Információk, érdekességek
Új módszer a prosztatarák kiszûrésére?
2006. november 06.
A prosztata rosszindulatú elváltozása a férfiak körében az egyik leggyakoribb rákos megbetegedés, ezért valamilyen formában történõ szûrése mindenképpen indokolt. A jelenleg használt módszerek azonban nem elég megbízhatóak, sokszor adnak fals eredményt. Egy amerikai gyógyszercég kutatócsoportja nemrég bejelentette, hogy új, az eddigieknél hatékonyabb szûrõvizsgálati módszert fejlesztettek ki.
A prosztatadaganat gyanúját általában egy szakorvos a végbélen át történõ vizsgálata után (RDV - rectalis digitalis vizsgálat) vagy a vérbõl kimutatható daganatjelzõ (PSA - prosztata specifikus antigén) alapján vetik fel. Az Amerikai Daganatkutató Társaság ugyan azt ajánlja, hogy az ötven év feletti férfiak évente végeztessenek PSA és RDV tesztet, sajnos egyik módszer sem elég pontos.
Bio-szenzoros vércukormérõ
2006. október 31.
A Digital Angel Corporation szabadalmi jogot nyert az áttörést jelentõ Glucose-Sensing RFID (vércukorszint-érzékelõ) mikrochip-jére.
Az Amerikai Szabadalmi Hivatal szabadalmi jogot jegyzett be a Digital Angel Corporation javára a beültethetõ glukóz-érzékelõ RFID mikrochipje alapján – tette közzé a cég. Az RFID mikrochip a diabéteszben szenvedõk vérének glukóz-koncentrációját méri. Az eszközt a Digital Angel testvérvállalata, a VeriChip forgalmazza.
Vér nélkül nincs élet
2006. október 30.
Az 1660-as évek elején az egyik angol orvos egy fiatal juh vérével próbálta megmenteni betegét. A páciens nem élte túl a beavatkozást, viszont hozzásegítette a korabeli orvosokat ahhoz a felismeréshez, hogy az állati vér nem alkalmazható sikeresen vérpótlásra. Emberi vérrel is többnyire sikertelen volt a véradás addig, míg az 1900-as évek elején végre felfedezték a vércsoportokat, s azt, hogy a különféle vércsoportba tartozó vért kiknek és milyen módon lehet beadni. Még több idõre volt szükség ahhoz, hogy a vércsoportokon belül meghatározzák az Rh-faktorok meglétét. Ugyanakkor bármilyen meghökkentõnek is tûnik, az elsõ transzfúziót nevezhetjük az elsõ szövet- vagy szervátültetésnek is.Vegye magára az õsz színeit!
2006. október 29.
A csípõs, szeles õszi hetek, hónapok beköszöntével hamarosan gondoskodnunk kell az évszaknak, no és az akár naponta változó idõjárásnak megfelelõ ruhatárról, amelynek talán legfontosabb eleme a kabát. Amelynek persze nem csupán a csípõs idõ ellen kell megvédenie minket, hanem csinosnak, divatosnak is kell lennie. Az idén régi, letûnt korok módija a nyerõ, újra divatba jött a kord, a bõr, és az õsz pompás színei: a barna, a sötétzöld, a padlizsánlila vagy a fekete.
A neves divattervezõ, Karl Lagerfeld mondta egyszer: „Minden a kabátnál kezdõdik. Ha az ízléstelen, már senki sem lesz kíváncsi arra, mi van alatta.” Napjainkban nem nehéz a különbözõ divatirányzatoknak hódolni, hiszen a boltok ma már rengeteg féle kabátot kínálnak, az anyagok, színek, fazonok kavalkádjának talán csak a csillagos ég szabhat határt.
Nõi nemi hormonok felelõsek az idõskori elbutulásért?
2006. október 20.
Az Utrechti Egyetem kutatói azt vizsgálták, lehetséges-e kapcsolat a nemi hormonok és a férfiak szellemi leépülése között (ide értve az Alzheimer-kórt is). Az eredmények azt mutatták, hogy a hanyatlásban a férfiakban kis mennyiségben megtalálható nõi nemi hormonok szintjének változása játszik szerepet.
A szakemberek egy korábbi amerikai kutatási adatbázist, az ún. Honolulu idõskori statisztikákat használták. Ebbe a vizsgálatba 1991 és 1993 között 2974, 70 és 91 év közötti japán származású amerikai férfit vontak be, akik szellemi állapotát átlagosan három évente ellenõrizték, és ilyenkor általános orvosi vizsgálatot is végeztek illetve vért vettek tõlük. A vizsgálat összesen 2300-an fejezték be, és 223-nál tapasztaltak érdemi szellemi hanyatlást (ebbõl 134 Alzheimer-kór miatt).
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...445446447...462