Információk, érdekességek

Áldott, boldog karácsonyt kívánunk!

2024. december 24.

 

 

 

Áldott, boldog karácsonyt

kíván

Patikánk minden munkatársa!

 

 

 

 

 

 


A karácsony varázslatos illatai

2024. december 23.

A karácsony mesés illatai sokunkat az orrunknál fogva kalauzolnak el gyermekkorunk csodás világába, mikor oly izgatottan vártuk az ünnepet, a karácsonyi zenét, a karácsonyi bejglit és persze a nagymama süteményeit. Ha szeretnénk egy kicsit nosztalgiázni a régmúltban, hívjuk cinkosul otthonunkba a karácsonyi illatokat: a fahéj, a szegfűszeg, a tömjén, a mirha és a narancs illatait.  

Tömjén és mirha

A mirhát és a tömjént jól ismerhetjük a Bibliából, miszerint a három napkeleti bölcs aranyat, mirhát és tömjént ajándékoz a kis Jézusnak. Természetesen ezeknek szimbolikus jelentésük is van. Az arany a Nap szimbóluma, ami Jézus napszerűségére utal, a mirha már előremutat az áldozati tettre, a tömjén pedig Jézus tisztaságát szimbolizálja. Lelki szempontból úgy is értelmezhetjük az ajándékokat, mint a szeretet aranya, az ima tömjénje és a hit mirhája.

A tömjén az emberiség egyik legősibb kereskedelmi és luxuscikke volt, vallási szertartásaikon füstölőszerként használták spirituális képességeik kiterjesztésére. Biztos, sokan hallottuk a szólást, hogy "fél, mint ördög a tömjénfüsttől". Nem tudni, hogy a tömjénnek tulajdonított rontást megelőző hatás volt-e a korábbi vagy a tömjén vallási szertartási használata, amelynek során alakult ki a mitológia, hogy a gonosz nem képes elviselni a tömjén füstjét. A lényeg, hogy a tömjénben van valami misztikus, valami varázslatos, valami csodás, ami hatásos lehet, használjuk bátran mi is!

Mai modern világunkban az aromaterápiában is használjuk mind a tömjén olaját, mind a mirha olaját párologtatva a mentális ellazulás elősegítésére. A tömjén és mirha tiszta olaját a gyanta gőzdesztillációjával nyerik. A tömjén és a mirha fás-fűszeres, magával ragadó olajait a parfümipar is hasznosítja fixálószerként. Ha 100%-os tisztaságú, terápiás hatású, jó minőségű mirha vagy tömjén olajakat alkalmazunk, akkor nagyon jót teszünk az egészségünk érdekében is, az utóbbi ízületi panaszok enyhítésére jó hatással van, a mirha olaja pedig kedvezően hat bőrünkre, sebek, bőrhibák és hegek kezelésében, fertőtlenítésében nélkülözhetetlen a levendula és a teafa olajával együtt.


Karácsonyváró muffin

2024. december 13.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Mindjárt itt a Mikulás, készüljünk neki és a gyerekeknek egy adventi ízvilágú muffinnal! Tej- és tojásérzékenyek is fogyaszthatják.  

Hozzávalók:
5 ek. méz,
2 alma,
1 tk. mézeskalács fűszerkeverék,
20 dkg liszt (fele sima, fele teljes kiőrlésű),
2 tk. sütőpor,
2 ek. olaj,
2-2 ek. kandírozott narancs- és citromhéj,
3-4 ek. apróra vágott aszalt gyümölcs (szilva, datolya, füge, sárgabarack, stb.)

Elkészítése:

Az almát meghámozom, nagy lyukú reszelőn lereszelem és hozzáadom a mézet. Alaposan összekeverem, hozzáadom az olajat, majd egy másik edénybe szórom a többi hozzávalót. Az egészet összekeverem, nem kell túl alaposan, csak, hogy a hozzávalók elvegyüljenek egymással.

Egy 12 lyukú muffinforma mélyedéseit kikenem vajjal, megszórom liszttel vagy papírral bélelem ki, beleadagolom a tésztát. 180 fokon tűpróbáig sütöm.


Van zsákodban minden jó, avagy mit ne felejtsünk ki a Mikulás csomagból?

2024. december 06.

December 6. Miklós napja, a gyerekek misztikus ünnepe. De honnan is jön valójában a szokás? Mit szimbolizál a piros alma, mogyoró? Mit is jelképez a gyermekek és a családok számára a Mikulás napi ünnep?  

A gyerekek minden évben nagy izgalommal pucolják a csizmákat, és készítik ki az ablakokba december 5 – én este, hogy aztán a csillagos éj leple alatt a piros ruhás Télapó reggelre megtöltse azokat kedves ajándékokkal. 

Manapság ennek a hagyománynak az eredetére már nagyon kevesen emlékeznek, és a szimbolikáját is kevesen élik meg a családi életben. 


Mikulásváró dekoráció egyszerűen, saját kezűleg

2024. december 06.

Készítsünk kedves dekorációt a kicsiknek, amíg megérkezik a Mikulás! Az egyszerű dekupázs technikával készült kép a szobájuk falát, ajtaját díszítheti, de akár az ablakba is tehetjük, hogy a Télapó pontosan tudja, hol is várják őt a legjobban. Kézműves tanácsadónk, Nagyné Halász Andrea segít a dekorációt lépésről lépésre elkészíteni.

A télapóvárás izgalmas pillanatai, mikor magunk készítette dekorációval lepjük meg kis családunkat. Az  első adventi gyertya meggyújtása után a kicsik egyre izgatottabbak: mikor jön a Mikulás? E  rövid kis idő alatt, készítsünk egy helyes kis, gyermeteg , bohókás dekorációt a kicsik szobájának falára, vagy tehetjük ablakba is, akár ajtóra is köszöntő táblácskának, hogy a télapó pontosan tudja, hol is várják őt a legjobban.

Kellékek:  
    1 db 33 x 33 cm-es szalvéta
    1 db 33 x 33 cm-es rétegelt lemezből készült falap
    decoupage ragasztó, csillámragasztó, hópaszta, olló, ecset

A szavétával most nincs sok dolgom, „csak” szét kell választani a rétegeket. Mint tudjuk, egy szalvéta több rétegű, és csak a felső, mintás vékonyka réteget használjuk.
Következő lépésként a szalvétát felragasztom a falapra, úgy, hogy a decoupage ragasztót egy lapos ecsettel  felhordom  a felületre , ezesetben ez a falap, majd óvatosan ráhelyezem a szalvétát.
Természetesen pontosan odaillesztem a szélekhez az oldalánál, ügyelve arra, hogy ne legyen majd ráncos, vagy gyűrött a szalvéta.
Majd egy száraz darab kis szivaccsal áttupfolom, gyors ütögető mozdulattal, hogy minden kis levegőbuborék eltűnjön alóla, és szép sima felületű legyen.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...23...61