


Információk, érdekességek
Cukorbetegségre: bab és hüvelyesek
2012. október 25.
Érdemes babot és hüvelyes zöldséget fogyasztaniuk a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek, melyeknek hatására vércukorszintjükben és vérnyomásukban is javulás mutatkozik - állapították meg kanadai kutatók.
A csicseriborsó, a lencse, a bab fehérjében és rostban gazdag, a szív egészségét is javítja. Glikémiás indexük alacsony – ez az élelmiszerekben levő cukor mennyiségét mutatja -, vagyis a diabétesz kontrollálható a segítségükkel. „A hüvelyesekről, amelyekről eddig is tudtuk, hogy előnyösek a szívre nézve, most kiderült,hogy nem várt módon is hatásosak” – mondta el Dr. David Jenkins vezető kutató, a Torontói egyetem táplálkozással és anyagcserével foglalkozó Canada Research Chair munkatársa.
A panasz már késő - A vastagbélrákszűrés lehetőségeiről
2012. október 19.
Idehaza, jelenleg nincs országosan végzett vastagbélrákszűrő program Magyarországon. Egyes régiókban kísérleti jelleggel jelenleg is végeznek ugyan vastagélrákszűrést, ez azonban nem általános. |
Először is tisztázni kell, hogy mit értünk szűrővizsgálat alatt: panaszmentes egyének vizsgálatát, tünetet nem okozó betegség kizárására. |
Visszér – a lábunk ellensége
2012. október 15.
Azt hihetnénk, hogy a visszér csak az idősek és főként a nők betegsége, holott sajnos már igen fiatal korban jelentkezhetnek a tünetei. Mindamellett, hogy esztétikai problémát okoz, még az egészségünket is veszélyeztetheti, ezért nagyon fontos a betegség kialakulásának megelőzése, illetve a már meglévő probléma esetén a kezelés. |
A visszér már igen fiatalkorban kialakulhat, és a nőket és a férfiakat egyaránt veszélyezteti. Mindamellett, hogy ez egy örökletes betegség, vannak olyan tényezők, melyek növelik a kialakulásának esélyét, mint például a túlsúly, a dohányzás a túl sok állás vagy ülés vagy a mozgásszegény életmód. A helytelen táplálkozás vagy a túl szoros ruházat szintén kiváltható ok lehet, a nőknél pedig magas cipősarok vagy a fogamzásgátló szedése fokozhatja a visszér kialakulásának kockázatát – mondta dr. Laczkó Ágnes a Budai Egészségközpont érsebész szakorvosa. |
A stressz szerepe a pajzsmirigy-túlműködésben
2012. október 11.
A pajzsmirigy-túlműködést már régóta az ún. pszichoszomatikus betegségek közé szokás sorolni, mindazonáltal még ma sem teljesen tisztázott, hogy a betegséget előidéző autoimmun folyamat hogyan áll összefüggésben a fokozott stresszterheléssel.
Kísérletek adatai – pl. horrorfilmek nézése után, illetve vizsgahelyzetben jelentősen emelkedik a pajzsmirigyhormonok szintje a vérben – arra utalnak, hogy a stressz és a betegség között szoros összefüggés áll fenn. Ezt a betegek élettörténete is alátámasztja. A betegek mintegy 80%-a számolt be a betegséget megelőzően valamilyen lelki, környezeti ártalomról, mint pl. gyász, bánat, veszély, személyes fenyegetettség élménye, közlekedési baleset, sérülés, kisebb műtét stb.
A betegség leggyakrabban olyan személynél lép fel, aki rengeteg feladatot vállal, és azokat rendszeresen túlteljesíti. Élettörténetében gyakran fellelhető közös vonás, hogy gyermekkorában korán önállóságra kényszerült. Ilyen helyzetet jelenthet az anya korai elvesztése, a fiatalabb testvérek nevelésének, gondozásának kötelezettsége. A koraérett, korai felelősségvállalásra kényszerített gyermek megpróbálja leküzdeni félelmét, bizonytalanságát, és maga azonosul az anyaszereppel. Az anyaszerep túlzott kívánalmakat támasztó feladatához azután mindvégig, az önfeláldozásig hű marad.
A D-vitamin hiánya növeli a szív- és érbetegségek veszélyét
2012. október 10.
A halálozási statisztika első helyén álló szívinfarktus és szélütés bekövetkezését sokféle vitamin nem megfelelő bevitelével is magyarázták, de most egy nagyszabású dán vizsgálat kimutatta, hogy az erek épségéhez megfelelő D-vitamin szint feltétlenül szükséges.
Kutatás a "szíves" betegségek kockázati tényezőire
A Koppenhágai Egyetemen Peter Brondum-Jacobsen és munkatársai tízezernél több panaszmentes dán nő és férfi átlagosan 29 éves megfigyelését végezte. Ennek a hatalmas tanulmánynak az volt a célja, hogy fölmérjék a különböző kockázati tényezők szerepét a szívinfarktus és a "szíveredetű" halálozás bekövetkeztében.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...181182183...259