Információk, érdekességek

Ha bedugul a kicsi orra...

2022. november 08.

Fotó: gettyimages.com

Gyermekeink leggyakoribb betegsége a nátha, amely gyakran hetekig, amely gyakran hetekig is eltart. A szövődmények elkerülése érdekében elengedhetetlen a megfelelő orrhigiéné.

A gyermekek orra kisebb, mint a felnőtteké, ezért nátha esetén az orrjárat könnyebben beszűkül. Az orrgaratban ott van az orrmandula, amelynek duzzanata szintén részt vesz a náthás orrdugulásban.

Gyakran vírus okozza

Az újszülött- és csecsemőkori nátha oka leggyakrabban vírusfertőzés, amely lázzal is járhat. A szervezetet legyengítve lehetőséget teremt a bakteriális fertőzésre, és ez további veszélyeket rejt magában. Csecsemőkorban még ritka a légúti allergiás betegség.

A váladék eltávolítása

Legfontosabb, hogy a pangó orrváladékot a megfelelő szerkezettel naponta többször is alaposan kiszívják a kisgyermek orrából. Az ehhez szükséges eszközök már többféle változatban kaphatók. A kis kézi motoros és a porszívós orrszívó is hatékony. Az orrszívókat minden egyes használat után alaposan ki kell tisztítani.

Kettős védelem

Az orrdugulás a gyermek táplálását, alvását és fejlődését egyaránt zavarja. Az orrban pangó váladék és az orrüreget bélelő gyulladt nyálkahártya duzzanata együttesen akadályozza az orrlégzést. A szülők sokszor panaszolják, hogy az orrváladék leszívása után sem szabadul fel teljesen a baba orrlégzése. Ennek oka az, hogy az orrüreget bélelő gyulladásos nyálkahártya megvastagszik. Ilyenkor az orrnyálkahártya duzzanatát lelohasztó gyógyszert kell az orrba juttatni – lehetőleg spray formájában.


Így vigyázzunk a kicsik bőrére

2022. november 06.

Ahhoz, hogy a kisbabák jól érezzék magukat a bőrükben, alapvetően nekünk, szülőknek kell gondoskodnunk a megfelelő higiéniáról és a szükséges védelemről.

Nem hiszem, hogy lenne valaki, akit egy egészséges, finom illatú, selymes bababőr érzéketlenül hagyna. A csecsemők nedvdús bőre azonban még nagyon sérülékeny, jóval vékonyabb, mint a felnőtteké. Mivel verejtékmirigyei, faggyúmirigyei még takaréklángon működnek, ezért funkcióinak – a hőszabályozásnak, a védelemnek – a bőr csak megfelelő ápolás mellett képes eleget tenni.

Tisztálkodás

A kisbabák bőrét nem szabad ártó habokkal kiszárítani. Ezért olyan fürdetőkészítményeket vásároljunk, amelyek nem nagy habzásúak, szelíden oldják a szennyeződéseket, s amellett ápoló hatásúak. Az erélyesebb tenzideket (Na-laurylszulfát), az allergizáló illatanyagokat (a készítményen külön fel kell tüntetni) és a kritikus emulgálószereket tartalmazó (PEG/PEG) termékeket kerülni kell.

  • Felnőtteknek való tusfürdőt ne használjunk

A felnőttek tusfürdői, habfürdői általában nem megfelelők a számukra. A speciálisan gyermekkészítményekkel – folyékony fürdőemulziók, gyógyszertári fürdőkenőcs – is legyünk mértékletesek, nap mint nap ezeket se használjuk. Általában elegendő heti egy-két alkalommal megmosni a babák bőrét, ami nem jelenti azt, hogy le kellene mondani a szülők és a kisbabák számára is oly kellemes játékos szertartásról, az esti pancsolásról.

A dundi babák nyakánál, hónaljánál, combocskáinál lévő redőket fürdetés előtt vizes, olajos vattával ajánlatos kitörölni.

  • Olíva-és levendulaolaj

A fürdetőhelyiséget fűtsük fel kellően melegre (22-24 °C-ra), a picik vizét 37 °C körülire készítsük elő. Az első hónapokban a lubickolás időtartamára is figyeljünk: 5-10 perc bőven elegendő. A napi játékos pancsolásoknál a fürdőkád vizébe csak egészen kevés, pár csepp fürdetőszert tegyünk (vagy egy kanál olívaolajat, tejet, levendulateát). Levendulás fürdőolajjal a nehezen elalvó csöppségeknek segíthetünk. Minden alkalommal alaposan töröljük szárazra a babák érzékeny bőrét. A hurkácskák alatti redőket enyhén hintőporozzuk be (selyempor). Nedvedző kipállás esetén azonban ne használjunk hintőport, mert összecsomósodva izgathatja a bőrt. Mosdószeres fürdés után állítsuk vissza a bőr védőrétegét. Gyengéden masszírozzuk meg a test bőrét pár csepp mandulaolajjal, vagy szintetikus anyagokat nem tartalmazó testápoló balzsammal.

Így válasszunk kozmetikumot a bébiknek

A babakozmetikumok használatakor alapvetően fontos, hogy tudatosan és ne a reklámokra hallgatva vásároljunk. Minél kevesebb idegen anyaggal érintkezik a kisbabák bőre, annál biztosabb, hogy nem kerül sor irritációra. Ezért ne csak az árat nézzük, hanem igyekezzünk kimondottan jó minőségű kozmetikumokat vásárolni a számukra.

Az első hetekben általában még megviselt a csecsemők bőre és gyakran szárazabb a normálisnál. Legyünk türelmesek, várjunk pár hétig, mert a túl korai krémezés, a babakrémek túlzott használata a természetes bőrmegújulás folyamatát megzavarhatja.


Az édesapa kora befolyásoló tényező

2022. november 03.

Fotó: 123.rf.com

A fogantatás szempontjából, sőt, a késői gyerekvállalás szemszögéből is jellemzően az édesanyára koncentrálunk. Az ő kora és felkészültsége határozza meg ugyanis azt, hogy a magzatának mekkora esélye van a genetikai rendellenességekre. Nos, ez csak részben igaz, ugyanis az apa életkora szintén befolyásoló tényező! A témában Ratkó Tünde szülésznő van a segítségünkre.

Családalapítás

Tény, hogy felgyorsult világunkban a családalapítás is egyre későbbre tolódik. Ma már nem, hogy nem ritka, hanem inkább az a jellemző, hogy a nők a húszas éveik végén, vagy a harmincas éveik elején vállalnak gyermeket, de ma már az sem olyan ritka, hogy ennél is lényegesen később jön az első baba. Ennek okai sok szempontból érthetőek, ám azzal tisztában kell lenni, hogy a szervezetnek – főleg a 30-as vagy idősebb édesanyák esetében – már szüksége van a támogatásra is, hiszen a várandósság hatalmas kihívást jelent a testnek.

Az édesapák korával kevesebbet szoktunk foglalkozni. Pedig kellene, ugyanis náluk is megfigyelhető a tendencia. Az átlag házaspár esetében a férfi néhány évvel jellemzően idősebb a feleségnél. Vagyis egy „későn” vállalt baba a férfi életében is „későn” jön, ráadásul néhány évvel később, mint a hölgyeknél. Vagyis nem ritka, hogy az első babánál az édesapa akár a 40-es éveit tapossa, de az is előfordul, hogy még idősebb. Ez azonban nem jelenthet gondot, hiszen a férfiak termékenysége az évekkel nem romlik úgy, mint a hölgyeké.

A termékenységük valóban nem a kor…

Az emberek kora meghatározó lehet a szaporodás szempontjából. Ma már azt is tudjuk, hogy ez nem csak a hölgyek esetében igaz, habár jellemzően csak rájuk koncentrálunk. Ennek oka, hogy a férfiaknál a kor előrehaladtával sem csökken jelentősen, vagy akár egyáltalán a spermaszám. És a sperma mennyisége egy alapvető érték ahhoz, hogy családot alapíthassunk.

Csakhogy a sperma minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége. A kor előrehaladtával azonban a spermatogenezis folyamán az örökítőanyag sokkal nagyobb számú spermiumban sérül, mint előtte. Ez sajnos azt eredményezi, hogy az idősebb édesapák esetében megnő a genetikai rendellenességek valószínűsége, de a mentális gondokra – mint a skizofrénia, az autizmus, vagy a bipoláris rendellenességek – is nagyobb az esélye a  születendő gyereknek.


Mi az oka a ritkább menstruációnak? 

2022. november 03.

Fotó: 123rf.com

Amennyiben 35 napnál ritkább a menzesz, menstruációs problémáról beszélünk, és akár endokrin betegség is állhat a hátterében! Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza mondja el a legfontosabbakat.

A két egymást követő menstruációs vérzés első napjai közötti 28 nap a ciklus hossza, ebbe beleszámítjuk a menstruációs vérzés 4-5 napját is. Nem kell aggódni, ha valakinél ez eltolódik akár 4-5 nappal, pozitív vagy negatív irányban egyaránt. A menstruációs ciklust több minden befolyásolhatja, így lelki, fizikai megterhelés, az immunrendszer átmeneti gyengülése vagy valamilyen nőgyógyászati fertőzés.

Hormonális probléma?

A menstruációt követően a tüszőérést serkentő hormon, az FSH szintje (amely az ovulációs szakaszban 4,5-25 IU/L) lassan emelkedik, segítve az új tüsző érését. A ciklus közepe táján az ösztrogének szintje is emelkedik, ezt követi a luteinizáló hormon (LH) mennyiségének ugrásszerű növekedése, az érett petesejt kilökődésével.

A 35 napnál ritkább havi vérzés esetén nem árt a fokozott figyelem, ugyanis ennek hátterében legtöbbször a hormonális rendszer nem kielégítő működése állhat. Endokrin problémánál fontos mielőbb szakorvoshoz fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi is áll a ritka vérzés hátterében. Az FSH-szint mellett az alábbi paramétereket is fontos ellenőrizni:

– LH
– ösztradiol
– progeszteron
– tesztoszteron
– vércukor, inzulin értékek (0, 60 és 120 perces)
– TSH, T3, T4
– prolaktin


A 4 leggyakoribb rosszindulatú nőgyógyászati daganat

2022. november 01.

A rosszindulatú nőgyógyászati daganatos kórképekről egyre több adat áll rendelkezésre, ezért fontos, hogy minden nő tisztában legyen a leggyakoribb ráktípusokkal, rizikófaktorukkal, szűrésükkel. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokban jártas orvosa ezekre hívja fel a figyelmet.

Fotó: 123rf.comA rosszindulatú daganatok évről évre rengeteg életet követelnek, ezért igen nagy hangsúly van a prevención, szűréseken, hogy a lehető legkorábban fel lehessen ismerni a kóros elváltozásokat és a kezelést mihamarabb el lehessen kezdeni. A 4 leggyakoribb nőgyógyászati rák a méhnyak/méh/petefészek/mellrák.

Méhnyakrák

Az egyetlen olyan nőgyógyászati ráktípus, melynél kimutatható már a rákmegelőző állapot is (CIN1, CIN2, CIN3). Erre a vizsgálatra speciális szűrés (Pap-teszt) áll rendelkezésre, melynek során a kenetvétel eredményét a P-skálán értékelik (P0, P1, P2, P3, P4, P5). Önmagában azonban ma már ez kevés, ezt kiegészíti a Bethesda klasszifikáció (negatív, ASCUS bizonytalan, LSIL, HSIL-CIN1, -CIN2, -CIN3/CIS). A vizsgálat igen fontos, évenként ajánlott elvégezni, mivel a méhnyakrák kialakulásáig akár egy évtized is eltelhet, és az idejében felimert elváltozás így életmentő lehet. Létrejöttében a Humán Papillóma vírus oki szerepe bizonyított, lehetőség van a HPV fertőzöttség kimutatására is. Kóros cytologiai/ kolposzkópos eredmény esetén a méhnyak kúp alakú kimetszése javasolt lehet (loop konizáció).

Ez a szövettani eredmény meghatározásán túl – amennyiben sikerül az abnormális részt teljesen eltávolítani – nem csak diagnosztikus, hanem terápiás jellegű is egyben. Előrehaladott esetben a méh teljes vagy radikális eltávolítására, kemoterápiára és sugárkezelésre van szükség.

Érdemes tudni, hogy HPV oltással a méhnyakrák kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető, rendszeres szűréssel együtt pedig megelőzhető lenne.

Tünetek: köztes vérzés, fájdalmas szexuális együttlét, kóros hüvelyi folyás, alhasi fájdalom. Lehet azonban tünetszegény is.

Rizikófaktor: koràn kezdett aktív szexuális élet, gyakori partnercsere, hormonális fogamzásgátlók.

Méhtestrák

A méhtestrák jellemzően később jelenik meg, általában az 50 évnél idősebbeket sújtja. Hátterében ösztrogéndominancia, ösztrogén tartalmú készítmények használata, a mozgásszegény életmód, elhízás, késői menopauza állhat. Amennyiben idejében fény derül a daganatra (legtöbbször nem várt vérzés jelentkezik) úgy a szövettani igazolást (Fractionalt Abrasio) követően műtéttel eredményesen gyógyítható – ám ehhez rendszeres ellenőrzésre van szükség, menopauza után is.

Maga a rák a méh belhártyájából, az endometriumból indul ki, és áttéteket képezhet. Amennyiben korai stádiumban ismerjük fel, úgy a méh/petefészkek/petevezetők teljes eltávolításával elérhető a gyógyulás. Sokszor azonban a nyirokcsomók eltávolítása mellett sugár és kemoterápiára is indokolt.

Tünetek: köztes vérzés, klimax után ismét megjelenő vérzés ( ez mindig vizsgálatot igényel!)

Rizikófaktor: ösztrogéndominancia, ösztrogénpótlás (pl. Klimax hormonterápia), menopauza, elhízás, genetika


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...303132...291