Információk, érdekességek
Árthatnak az ultrahang hullámok a baba szemének?
2022. október 31.
Nagyon sok kismama tart az ultrahang vizsgálattól. Ennek oka, hogy nagyon sok helyről lehet rémhíreket hallani a káros hatásairól. Pedig ezeknek nincsen alapjuk, ahogyan azt Ratkó Tünde szülésznő kifejti a ratkotunde.hu-nak.
Nem tesz jót a szemének
Elképesztő mennyiségű információt találhatunk a neten azzal kapcsolatban, hogy az ultrahang miért nem jó a picúrnak. A pocakban azonban másképpen nem igazáén lehet megállapítani sem a baba helyzetét, sem pedig egészségi állapotát.
A probléma gyökere valószínűleg abból ered, hogy az emberek sokszor félinformációkra támaszkodnak. Az egyik az, hogy a kismamáknak bizony nem tesz jót a képalkotó vizsgálat. Ez így önmagában nem igaz, csak akkor, ha történetesen röntgenről van szó. Ezt az eljárást azonban nem is használják várandósoknál. Sőt, minden embernél kötelezően takarják az érzékeny részeket ólommal, hogy a lehető legkisebb károsodással lehessen számolni, mely egyébként is gyorsan helyre jön.
Tévhit az is, hogy az ultrahang által közölt hanghullámok nem tesznek jót a pici szemének. Az elképzelés szerint a pöttömnek fájdalmat okoz, amikor a hullámok a szemét elérik, hiszen az abban lévő folyadék erősen továbbítja azokat. Ez az elképzelés azonban több sebből vérzik. Egyrészt folyadékban úszik a pici, és nem csak a szemében van víz, hanem a teste 70%-a is az. Másrészt magát a szemet is alávetik adott esetben ultrahangos képalkotó vizsgálatnak, így ez a része biztosan nem lehet problémás.
Az ultrahangot az orvostudomány több, mint 30 éve alkalmazza sikerrel, többek között avárandós kismamák esetében is. Ez pedig azt jelenti, hogy ha valamilyen mellékhatással kellene számolni, akkor az már kiderült volna.
Ne füleljünk állandóan
Az otthoni magzati szívhang figyelő kütyük használatát azért nem árt korlátozni. Ennek oka azonban nem az, hogy veszélyesek, hiszen ebben az esetben nem lehetne őket kereskedelmi forgalomban, engedéllyel beszerezni.
Az ok ennél egyszerűbb: a nyugalom. A pici érzi a feszültséget, az izgalmat, amikor a géppel a szívverését keresgéljük, és ez egy idő után terhes lehet számára. Az anya saját megnyugtatására bele – bele hallgathat a pocakba a gép segítségével, ha szükséges, de ezt nem kell túlzásba vinni, a dolog úgyis szépen alakulnak maguktól. Ha gond van, vagy rossz érzésünk van, inkább keressük fel a kezelőorvost, aki szakértelemmel tudja kezelni a kérdéseinket, és ha gond van, azt is képes lesz gyorsan orvosolni.
5+1 érdekesség az anyatejről
2022. október 30.
A szoptatás egyszerű, kényelmes és biztonságos, az anyatejben a kicsi fejlődéséhez szükséges összes tápanyag megtalálható. Az Anyatejes Táplálás Világnapján dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermek gasztroenterológusának segítségével hívjuk fel a figyelmet a szoptatás fontosságára.
Nincs gyenge, vagy túl erős anyatej
Az anyatej összetétele és mennyisége alkalmazkodik a baba igényeihez. Nincs „gyenge”, „híg” vagy „túl erős” anyatej. A szoptatás elején hígabb, tejcukorban gazdagabb, második felében zsírdúsabb tejhez jut a csecsemő, így fél éves koráig más folyadékra, vagy táplálék kiegészítésre nincs szüksége. Az anyatej összetétele a gyermek igényeihez alkalmazkodva folyamatosan változik, a gyermek fél éves kora körül, a mászás, a „mindent megkóstolás” időszakában megnő az immunfehérjék koncentrációja, és egészen a szoptatás végéig igen magas marad.
Igény szerint
A baba igénye szerinti szoptatással biztosítható a kicsi folyadék- és táplálékigényének fedezése. Az anyatej termelését a gyermek étvágya szabályozza. Igény szerinti szoptatás mellett működik a kereslet-kínálat elve, vagyis ha kevés az anyatej mennyisége, még több szoptatással tudjuk serkenteni a termelődését, míg egy idő után pontosan annyi anyatej termelődik, amennyire a babánknak szüksége van.
Tökéletes összetétel
Az anyatejben a baba számára szükséges összes tápanyag megtalálható. Ha úgy érezzük a kicsi szomjas, éhes, szoptassuk gyakrabban. Ne vegyük el az értékes anyatej helyét más folyadékokkal! Mivel az anyatej könnyen emészthető a kicsi számára, a kizárólag anyatejjel táplált babák hamarabb megéhezhetnek, mint a tápszerrel táplált kicsik. Kivétel ez alól a nyári időszak, vagy betegség. Nagy melegben, vagy láz esetén ugyanis szükség lehet kiegészítő folyadékpótlásra is.
Véralvadásgátlók használata kismamáknál
2022. október 29.
Előfordulhat, hogy véralvadásgátló injekciót kell alkalmaznia a kismamának a terhessége alatt, nélküle ugyanis nagy eséllyel kialakulnak akár életveszélyes vérrögök, amelyek nem csak az édesanya, hanem a baba életét is veszélyeztethetik. Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa válaszolt kérdéseinkre.
Azt, hogy magas-e önnél a trombózis kialakulásának rizikója, szakorvosi vizsgálat dönti el. Amennyiben a családjában előfordult már ilyen betegség, laborvizsgálat deríti ki, hogy van-e genetikai hajlama a vérrögösödére:
– MTHFR mutáció, amely a gyermekvárás időszakában nagy jelentőségű.
– Protrombin mutáció, a vér alvadékonyságát vizsgálják.
– Leiden mutáció vizsgálata trombóziskészség mérésére.
Milyen készítmény a megfelelő?
Amennyiben van genetikai hajlama, akkor előfordulhat, hogy heparin injekciót kell alkalmaznia, a megelőzésben ugyanis a legnagyobb szerepe a véralvadásgátló terápiának van.
Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa kérdésünkre elmondta: a heparin-tartalmú injekciók (LMWH) a kumarin (K-vitamin antagonisták) származékokkal és a NOAC (új típusú véralvadásgátló) tablettákkal szemben teljes biztonsággal használhatóak a terhesség alatt, mivel nem károsítják a magzat fejlődését. A szülés után általában még 6-8 hétig kell szúrnia magát a mamának, a későbbi véralvadásgátló szükségességéről vagy a gyógyszer szedésének beállításáról is a szakorvos dönt.
A terhesség utáni időszak
Nem csak a terhesség, hanem a gyermekágyi időszak is fokozza a rizikót, főleg akkor, ha a kismama császármetszés útján hozta világra gyermekét. A szülész orvosok gyakran azt tanácsolják, hogy akinél nagy a trombózis fellépésének esélye, már a teherbeesés előtt jelentkezzen hematológusánál, hogy megbeszéljék, a terhesség során mikor kell elkezdeni a véralvadásgátló injekció adását – hangsúlyozza a szakorvos.
Honnan tudhatjuk, ha halláscsökkenése van a gyereknek?
2022. október 26.
A Washington University School of Medicine korábbi felmérése szerint, az iskoláskor eléréséig 20 gyermekből egynél tapasztalható az egyik fület érintő halláscsökkenés. A fiatal életkorban jelentkező halláscsökkenés jelentősen nehezíti a gyermek beszédértési és nyelvhasználati képességeinek megfelelő fejlődését, így ha korábban nem tettük, az iskolakezdés előtt mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, ha azt gyanítjuk, hogy gond lehet a gyermek hallásával.
Alapfeltétel a jó hallás
A korábbi években a gyermekorvosok és a tanárok is egyetértettek abban, hogy ha a gyermek legalább az egyik fülére tökéletesen hall, akkor a másik fülben kialakult halláscsökkenés nem akadályozza majd az anyanyelv elsajátítását és használatát. Azonban több kutatás is ennek ellenkezőjét igazolja: már az egyik fülnél kimutatható halláscsökkenés is jelentősen rontja a gyermek nyelvi képességeket felmérő, szóbeli teszteken elért eredményeit.
Kiváltó okok
Halláskárosodás gyermekkorban több okból is kialakulhat –magyarázza dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa. Kiváltója lehet veleszületett rendellenesség, a fejet ért sérülés, vagy fertőző betegség, például agyhártyagyulladás. Az egyik fület érintő halláscsökkenés akár hosszú ideig nem is kerül felismerésre. A szülők gyakran a figyelem hiányaként, vagy „szelektív hallásként” értelmezik, ha a gyermek nem, vagy csak késve reagál az adott helyzetben.
Mit tehetünk?
A megértéshez a beszédhangok pontos hallása elengedhetetlen. Csakis ekkor tudja a gyermek a szavakat megkülönböztetni, és így tanulhat meg beszélni.
Halláscsökkenésre gondolhatunk, ha a gyermek gyakran félreérti az elmondottakat és nem mindig képes helyesen kiejteni az egyes hangokat. Előfordulhat, hogy az elhangozott kérdés után válasz helyett csak kérdőn néz ránk.
5 tipp, hogy szerettesd meg gyermekeddel az olvasást
2022. október 24.
Egy kutatás szerint a folyamatosan online lévő fiatalok több mint fele egyetlen könyvet sem olvas el egy év alatt. Az olvasás megszerettetése már a legkisebb korban elkezdődhet, de sosincs késő.
A digitális generáció tagjai közül a folyamatosan online lévő fiatalok több mint fele egyetlen könyvet sem olvasott a megkérdezést megelőző egy évben – derül ki egy 2017-es kutatásból.
5 tippet gyűjtöttek össze, hogy akár kisgyermekkortól kezdve hogyan szerettethetjük meg a fiatalokkal az olvasást:
Esti mesék a legkisebbeknek
A lefekvés előtt elmondott vagy felolvasott esti meséknek döntő szerepe van abban, hogy a gyermekek már a legkisebb kortól pozitív élményt kapcsoljanak az olvasáshoz. A szülők hangján megszólaló szereplők és a picik életkorának megfelelő tempójú történetvezetés elősegíthetik a mesék, a könyvek megszerettetését. Az olvasáshoz kapcsolt közös pozitív élmény és nyugalmi állapot pedig támogatja a későbbi önálló olvasást is.
2. Közös felolvasás
Öt-hat éves kortól – ha már ismerkednek a betűkkel – csemetéink át is vehetik a mesélő szerepét. Ilyenkor bátoríthatjuk őket a mese közös felolvasására, hiszen így gyakorolják az olvasást. Eljátszhatjuk a szereplők mimikáját, mozdulatait, ezzel is és tovább erősítve az olvasáshoz csatolt jó élményeket.
3. Olvasókuckó kialakítása
Az olvasás még izgalmasabb lehet, ha akár a szoba közepén bunkert építünk. Zseblámpával világítva a kalandos történet még szórakoztatóbb, ami biztosan tetszeni fog a kicsiknek. A kamaszodó fiatalok már inkább arra vágynak, hogy elvonuljanak a világtól és egyedül legyenek. Számukra alakítsunk ki saját olvasókuckót, ahol egy babzsákfotelben vagy függőágyban fekve, egy hangulatos olvasólámpa fénye mellett, kényelmes környezetben falhatja kedvenc történeteit.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...313233...291