Információk, érdekességek

A figyelemzavar kezeléséről

2015. szeptember 21.

A figyelemzavar korai felismerése nagyon fontos, hiszen a figyelemzavaros gyermeknek, még ha nincsenek is speciális tanulási és észlelési nehézségei nehezebb a dolga, hiszen a tanuláshoz figyelni kell, az intelligencia önmagában nem elegendő.

Az írás-, olvasástanuláshoz ráadásul jókora kitartás és monotóniatűrés is szükséges a begyakorlás fázisában. 

Aki nem figyel az órán, az gyakorlatilag nincs jelen. Annak otthon nem csak ismételnie kell a tananyagot, hanem előlről kezdve megtanulni. Tehát sokkal több idő, és energia szükséges hozzá.

Azt tudjuk, hogy a figyelemproblémás gyerekek is tudnak kiemelkedőek lenni egy-egy olyan dologban ami érdekli őket, de nem az irányított helyzetekben, amelyek számukra nem elég vonzóak.

Mivel könnyen elterelhetőek, elég, ha a tanórán van egy kis háttérzaj, például: utcáról beszűrődő hangok (madárcsicsergés, mentőautó, stb…), máris elkalandoznak.


Beszédkészség

2015. szeptember 20.

BeszédkészségSok gyermeknél megfigyelhető, hogy beszédkészségük iskolakezdésre nem felel meg az életkoruknak. Elgondolkodtató, hogy ez összefüggésben van-e a digitális eszközök használatával, ahol a gyermeknek nincs szüksége használni a nyelvet, hiszen némán is egyszerűen tájékozódik ikonok segítségével, valamint azzal, mennyi élő mesét hall, mennyit beszélgetnek vele?

Mire iskolába kerül nem csak az a fontos, hogy jó szókinccsel rendelkezzen, hanem, hogy kialakuljon a beszédfegyelme is. 
Tudjon késleltetni, ne azonnal beszéljen, ha mondani szeretne valamit, ne vágjon bele más szavába. 

Nagycsoportos gyermekünknél mindenképpen vizsgáljuk meg e két tényezőt.
Életkorának megfelelő szókinccsel rendelkezik-e? Szereti-e a meséket, szeret-e beszélni, szívesen mesél akár a vele történtekről, akár a játékötleteiről?
Ki tudja-e várni, hogy rá figyeljünk, vagy állandóan a felnőttek szavába vág?
Sok gyermeknek ezt bizony meg kell tanítani, hiszen ha ezek nem alakulnak ki, sajnos hátráltatják a gyermek tanulását.

 


Mi az a rejtettheréjűség?

2015. szeptember 20.

A rejtettheréjűségnek (latinul cryptorchismusnak), azaz ha az egyik vagy másik oldalon sem tapintunk herét, több oka is lehet…

rejtettheréjűségA herék vándorlása

A magzati életben a herék a hasüregben fejlődnek. Csak a magzati élet vége felé “indulnak el”, húzódnak lefelé a hasüregből a lágyékcsatornán keresztül, s kb. a 7. terhességi hónapban érnek a herezacskóba. Érett újszülöttek 3–4%-ában nem szálltak le időben a herék,míg az igen kis súlyú koraszülötteknél (a 900 gramm alattiaknál) közel 100%-ban üresek a herezacskók.

A herék magzati életbeli vándorlása nem céltalan. Ahhoz, hogy optimálisan működjenek, számukra a testhőmérsékletnél néhány fokkal alacsonyabb “üzemi hőmérséklet” szükséges. Ezt a herezacskó speciális hőszabályozó rendszere biztosítja. Ezért okoz gondot, ha a herék a melegebb hasüregben maradnak: működésük károsodik, szerkezetük idővel elsorvad. Ha több évtizedig ott maradnak, bennük a daganatos elfajulás kockázata is valamivel magasabb lesz. Az esetek harmadában mindkét oldal érintett. Ha a kétoldali rejtettheréjűség nem kerül felismerésre időben, törvényszerűen kialakul a meddőség.

1 éves korig kell a helyére kerülnie a herének

A legtöbb fejlődési rendellenesség abból adódik, hogy a here a fent említett vándorlási útvonalon elakad valahol: a hasüregben, a lágyékcsatorna felső részén, de az is előfordulhat, hogy nem a herezacskóba jut, hanem a bőr alatti kötőszöveti területre. Egyéves korig remélhetjük, hogy a here magától a helyére kerül, ezt követően azonban erre kicsi az esély. Ilyenkor már megkezdődnek azok a szöveti elváltozások, melyek a csökkent funkcióért felelősek, ezért a kezelést korán, az első év után meg kell kezdenünk.


Bölcsibe megy? Készítsük fel!

2015. szeptember 19.

Sok anyuka kerül válaszút elé a gazdasági válság kellős közepén, hiszen komoly döntést kell hozniuk: bölcsődébe adják-e a kicsit…

Bölcsibe adják-e pici gyermeküket és visszatérjenek munkahelyükre, vagy még szorosabbra húzzák a nadrágszíjat és meglátják, ki tudják-e gazdálkodni gyesük hátralevő részét? Mostanában sokakkal előfordul, hogy az eredetileg tervezettnél korábban kell visszamenniük dolgozni annak érdekében, hogy a családi kassza teljes legyen.

A bölcsődékben már 6 hónapos kortól várják a gyerekeket, de a legtöbben általában 1 éves kor körül adják be a piciket. Ebben az életkorban a gyermekre még nagyon intenzíven hatnak az édesanya érzelmei. Ezért törekedjünk arra, hogy könnyű szívvel vigyük be, még ha az elhatározás nehezen született is meg. Fontos az, hogy a bölcsödével járó kezdeti nehézségeket az édesanya lehetőleg jó szívvel élje meg és biztos legyen abban, hogy gyermeke jó kezekben lesz.

A lelki megrázkódtatások és az új környezethez való hozzászokás nehézségei mellett gondolnunk kell arra, hogy a pici a bölcsiben másként fog majd étkezni, mint korábban otthon. Azonban ha tudatosan felkészülünk erre az időszakra, akkor legalább ezen a téren nem ér minket meglepetés.

Bölcsi aranyszabály: a beszoktatás előtt és a beszoktatás ideje alatt csak annyi változás legyen a kicsi életében, amennyi feltétlenül szükséges.


Nagyon szőrösödik a lányom – Normális ez?

2015. szeptember 16.

Pubertáskor környékén természetes mind a lány, mind a fiúgyermekek szőrösödése. Ám ha idő előtt jelentkezik, illetve ha fokozottá válik az állapot, könnyen lehet, hogy lányoknál – többek között- policisztás ovarium szindróma (PCOS) áll a háttérben.

Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológus főorvosa elárulta, mikortól számít abnormálisnak a gyermekek szőrösödése, és hogy mit lehet ellene tenni.

Mikortól beszélünk fokozott szőrösödésről?

A serdülőkorban a gyermekek számtalan változáson mennek keresztül – ide tartozik többek között a másodlagos nemi jellegek megjelenése, bizonyos testtájakon az erőteljesebb szőrnövekedés és a felgyorsult növekedés. Ez utóbbi a lányoknál legjelentősebben a nemi szerv tájékán, valamint a hónaljon figyelhető meg, míg a fiúknál ez kiegészül a lábakkal, alkarral, illetve az arcszőrzet is el kezd megjelenni.

Természetesen, hogy kinél milyen fokú a szőrnövekedés, az egyéni adottság, genetika kérdése, ám ha a lány gyermekünknél 8, fiú gyermekünknél 9 éves kor előtt úgy látjuk, hogy erősebb és sötétebb szálak jelennek meg rajta – akár olyan helyeken, ahol nem jellemző náluk – akkor érdemes hormonális zavarra gondolni. Sokszor ugyanis ilyen tüneteket okoz a pajzsmirigyprobléma, de még gyakrabban a PCOS és az inzulinrezisztencia (IR).


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...208209210...294