Információk, érdekességek

Fokozatos fogyás - 9 örök szabály

2017. április 12.

A fogyókúráknak számtalan módozata létezik. Van, aki valamilyen módszert követ, mások pusztán azt végzik, amire képesek. A fogyókúra kifejezés viszont csak azon módszerek összességére alkalmazható, amelyek az alábbi kilenc aranyszabályból legalább nyolcat magukon viselnek. Mik a legfontosabb elvárások, hogyan csináld? 

 

1. Ne éhezz, ne koplalj!
Amikor koplalunk, szervezetünk elsősorban az izmokat kezdi el leépíteni, egyúttal lelassul az anyagcsere is. Amikor a test táplálékhoz jut, először a zsírraktárak töltődnek fel, így gyorsan visszaszedjük a leadott kilókat, fellép a jojó-effektus.

2. Végezz részletes testösszetétel elemzést!
Ma már a szakemberek nem a BMI index alapján állapítják meg, ki mennyire túlsúlyos vagy alultáplált, mert a kizárólag testmagasságon alapuló módszer nem veszi figyelembe az egyéni adottságokat, a csontozatot, az izomzatot. Az edzőtermekben, fogyókúraközpontokban található készülékekkel pontosan meghatározható, ténylegesen mennyit kell leadni, illetve hogy min kell változtatni.  

3. Kezdd a kúrát egy alapos béltisztítással!
Egyre ismertebb az a tény, hogy egy ember bélrendszerében 2-6 kilónyi salakanyag található. Ha a belekre letapadt salakanyagoktól megszabadulunk, javul az emésztés, a tápanyagok feldolgozása, a káros anyagok lebontása. A béltisztítást lehet keserűsóval vagy gyógyvizekkel végezni, de akár választhatjuk a colon hidroterápiát is. 


Zöldséges kuszkusz

2017. április 11.

A kuszkusz is a gabonakásák egyike, csak éppen nem tejben készül, hanem vízben párolva, és enyhén savanyítva. Éppen ezért prímán beilleszthető a fogyókúrás étrendbe.  

 

Hozzávalók:

  • 2 bögre kuszkusz
  • fél doboz konzerv kukorica
  • 1-1 piros és zöld kaliforniai paprika
  • 2 kemény paradicsom(a magjai nélkül)
  • 2 kanál citromlé
  • 2 kanál olaj
  • 1 csokor petrezselyemzöld

A kuszkuszt leöntöm 2 bögre forró vízzel, megszórom sóval és lefedem. Addig a zöldséget összevágom, összekeverem, ráöntöm a citromlét, az olajat és az apróra vágott petrezselyemzöldet. A kuszkuszt villával fellazítom, hozzákeverem a zöldséges mixet, és a hűtőbe teszem. Lehetőleg 1-2 órát hagyom állni.

Könnyű, gyomorkímélő vacsorának ideális!


Görhe

2017. április 09.

Tipikus magyar édességnek gondoltam, igazából az is, hisz erdélyi származású. A puliszkából számaztatható, mely a 17. század végén jelent meg először a magyar nyelvben. A puliszka vagy málé eredetileg hajdina-, később, az 1700-as évek elejétől kukoricalisztből készült étel, mely az olaszoknál polenta néven ismert - ezt vette át az angolszász kultúra is. A magyar, román, erdélyi szász, bolgár, ukrán hagyományos étkezésben is megtalálható.

 

görhe

A puliszka hagymányosan az erdélyi szegény ember tápláléka volt, reggelinél és vacsoránál főételként fogyasztották, míg ebédnél köretként. A puliszka keményebb, sült változata a görhe. Nos erről lesz ma szó, hogy mi hogyan csináljuk, kicsit megreformálva az eredeti receptet, s hogy én is ehessek belőle, így vegán verzióban készült el.

Hozzávalók (60-70 darabhoz):

  •     300 g kukoricaliszt
  •     100 g teljes kiőrlésű liszt (az eredeti recept szerint ez fehérliszt)
  •     150 g xilit (vagy cukor, vagy bármilyen cukorpótló)
  •     2 dl olaj (mivel régen csak zsír volt ezért az is használható)
  •     1 teáskanál szódabikarbóna
  •     1-2 dl tej (mi növényit használtunk)
  •     csipet só
  •     1 teáskanál fahéj (a fél adag tésztába gyúrjuk bele)

Mit vegyen a gyerek az iskolai büfében? – Ezt ajánlják a dietetikusok

2017. április 05.

Gyakran hangzik el este a családokban az a kérdés, hogy mi volt a suliban, mit ettél ma egész nap. A gyermekek jellemzően 5-8 órát töltenek az iskolában, majd sokan mennek tovább különórákra, edzésekre és csak későn érnek haza. Gyakran a napi javasolt öt étkezésből – reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora – minimum hármat, de olykor (például nulladik óra esetén) négyet is az iskolában vagy az otthonuktól távol fogyasztanak el. Ezért nagyon nem mindegy, hogy milyen elérhető kínálattal találkoznak a gyerekek, mit pakolnak nekik a szülők és mit vesznek meg ők maguk az iskolában vagy annak környékén.

A helyes táplálkozás ideális esetben öt étkezésből áll. A kiegyensúlyozottsághoz nagymértékben hozzájárul a napi két kisétkezés is.

Miből álljon az öt étkezés és mennyi kalóriát tartalmazzon?

Reggeli, vacsora

A napi energiaszükségletből megközelítőleg 20-20%-ot kéne kitennie a napindító és záró étkezéseknek. Tartalmazniuk kellene teljes értékű fehérjét (pl. tejet, sovány tejterméket, húskészítményt), összetett szénhidrátot (pl. teljes értékű gabonafélét), valamint megfelelő mennyiségű vitamint, ásványi anyagot és élelmi rostot (zöldséget, gyümölcsöt). A serdülő lányok napi 2400 kcal energiaigénye esetén ez 480-480 kcal, míg a kamasz fiúknál a napi 2700 kcal-ból 540-540 kcal energiabevitelt jelent.

Kisétkezések: tízórai, uzsonna

A napi energiaszükségletből kb.10-10 %-ot tesznek ki, napi 2400 kcal energiaigény esetén ez 240-240 kcal, míg 2700 kcal-nál 270-270. Kisétkezések összeállításakor is törekedni kell a tápanyagokban gazdag, változatos harapnivalók elkészítésére. Egy jól záródó dobozba tehetünk kiflit, teljes kiőrlésű kenyeret, müzlit, kölesgolyót, puffasztott gabonaszeletet, sajtot, házilag sütött húsdarabkákat, tejes, túrós, gyümölcsös desszerteket, zöldségeket, valamint joghurtot vagy kefirt. A darabolt, tisztított zöldségeket, gyümölcsöket, például sárgarépát, karalábét, almát, körtét, ha egy kevés citromlével meglocsoljuk, uzsonnaszünetig sem barnul meg.


Császármorzsa

2017. április 02.

A tartalmas levesekhez (például gulyásleves) nagyon jól passzol valami kis édesség másodiknak. Íme egy finom, tradicionális osztrák desszert, de az Osztrák-Magyar Monarchia területén, így Magyarországon is nagyon népszerű.

A tartalmas levesekhez (például gulyásleves) nagyon jól passzol valami kis édesség másodiknak. A gulyásleves ha jól készítik akkor eléggé laktató, és egy tartalmas desszerttel teljes menüvé avanzsál akár egy egyszerű hétköznap este is. 

Ha már tartalmas desszert akkor, íme egy finom, tradicionális osztrák desszert, de az Osztrák-Magyar Monarchia területén, így Magyarországon is nagyon népszerű. Történetéről azt kell tudni, hogy vagy maga Ferenc József császár találta ki, másik legenda szerint Sisi királynő udvari szakácsa készítette először. Több neve is van smarni, grízsmarni, daramorzsa, németül Kaiserschmarrn vagy Schmarren, de az íze egy és ugyanaz. 
Mi így készítjük:

 


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...144145146...292