


Információk, érdekességek
Kólikás a baba? – tények és talányok
2016. április 21.
A sírós csecsemő próbára teszi az édesanyját. Az állandó, ismert okra vissza nem vezethető sírás hosszútávon kimerítő az anya és az egész család számára. Megnyugtató tudni, hogy az esetek döntő többségében semmiféle kóros elváltozás nem húzódik meg a vigasztalhatatlan sírás hátterében. Ennek ellenére a szülők aggódnak, félnek, vegyes érzelmekkel telik...
… sokan úgy érzik – különösen az első gyermekes szülők –, hogy kudarcot vallottak, és nem alkalmasak a gyermekneveléssel járó feladatok ellátására. Kiábrándító lehet számukra, hogy jól bevált gyógyszeres vagy egyéb terápiás lehetőségek nem állnak rendelkezésre, és sok esetben pusztán az anyai ösztönre hagyatkozva kell cselekedni, és a probléma megoldását csak az idő hozza magával: előbb-utóbb ugyanis minden csecsemő kinövi a kólikás sírását.
Mit is jelent a csecsemőkori kólika?
A nemzetközi szakirodalom az intenzív sírásos periódusok számát és gyakoriságát figyelembe véve határozza meg a kólikát; az ún. „3-as szabály” alapján. Az egyébként egészséges csecsemőknél jelentkező intenzív sírás, ami naponta több, mint 3 órán át tart, hetente több, mint 3 napon fordul elő, és ez legalább 3 héten keresztül fennáll,- jellemzően a baba kéthetes és négyhónapos kora között.
A három hónapig tartó csecsemőkori hasfájás
2016. április 21.
Az első gyermek megszületése után sok szülő tanácstalanul áll a síró csecsemő kiságya mellett, vagy dajkálja naphosszat, hogy a nyűgös kicsit megnyugtassa. A sokat síró, hasfájós csecsemőknél felmerül a kólika gyanúja, ám a kezdő szülők gyakran nem tudják, hogy ez pontosan mit is takar, és hogyan lehet kezelni.
A bűvös hármas
A gyakoriság a kólika definíciója szerint a több mint 3 hete fennálló, hetente 3 napon át, naponta legalább 3 órán át tartó sírást jelenti.
A csecsemők sírással kommunikálnak a környezetükkel, így adják tudtunkra, ha éhesek, ha melegük van, fáznak, betegek, vagy fáradtak. A szülők számára először nehéz felismerni, hogy melyik sírás mit jelent, az pedig különösen elbizonytalanító, ha a kicsi hosszú időn át, látszólag minden ok nélkül sír. „A kólika kifejezést olyan csecsemő esetében használjuk, aki jól táplált, egészséges, ennek ellenére gyakran sírós, nyűgös” – magyarázza dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.
A kólika tünetei
- Az egyébként egészséges csecsemő vigasztalhatatlanul sír, ami evésre, ivásra, dajkálásra, pelenka cserére sem múlik el.
- Rendszerint esténként, vagy a nap közel azonos időpontjában kezdődik és hosszabb ideig – több mint 3 hétig, hetente 3 napon át, naponta legalább 3 órán át – is tart.
- A sírás a normál sírásnál hangosabb, magasabb, inkább sikításhoz hasonló.
- A kicsi az erőlködéstől vörös arccal, jellegzetesen ökölbe szorított kézzel sír, karját és lábait a hasához húzza.
- A hasa tapintásra kemény, puffadt lehet, sírás közben bélgázok is távozhatnak.
Genetikai tanácsadás: első lépés a tudatos családtervezésben
2016. április 19.
Mai világunkban a megfontoltság és az előrelátás a gyermekvállalás első fázisából sem hiányozhat. A szülészeti genetikai tanácsadás alkalmával számos információt megtudhatunk örökletes betegségeinkről, valamint a várandósság kockázatairól – ez a beszélgetés egyébként 2014 óta a terhesgondozási rendszer szerint kötelező a 37 év feletti várandósok számára.
Az elmúlt évek során a szülészeti orvostudomány hihetetlen mértékű fejlődésen ment keresztül – a különféle tanácsadásoknak és genetikai vizsgálatoknak hála, ma már akár kockázatok nélkül is számos fontos információt megtudhatunk örökletes betegségeinkről, valamint a várandósság kockázatairól, a magzat állapotáról.
Ez az orvosi konzultáció
- nem csupán azoknak a leendő szülőknek ajánlott, akik már agyermekvállalást megelőző időszakban is tudatosak és a jövőbeli terhesség kockázataitól félnek,
- hanem többek között olyan esetekben is, ahol a pár meddőségi kezelés alatt áll,
- vagy az édesanya 35-37 évnél idősebb,
- továbbá, ha a családban vagy előző várandósságban előfordult már genetikai rendellenesség.
Hurutos tünetek csecsemőkorban: reflux okozza?
2016. április 18.
Előfordul, hogy a fél év alatti csecsemő szinte folyamatosan szörtyögő hangot ad ki, évszaktól és attól függetlenül, hogy van-e a környezetében hurutos beteg. Ilyenkor érdemes reflux irányába vizsgálódni, gyakran a gyomorból a nyelőcső irányába visszajutó táplálék okozza a problémát.
Betegségek a családban
A közösségbe került kisgyermekeknél gyakori az ősztől-tavaszig tartó náthaszezon, az ismétlődő légúti betegségek. Ilyenkor rendszerint az egész család, a kisebb testvérek is átesnek a fertőzéseken. Dr. Hidvégi Edit gyermekgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosának tapasztalatai szerint az ismétlődő betegségek miatt a tünetek sokszor összemosódnak az esetleg meglévő egyéb betegségekkel, így gyakran nem fedezik fel például az elhúzódó hurutos tünetek hátterében álló refluxot.
Krónikus hurut 6 hónapos kor alatt
Hurutos tünetek esetén a gyermek kezelőorvosa általában orrszívást, csecsemőkorban is használható váladékoldást javasol – mondja dr. Hidvégi Edit. Az anyukák ezután gondosan ápolják kisbabájukat, ennek ellenére egy részüknél a hurutos tünetek fennmaradnak. Az elhúzódó panaszok miatt a gyermekorvos előbb, vagy utóbb antibiotikumot is felír, de a szörtyögés csak nem szűnik.
Életed legizgalmasabb vakrandija... a szülés
2016. április 17.
Az emberiség léte óta a szülés, mint misztérium él a nők körében. Egy megfoghatatlan, megismerhetetlen élettani folyamat, egy varázs, egy beavatás, egy átkelő, ami a nőt egyik életszakaszból, szerepből a másikba helyezi. A XX. század orvosi technológiája, a biztonságos császármetszés megismerése és elterjedése, az ultrahangok és a különböző vizsgálati lehetőségek sokat megmutatnak és rengeteg eddig ismeretlen tényezőről rántják le a leplet, mégis maradtak fekete foltok, amire nincs válaszunk. Elméletek vannak persze, de a bizonyítás része messze elmarad. A természet tartalékol magának egy aprócska részt még, amit én csodának nevezek.
Csoda az, amikor a baba megfogan, beágyazza magát a méh puha falába, beépül és növekszik. Csoda az, amikor a vajúdás és szülés megindul, hormonhatásokra adott válaszként és halad lefele a hüvelyen. Csoda az, amikor a csecsemő először néz az édesanyja, édesapja szemébe.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...191192193...293