Információk, érdekességek

Így főzzön finomat - tojás nélkül!

2016. szeptember 20.

A tojásallergia az egyik leggyakoribb táplálékallergia. Jellemzően gyermekkorban alakul ki, de előfordulhat olyan eset is, amikor felnőttkorban jelentkezik. Kezelésének egyetlen módja a tojásmentes diéta, melynek kivitelezéséhez Varga Dóra, a Budai Allergiaközpont dietetikusa ad hasznos tanácsokat. 

Nem csak a tojás okozhat gondot

ojásAbban az esetben, ha a szervezet a tojásban található valamelyik fehérjét allergénként ismeri fel és az immunrendszert védekezésre készteti, tojásallergia valószínűsíthető. Tojásérzékenység esetén sem a tojásfehérje, sem a tojássárgája, továbbá más szárnyasok tojása sem fogyasztható az erős keresztreakció miatt. Kerülni kell a szárnyasok tollával történő érintkezést is. Előfordulhat keresztreakció a csirkehúsra, azonban a csirkehús immunválaszt kiváltó hatása alacsony, ezért a fogyasztása csak erősen pozitív reakció esetében, az orvos utasítása alapján kerülendő.

Mindig olvassa át az összetevőket!

A tojásallergia kinőhető, kezelése a teljes tojásmentes étrend. Minden ételt, a tésztákat, édességeket is ezeknek az alapanyagnak a kihagyásával kell elkészíteni. A készen vásárolt termékek összetevőt is gondosan át kell tanulmányozni, nem tartalmaznak-e, akár csak nyomokban tojást, tojásport. Jó tudni, hogy főzés és sütés alkalmával sem csökken a tojás allergizáló hatása.


Tanévkezdés laktózérzékeny gyerekkel – A menzán kötelező biztosítani a diétás étrendet

2016. szeptember 13.

Az egészséges táplálkozáshoz napi fél liter tejet vagy ennek megfelelő mennyiségű kalciumtartalmú tejterméket kell fogyasztani, de sok laktózérzékeny teljesen kiiktatja ezeket az étrendjéből, pedig erre ma már nincs szükség. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) főtitkára az óvoda- és iskolakezdés előtt arra hívja fel a figyelmet, hogy a tejcukorra érzékeny gyerekek napi rutinjában is lényeges a kiegyensúlyozott táplálkozás, aminek részét képezik a diétába beilleszthető és már országszerte elérhető laktózmentes tej- és tejtermékek. A családoknak azt is érdemes tudniuk, hogy a szakorvosi igazolással rendelkező gyerekeknek az iskolai menzán kötelező biztosítani a megfelelő diétás étrendet.

Kevés tejterméket fogyasztanak a gyerekek (is)

A magyar lakosság tej- és tejtermék fogyasztása 2009-hez képest kis mértékben csökkent és továbbra is az ajánlások alatt marad: egy magyar felnőtt átlagosan 2,5 dl tejet, tejterméket fogyaszt naponta, szemben az ajánlott 5 deciliterrel. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) adatai szerint az óvodások és kisiskolások körében még rosszabb a helyzet: a 4-10 éves gyerekek 35%-a a kritikus határérték alatti mennyiségben fogyasztja a csontfejlődésükben különösen fontos kalciumot. A tejfogyasztás csökkenésének okai között szerepel egyebek mellett az is, hogy egyre többen ismerik fel, hogy érzékenyek a tejcukorra, ezért elhagyják étrendjükből a tejtermékeket. Pedig a szakértők szerint ez nem helyes.


Ezt művelik a cukrok a szádban! (Csak erős idegzetűeknek)

2016. szeptember 06.

Köztudott, hogy a cukorfogyasztás káros hatással bír fogazatunkra, és a túlzásba vitt cukorfogyasztás általános egészségi állapotunkat is negatívan befolyásolja. Az elhízás számos betegség melegágya, a szívinfarktus veszélyétől a máj károsodásáig széles a skálája annak, hogy mi mindenben árthat a cukros étele fogyasztása. A szénhidrát a fogak ellensége! Cikkünkben bemutatjuk, hogyan vezet a cukorfogyasztás fogszuvasodáshoz, s mit tehetünk a megelőzés érdekében.

 

A cukros ételek magas szénhidráttartalma a fogakra rakodó lepedéket ragacsossá teszi, így a lepedék könnyen lerakodik a fogak felszínén túl a fogkefével nehezen elérhető fogközi területeken is. A lepedék magas cukortartalma a baktériumok számára kitűnő táptalaj, a cukrok fogyasztásával a baktériumok savakat termelnek, minél több cukor egyenlő minél több sav. Foglepedék és baktériumok nélkül tehát a cukor nem árthatna fogainknak. 

A baktériumok termelte sav roncsolja a fogzománcot, szétmarja azt. Hogyan? A savak hatására a fogzománcból kioldódnak az ásványi anyagok, a fog zománcszerkezete meglazul, a baktériumok áttörnek a fogfelszínen, elérik a fogszövetet, ahol tovább bomlasztják a fog szerkezetét, így megindul a fogszuvasodás. A fogszuvasodás tehát étkezési szokásainkkal összefüggésben álló népbetegség. A legnagyobb kárt a szénhidrátok (cukrok) okozzák, míg pl. a zsírok, fehérjék nem támadják meg a fogzománcot. Számos élelmiszer tartalmaz azonban rejtett cukrokat, pl. ketchup, chips, érdemes ebben a témakörben is tájékozódni. 


Minden közös étkezés egy lehetőség

2016. szeptember 03.

 

Az anyák gondoskodása

A hónap első vasárnapján az édesanyákat ünnepeltük. Az édesanyákat, akiknek gyermekük iránti felelősségük már a fogantatás előtt legalább kilenc hónappal megkezdődik, amikor is felkészítik szervezetüket a tápanyagraktárak feltöltésével. Az anya fogantatás előtti és várandósság alatti étrendje jelentősen befolyásolja a születendő gyermek egészségi állapotát, életkilátásait. Elengedhetetlen, hogy egy gyermekéért felelősséget vállaló leendő anya ne bírálja felül addigi étkezési szokásait, és az egészséges táplálkozás ajánlásainak megfelelően ne módosítsa azokat.

Az édesanyák azok, akik a születést követő hónapokban szintén a táplálkozás-táplálás terén pótolhatatlan védelmet adhatnak újszülöttjeiknek, ez pedig az anyatejes táplálás. A gondoskodás nem ér véget az elválasztással, hanem még azután is hosszú ideig kíséri a gyermekeket, gondoljunk csak a babazsúrok ötletes kölyökkonyha csodáira, a csomagolt tízóraik és uzsonnák végtelen sorára, amikor minden szendvicsbe a szeretetüket is beleteszik. A betegségek alatti gondos-féltő diétákra, a hétköznapi vacsorákra, a születésnapi tortákra.

Együtt a család

A családról mindenkinek más jut eszébe, de ha összekapcsoljuk a táplálkozással, szinte természetes, hogy kivétel nélkül olyan étkezést idézünk fel, ahol a család apraja-nagyja körbeülte az ünnepi asztalt. Ez teljesen természetes, de nemcsak ünnepekkor kellene így lennie, hanem a hétköznapokon, a hétvégeken, azaz minden nap. Minden közös étkezés egy lehetőség arra, hogy az otthon látott táplálkozási szokásokkal szocializáljuk is a gyermekeket, akik így belenőnek az egészséges életmódba és táplálkozásba,  azt természetesnek veszik.


Stresszevés – Már gyerekkorban érdemes megelőzni!

2016. szeptember 02.

A lelki problémák és feszültség oldására sokan az evésbe menekülnek. A finom falatok ugyan meg nem oldják, de átmenetileg talán kisebbnek mutatják az adott problémát. Egy kutatás szerint már egészen kisgyermekkorban is tehetünk azért, hogy a gyereknél megelőzzük felnőttkorban a stresszevés jelenségét.

Kevés mozgás, rossz étrend

Több kutatás is foglalkozik a fiatalkori elhízás egyre terjedő problémájával. Sajnos ez annyira jellemző, hogy míg korábban az általános iskolások, majd az óvodások, most pedig már a 3 év alattiak körében is egyre több gyermeknél megfigyelhető kisebb-nagyobb mértékű túlsúly – számol be tapasztalatairól dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. Ebben nyilván szerepet játszik az is, hogy a mai gyerekek egyre kevesebb időt töltenek a szabadban és többet a szobában, a televízió, a számítógép, táblagép előtt, ám a mozgásszegény életmód mellett a nem megfelelően kialakított táplálkozási szokások is döntő tényezőt képviselnek.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...153154155...292