Információk, érdekességek

Mit evők legyenek a madarak télen?

2023. december 28.

Mire van szükségük a madaraknak a hideg hónapok alatt? Mivel és hogyan etessük őket? Olvasd el, mit tanácsol télre a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület!  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Magyarországon legalább 1890-től számíthatjuk a lakosság madáretetési mozgalmának indulását, így a 2023/2024-es tél immáron a 134. szezon. Ennek kapcsán a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) arra hívja fel a figyelmet, hogy a madarakat - a közvélekedéssel ellentétben - nem azért etetjük, hogy azok életben maradjanak, erre természetesen emberi segítség nélkül képesek. A cél alapvetően a saját gyönyörködtetésünk, a mintegy ötven potenciális etetőlátogató madárfaj megfigyelése egyedülálló élményt kínál a kertekben, a parkokban és sokadik emelet magasságában is. Ugyanakkor az MME felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy a vízimadarakat ne etessük, mert ez tömeges pusztulásukat okozhatja!  

Az énekesmadár-etetési időszak az első fagyok késő őszi-kora téli beköszöntétől ezek megszűnéséig, november második felétől márciusig tart. Az etetők madárforgalma elsősorban a tél keménységétől, ezen belül is főleg a hótakaró vastagságától és tartósságától függ. Enyhe teleken az etetőket látogató madarak faj- és egyedszáma gyakran csak fele, harmada a megszokottnak.

Az énekesmadaraknak téli eleségként adható: napraforgó; alma (gallycsonkokra szúrva és földre szórva) és bogyók (vadszőlő, borostyán, tűztövis, nyugati ostorfa, fagyal); állati zsiradék (háj, faggyú, főzéssel sótlanított szalonna, cinkegolyó) – ezek valamelyike már önmagában is elegendő lehet; plusz ivó- és fürdővíz, a befagyott itatókban a naponkénti vízcsere. Bármi mással kísérletezni felesleges, és a madarakra nézve kockázatos lehet. Részletek: https://mme.hu/teli_madaretetes  


6 hiba, amit sokan elkövetnek önéletrajzkészítés közben

2023. december 20.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az önéletrajzkészítés kulcsfontosságú lépés a karrierépítésben, illetve a sikeres álláskeresésben. A CV ugyanis az első dolog, amit a potenciális leendő főnökünk lát belőlünk - így ennek igazán meggyőzőnek kell lennie. Ennek ellenére sokan nem fordítanak elegendő figyelmet az elkészítésére, és hajlamosak amatőr hibákat hagyni ebben a fontos dokumentumban.  

Ha úgy érezzük, hogy eljött a munkahely- vagy karrierváltás ideje, esetleg még csak most készülünk betörni a munkaerőpiacra, mindenképpen szükségünk lesz egy ütős önéletrajzra. Ebben a cikkben feltárjuk azokat a bakikat, amelyeket sokan elkövetnek a CV-jük összeállítása közben. De azért, hogy még nagyobb segítséget adjunk az álláskeresőknek, arra vonatkozóan is adunk támpontokat, hogy pontosan milyen az ideális önéletrajz, hogyan tudjuk elkészíteni azt.

Nem jelöljük ki a célunkat

Sokan hajlamosak általános, céltalan önéletrajzokat készíteni, amelyek nem mutatják meg pontosan, hogy milyen pozícióra pályázik az illető. Egy önéletrajznak azonban igenis tükröznie kell a készítője konkrét céljait és ambícióit. Ezért érdemes a CV-be egy erre vonatkozó alcímet is beletenni, ilyen lehet például a „Karriercéljaim”. Ha körülnézünk az ingyenes önéletrajzsablonok között, olyat is találhatunk, amiben ez alapvetően benne van.

Elfelejtjük személyre szabni

Az önéletrajzunkat érdemes minden pályázat esetén az adott pozícióra, cégre szabni, hiszen minden vállalat és minden állás más. Azaz: a munkáltatók egészen különböző értékeket, készségeket, tapasztalatokat tarthatnak fontosnak. Mielőtt felvennénk a kapcsolatot egy kecsegtető állás kapcsán egy céggel, mindenképpen tájékozódjunk előre! Egy kis online utánajárással vagy az álláshirdetés alapos áttanulmányozásával felmérhetjük, hogy az adott vállalat az adott állás kapcsán mi mindent vár el és hogy általánosságban milyen értékrend szerint működik. Ha ez alapján készül a CV, már nem nagyon lőhetünk mellé.


4 jótanács a mikulásvirág gondozásához

2023. december 16.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A legfontosabb tennivalók, hogy növényünk ugyanolyan dús és zöld maradjon, mint ahogy az üzletben megvásároltuk.  

Vaskos, zöld lombozat, erős, színes fellevelek, bimbós virágok és finoman elágazó gyökerek: megfelelő körülmények között tartva ilyen a mikulásvirág. Ragyogó szépségét az ünnepek utáni időszakra is megőrizhetjük, egészen Újévig. A lankadó, sárguló vagy lehulló levelek annak a jelei, hogy valami nincs rendben a növény ápolása körül - olykor már a vásárlás előtt -, ám a tünetekből minden esetben kiolvashatjuk, hogy mi állhat azok hátterében.

1. Sárguló és lehulló levelek: hideg vagy pangóvíz

Ha a mikulásvirág zöld lombja sárgára színeződik mielőtt lehullik, biztos jele annak, hogy a növény gyökérrendszere károsodott. Ennek a pangóvíz vagy a hideg a leggyakoribb oka. Ez a kedvelt, télen virágzó dísznövény nem tűri a 15 oC alatti hőmérséklet és ugyanígy a pangóvizet sem. Éppen ezért jól csomagoljuk be a növényt, amikor hazavisszük a virágüzletből, és a lehető leghamarabb érjünk vele haza. Otthon helyezzük 15 és 22 fok közötti hőmérsékletű helyiségbe, és minden második nap gondosan öntözzük meg kézmeleg vízzel.

Vigyázat! A cserépalátétben vagy a kaspó aljában soha ne álljon víz, mert a mikulásvirág azt nem szereti.

2. Előzmények nélkül lehulló levelek: kiszáradás, túlzott napfény vagy fűtés

Ha a mikulásvirág már zölden elhullatja alsó leveleit arra utalhat, hogy a növény kiszáradt, vagy erős napfénynek, esetleg a fűtőtest melegének, illetve száraz levegőnek lett kitéve. A mikulásvirág számára ezért olyan helyet válasszunk, ahol elkerülhetők ezek a hatások. Bár a növény nem szereti az erős közvetlen napsugárzást, a helyiség legyen világos.

Bármi is álljon a háttérben, ha a levelek hullani kezdenek, már túl késő ahhoz, hogy a folyamatot visszafordítsuk. Az elveszített levelek helyére ugyanis nem nőnek újak. Ha a növény felkopaszodott, nincs más hátra, mint beszerezni egy új mikulásvirágot.


10 dolog, amit kevesen tudnak, pedig nagy segítség lehet a rezsicsökkentésben

2023. december 14.

Aligha van napjainkban olyan ember, akit ne érintene a rezsiárak drasztikus emelkedése. A téma megkerülhetetlenné vált, és mindenki a legjobb praktikákat keresi, hogy jelentősebb összegeket faraghasson le a kiadásaiból. Cikkünkben tíz olyan tippet mutatunk be, amik hatékonynak bizonyulnak a spórolásban.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az okoseszközök az élet minden területén támogatnak minket, így a rezsicsökkentésben is bevethetjük őket. Egy intelligens termosztát például egyedileg programozható és akár telefonról is irányítható, ezért elkerülhetjük a felesleges energiahasználatot. Tovább növelhetjük a hatékonyságot, ha okosmérőket szereltetünk az otthonunkba. Ezek az eszközök rendkívül pontos mérést tesznek lehetővé, és teljes rálátást biztosítanak a fogyasztásunkra.

Energiahatékony világítás

Talán mondani sem kell, hogy a régi típusú, izzószálas és halogén égők sajnos komoly áramigénnyel rendelkeznek. A korszerű LED-izzók ezzel szemben igencsak takarékosak: akár 90%-kal kevesebb árammal is beérik és az élettartamuk is hosszabb. Lehet, hogy többe kerülnek, mint a hagyományos izzók, hosszú távon azonban visszahozzák az árukat. Az okosizzók még jobb választást jelentenek, mert tetszés szerint szabályozhatjuk őket.

Rezsiszámlák áttekintése

A spórolásnak sokszor az áll az útjában, hogy nem is tudjuk, hol megy pocsékba az energia. Ezért első lépésben nézzük át a szolgáltatóktól kapott számlát. Melyik az, amelyiket túl magasnak ítéljük: a víz, a gáz, az áram, esetleg a távhő? Ha ezt tudjuk, már könnyebben tehetünk takarékossági lépéseket. Az is egy jó megoldás, ha például az áramszámlát évszakokra lebontva vizsgáljuk, mert ebből kiderül, hogy melyik időszakban fogyasztunk a kelleténél többet.

Az elektronika tudatos használata

Talán bele sem gondolunk a mindennapok forgatagában, hogy mekkora extra fogyasztást generál a bedugva maradt töltő vagy a készenléti üzemmódba helyezett számítógép. Apróságoknak tűnhetnek ezek a dolgok, pedig évek alatt jelentős fogyasztást generálnak. Azzal is hozzájárulhatunk tehát a rezsicsökkentésünkhöz, ha átgondoltan és némi odafigyeléssel használjuk az eszközeinket és berendezéseinket.


Így teleltess növényeket!

2023. december 02.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Muskátli, leander és a többiek. Sokan kedvelik ezeket a kedves növényeket, gyönyörűen pompáznak a kertekben, a házak teraszain, balkonokon. Aztán eljön a fagy, a tél, és sokan hagyják őket elfagyni, mondván, hogy jövőre majd újat vesznek... Pedig meg lehet oldani, hogy túléljék a telet színpompás kedvenceink! Klassz tippek virágaink teleltetéséhez.  

Muskátli-teleltetési trükkök

A muskátli nem bonyolult növény, mégis sokan gondolják, hogy macerás, kár vele bíbelődni. Egyszerűbbnek tűnik minden évben új töveket venni. Ám mindössze néhány percbe telik, hogy télire eltegyük a muskátlikat, és tavasszal megújult szebb, frissebb növényeket ültethessünk.

  1. Tekerd újságba: A muskátlit felhúzhatjuk föld nélkül, hosszú tövenként.  Ez a legegyszerűbb, leginkább hely-takarékos módja a muskátli átteleltetésének. Akasszuk száraz, hűvös helyre, nem kell hogy fényt, vagy nedvességet kapjon. A száraz leveleket le lehet róla venni. Ezt akár egy sötétebb, nem fagyos pincében, vagy egy sötét lépcsőházban is megtehetjük.
    HarmoNet tipp: Ha tavasszal ki akarjuk ültetni, egyszerűen daraboljuk fel, majd az alsó végébe (ami a gyökér felé volt) egy-egy búzaszemet dugjunk. Helyezzük egyből a földbe, és félárnyékos helyen öntözzük bőséges vízzel. Tehetjük cserepekbe is, ha végül át akarjuk majd ültetni, vagy egyből a végleges helyére is.
  2. Balkonládás teleltetés: A muskátlit hagyhatjuk a balkonládában, vagy ha földben volt, akkor áttehetjük földes edénybe is. Ez nagyobb helyet foglal el, és tavasszal friss bujtásokkal szaporodhat a muskátli állományunk. Ilyenkor az edényt világos, de száraz és hűvös helyre kell tenni, majd legalább havi egy alkalommal meg kell locsolni egy kicsit – éppen csak annyira, hogy ne por-száraz legyen alatta a föld. A friss bujtásokat kiültethetjük, a növényszárat is darabolhatjuk, vagy ha már fás és öreg, eldobhatjuk.

További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...242526...470