előtt ülni. Van idő a neten felesleges időt tölteni, ahogy van idő haragosnak, kellemetlennek és dühösnek, türelmetlennek lenni. Sok idő van minősíteni, bizonyítgatni az igazat, és hogy kiboruljon a tejföl. Van időnk háborúzni, bántani, füstölni, szennyezni. Van idő ivásra, drogozásra, a magunk rombolására, ablakok betörésére, rongálásra.
Aztán van idő rá, hogy állandóan elfoglaltak, fontosak legyünk. Van idő belefáradni, belerokkanni, beleszáradni hagyni, mosatlanul hagyni és van idő megcsalni, elhagyni és van idő hazudni…
…és nincs idő megállni, lefékezni, lelassulni, beleszeretni, szerelmesnek lenni, hozzáérni, simogatni, megölelni, a szemébe nézni, sétálni, a fákat nézni, mi több, a fákkal beszélni, az eget, a csillagokat kémlelni, az életet méltatni. Nincs idő magunkra és összetartani, megkeresni és megbeszélni, nincs idő kivárni, feloldani és megbocsájtani, megérintődni, megrendülni az élet szépségeitől.
Nincs idő harmóniára, légzésre, figyelemre, másokra, a kegyelemre sincs idő, ahogy nincs idő megszólítani, egy jó szót mondani, rendbe tenni és megnyugtatni, barátkozni és megelőlegezni, nagyvonalúnak és előzékenynek lenni.
Ne haragudj, magázódhatnánk? - Kapcsolatrombolás a tegező bratyizással
2024. szeptember 28.
Egyes nyelvekben nem probléma a tegeződés, hiszen csupán tegeződő formula létezik (pl. angol, francia), azonban még ezeken a nyelveken is meg lehet adni a kellő tiszteletet, a megfelelő megszólítással, köszöntéssel, szóhasználattal, stb. Ugye, a magyarban is egészen máshogy hangzik a "Köszönöm szépen, István", mint a "Kösz, Pistikém". Azonban egyes nyelveken külön magázó és tegező formulák léteznek, ilyen a német, az orosz, és természetesen a magyar is.
"...az, hogy egy fiatalember egyszerűen te-nek szólított egy úrileányt, olyan sértés, amely a torkára forrhat az illetőnek, ha pedig egy leány szólít így egy fiatalurat, bizony megérdemel egy kis anyai fenyítést." A századelőről idéztünk, amikor a tegeződést csak az "olyan" lányok engedhették meg maguknak. Mára azonban a feje tetejére állt az egész világ, mindenki tegeződik mindenkivel. De vajon illő-e?
Ki tegez kit?
A gyerekek természetes módon tegezik egymást az óvodában, az iskolában, ahogy otthon is tegeződnek a szülőkkel, már a nagyszülőkkel is. Néhány évtizeddel ezelőtt, és különösképpen falun az unokák még nem nagyon tegezték a nagyszüleiket, illetve a század első felében még az is igen gyakori volt, hogy a gyerek magázta a szüleit, ahogyan a szülők is magázódtak egymással – ettől csak igen intim pillanatokban tértek el. Az is természetesnek tűnik, hogy a felnőttek tegezik a gyerekeket, az iskolában a pedagógus tegezi a tanítványait. Azonban a fiatalokkal már óvatosabban kell bánni. Középiskolában már nem tekintik magukat gyereknek, ezért rossz néven veszik a felnőttektől, ha szimplán letegezik őket, visszategezni azonban még nem mernek, ezért egy idősebb felnőtt okosabban teszi, ha a már 16-18 éves kamaszokat is magázva szólítja meg, így nem bántja a fiatalok önérzetét.
Munkahelyi tegeződés
Egy cégnél, egy osztályon, egy üzemben dolgozók – a közvetlenebb munkakapcsolat, és esetleg a hatékonyabb együttdolgozás érdekében – többnyire tegeződnek. Itt is előfordulhat persze, hogy egy idősebb kollégát a fiatalabbak nem tegeznek le rögtön, de ha az idősebb szaki kifejezetten kéri a tegeződést, nem illik ellent mondani. Főnök-beosztott viszonynál azonban nem mindig szerencsés a közvetlen hangnem. Ha a főnök felajánlja a tegeződést, akkor természetesen célszerű elfogadni, azonban ajánlatos ebben az esetben is megtartani a három lépés távolságot. Ez tulajdonképpen a kapcsolat hivatalosságát erősíti, illetve gátat szab annak is, hogy a beosztott neadjisten „elpofátlanadjon” a főnökével szemben (tegyük hozzá, udvariasan, magázódva is el lehet küldeni valakit melegebb éghajlatra). A munkakapcsolathoz tartozik az eladó-vevő, szolgáltató-felhasználó, kínálat-kereslet viszony is.
Szia, segíthetek?
Széles körben elterjed (sajnos), hogy egy boltba belépve azonnal a pofámba tegeznek, lehet az 18 éves eladólány, vagy 40 éves parkettaárus is. Magyarországon talán az egyik svéd áruházlánc vezette be a kereskedelemben a vevő-eladó közötti tegező viszonyt, azonban ma már bárhová megyek, mindenhol „ismerősökbe” botlom. Nem hinném, hogy prűd lennék, vagy sznob, de engem ez valahol kicsit zavar. Talán régimódi elképzelés, hogy ha bemegyek egy boltba, ott üzleti kapcsolatba kerülök az eladóval, akinek tisztelnie kellene a vevőit (ha mást nem, legalább azt a hajlamot, hogy a pénzüket náluk költik el). Talán nem véletlen, hogy egy magára valamit is adó kereskedő, egy előkelőbb étterem pincére, vagy egy régi motoros cipész a magázással megtiszteli a hozzá betérő vendéget, és csupán az alacsonyabb színvonalú helyek engedik meg maguknak a széles mekdonáldsz-mosolyú bratyizást.
Kiveszőben az igazi tanárok - a vörös könyves példányok 7 jellemzője
2024. szeptember 23.
Pedagógus egy olyan személy, aki tanult pedagógiát, vagyis az oktatás tudományát. Tanár az, aki képes ismereteket átadni másoknak. A pedagógus szükségszerűen nem lesz azonnal tanár, ahogy a tanár nem mindig pedagógus.
Hagrid, a Harry Potter sorozat jó szívű vadőre semmilyen pedagógia ismerettel nem rendelkezett, mégis kaphatott katedrát, mert amit csinált, azt kimagaslóan csinálta.
Umbridge professzor, aki a pedagógia alapos ismerője volt, ugyanakkor hatalmas károkat okozott az oktatásban. Ez az irodalmi / filmes példa jól mutatja a különbséget. Tanárból lehet pedagógust varázsolni, ha megtanítjuk a mesterfogásokra, pedagógusból azonban ritkábban válik tanár, mert az affinitása kevés lehet.
Sokszor beszélgetek szülőkkel. Az utóbbi időben, mióta az oktatási igazgatói székben ülök, és a feladatomat főleg az jelenti, hogy részben a fenti ismérvekkel bíró, remek tanárokat keresek és vezetek, részben pedig szülőket hallgatok meg, bőven van erre módom.
A tanárválasztás elterjedt módja hibás
Azt olvasom mindenfelé, hogy a szülő, amikor iskolát választ, válasszon tanárt, járjon el bemutató órákra, beszélgessen olyan szülőkkel, akiknek a gyerekeit az adott tanár tanította. A hozzám forduló szülők mindegyikére jellemző, hogy igen gondosan akar a gyerekének iskolát választani, nem az a szempontjuk, hogy a legközelebbit, hanem hogy a legjobbat kapja a gyerek. A tanács, amit az elsős szülők kapnak, mégsem válik be. Hiába kérdezget, hiába jár el a kirakat jellegű bemutató órákra! A valóságban gyakran kiderül, hogy tanár egy angyalbőrbe bújt banya, aki gyilkos kis módszerekkel, módszeresen öli a gyerekek lelkét. Mit lehet tenni?
Nézzük, hogy mi az igazi, jó tanárok 7 jellemzője
Mit üzen az ősz? Védikus tanítások és tanácsok
2024. szeptember 22.
Kezdetét vette az ősz, mégha nem is a csillagászati ősz (szeptember 22.), de a nyár már véget ért. És ahogy az ősz hűvös szellői megérkeznek, természetes, hogy testünk és lelkünk is alkalmazkodni kezd a változásokhoz. Hogyan? És mit mond erről az Ájurvéda?
Az ősz üzenete: megújulás és egyensúly az Ájurvéda tükrében
Az évszakváltás nem csupán az időjárás átalakulását jelenti; ennél sokkal mélyebb, belső folyamatokat indít el bennünk. A természet ciklusai és az emberi szervezet harmóniában mozognak, és az ősz különleges időszak arra, hogy befelé forduljunk, lelassuljunk és felkészüljünk az előttünk álló hűvös hónapokra.
Megélni a pillanatokat, a jelen-LÉT-ben maradni olyan, mintha megállt volna az idő. Az embernek megvan a lehetősége arra, hogy a maga teljességében élje meg a jelent, mégis sokszor elmulasztjuk. Az idő múlása teszi különlegessé ezeket a pillanatokat, amelyekben igazán ott vagyunk, és a maga valóságában megéljük – és ahogy a nyár elmúlik, fel kell ismernünk, hogy minden évszaknak megvan a maga szépsége és ajándéka.
Az Ájurvéda, az ősi indiai gyógyászati rendszer szerint az ősz a Váta dósa időszaka. A Váta dósa a levegő és az éter elemeit testesíti meg, ami az ősz során fokozottan jelenik meg az életünkben. De mit is jelent ez számunkra, és hogyan alkalmazhatjuk a védikus tudást az őszi időszak során?
Az elmúlt nyár emlékei és a jelen pillanatok értékelése
A nyár mindig a pezsgés, az aktivitás és a kifelé fordulás időszaka (pitta). Meleg napok, utazások, találkozások, hosszú esték a szabadban – ezek mind a nyár jelképei. Ahogy azonban a napok rövidülnek és a hőmérséklet csökken , elkezdjük érezni, hogy ideje befelé fordulni. Az elmúlt nyár energiája, a tűz eleme lassan háttérbe szorul, helyét pedig a szél, a levegő és az éter elemének hűvösebb energiái veszik át. Ez az időszak lehetőséget ad arra, hogy megpihenjünk, átgondoljuk az elmúlt hónapok történéseit, és lassan készülni kezdjünk a télre.
Visszagondolva a nyári kirándulásokra, eszünkbe jut, hogy milyen gyorsan telik az idő, és mennyire fontos tudatosan jelen lenni ezekben a pillanatokban. Az ember mindig úgy érzi, hogy lesz még lehetősége újra átélni egy-egy pillanatot, de valójában ezek az egyszeri alkalmak adják meg az élet értelmét. Az ősz is arra emlékeztet bennünket, hogy érdemes figyelni a jelenre és a változásokra.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...456...465