


Információk, érdekességek
Stroke-os bénulások: csodák ideje jön?
2010. augusztus 26.
Heteken belül nagy dobásra készül a szupertitkos skót laboratórium: újfajta stroke-kezeléssel kezdik a gyógyászati aktivitást.
A Daily Mail címû brit lap cikke „az orvostudomány egyik Szent Gráljának" nevezi a „mindent gyógyító" õssejt-terápiát, amelyet világszerte nagy erõkkel keresnek. (A szerzõ ide számítja még a Parkinson-kór, a szív-érrendszeri betegség, és a diabétesz gyógyszerét/gyógymódját.) A párhuzamot a lap a romantikus, illetve látványos külsõségek-körülmények hangsúlyozásával is fokozni igyekszik, amennyiben felvillantja a kék, saját oxigénellátású szkafanderekben, titkos és szuperbiztos laboratóriumokban dolgozó kutatók képét is.
Csecsemõk koraérettségére keresik a választ
2010. augusztus 23.
Kínában elterjedt a hír, hogy tejpor okozott mellnagyobbodást legkevesebb három csecsemõnél.
A feltételezést felkapta a média, a közvélemény vizsgálatot követelt, a hatóságok ígéretet tettek arra, hogy utána járnak a jelenségnek. A három hupeji (Hubei) gyerek esete mellett hasonló hírek érkeztek Kuangtung (Guangdong), Santung (Shandong), Anhuj (Anhui), valamint Csianghszi (Jiangxi) tartományokból és Pekingbõl. A gyanú a Synutra tejporra terelõdött, amelynek vásárlásától sokan azonnal elálltak. A cég vezérigazgatója korábban kijelentette, hogy nem adagolnak hormont a termékhez, s jó hírnevük védelme érdekében jogi lépéseket helyezett kilátásba.
Az elhízás növelheti a császármetszések gyakoriságát
2010. augusztus 17.
Amerikai kutatók az American Journal of Obstetrics and Gynecology legújabb számában ismertették eredményeiket.
Minél nagyobb súlyfelesleggel rendelkezik egy kismama a szülés elõtt, annál nagyobb annak a kockázata, hogy császármetszéssel hozza világra gyermekét. Három újszülöttbõl átlagosan egy jön a világra az Egyesült Államokban császármetszéssel. Az amerikai betegségellenõrzési és megelõzési központ (CDC) adatai szerint ez az arány 50 százalékkal magasabb, mint volt az 1990-es évek közepén.
Azonosították a Parkinson-kórt kiváltó mechanizmust
2010. augusztus 02.
A csak nemrégiben a kutatások kereszttüzébe került apró RNS-darabokról már kiderült, hogy szerepet játszanak daganatos betegségek és szívproblémák kialakulásában, valamint a szervezet hibás immunválaszában.
Az amerikai Stanford Egyetem kutatói azonosítottak egy molekuláris útvonalat, amely kulcsfontosságú idegsejtek elpusztulásáért felel, ezáltal Parkinson-kórhoz vezet. A felfedezés nemcsak azt magyarázhatja meg, hogyan függ össze egy genetikai mutáció a betegséget okozó sejthalállal, de egyúttal megnyithatja az utat új terápiás megközelítések elõtt is.
Sikerült maláriarezisztens szúnyogot elõállítani
2010. július 28.
Egy amerikai kutatócsapatnak sikerült úgy megváltoztatni a szúnyogok genetikai állományát, hogy azok immunisak legyenek a malária kórokozójára.
A szúnyogmutánsok szabadon eresztve kiszoríthatnák a vadon élõ populációkat, így meg lehetne fékezni a betegség terjedését. A maláriát a plazmódium nevû egysejtû váltja ki, és az Anopheles szúnyognem nõivarú egyedei viszik át az emberre.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...171172173...238