Információk, érdekességek

Nagy agy, kis here

2005. december 21.

 Egy új tanulmány szerint, minél nagyobb a hím denevérek agya, annál kisebbek a heréik. A kutatók úgy vélik, a fordított aránynak az a magyarázata, hogy mindkét szerv növekedéséhez és mûködéséhez sok energia szükséges, ezért a fajok igyekeznek megtalálni az optimális egyensúlyt.


A 334 denevérfajt felölelõ elemzés eredménye szerint azokban a fajokban, ahol a nõstények több hímmel is párzanak, a hímeknek nagyobb heréjük alakult ki az evolúció folyamán, de viszonylag kicsi az agyuk.


Szerelem az elsõ mosogatásig

2005. december 20.

Találkozol a nagy Õ-vel és lecsap rád a szerelem. Eleinte minden szép és jó, aztán jönnek a hétköznapok. Kiszámíthatod, mit hoz a jövõ, ha párodra vonatkoztatva fölteszed alábbi kérdéseinket.

Pirulák rosszkor, nagy mennyiségben

2005. december 19.

Az orvos által felírt gyógyszerek felét rosszkor és nem megfelelõ adagokban szedik be a betegek - állapítja meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb jelentése. Emiatt becslések szerint csak hazánkban évente 80 ezer beteg kényszerül kórházi kezelésre.


Mit veszünk a szívünkre?

2005. december 13.

A napokban jelent meg egy vezetõ kardiológiai folyóiratban (European Heart Journal) az a közlemény, amely szerint a zaj nemcsak a hallószervünket teszi tönkre. 
Német kutatók négy éven keresztül kérdezõsködtek Berlin harminc kórházának betegei között. 2100 szívrohamon átesett és 2000 általános és baleseti sebészeti, 70 évesnél fiatalabb páciens töltötte ki a zajterhelésüket firtató kérdõíveket, amelyeken az egyéb kockázati tényezõket (dohányzás, cukorbetegség, családi terheltség, szociokulturális viszonyok) is figyelembe vették. A megkérdezettektõl kapott adatokat a berlini zajtérképpel és munkahelyi zajterhelési mérések eredményeivel vetették össze. A maga nemében egyedülálló vizsgálat markáns statisztikai adatokkal támasztotta alá a régi feltételezést, miszerint a szív- és érrendszeri betegségek tömegessé válásában komoly szerepe van a civilizációs életmód zajártalmainak.

Idegen testek a légcsõben, a hörgõben

2005. december 13.

A légutakba került idegen anyagok lehetnek gáznemûek, folyékonyak vagy szilárdak, és igen súlyos megbetegedéseket idézhetnek elõ. E helyütt - mert eltávolításuk a légutakból gégészeti feladat - a szilárd halmazállapotú idegen testekkel foglalkozunk.
Idegen testek félrenyelése, tehát a szájban levõ játékdarabka, növényi mag, étel, tû stb. légutakba kerülése, heveny, azonnali heves tüneteket okoz: ellilulást, köhögéses rohamot, fulladásérzést.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...147148149...163