


Információk, érdekességek
Nyugtalan vándor a ködtenger partján
2015. június 23.
Caspar David Friedrich német festő (1774-1840) műveiben az elkülönültség lenyűgöző érzését fogalmazza meg. A vallási elképzelések hagyományos jelképrendszerét a természet képeivel sikerült helyettesítenie. Többek között ez az oka, hogy néhány festménye titokzatos vonzerővel hat a szemlélőre. Magányos, feketébe öltözött férfi áll szálegyenesen egy sziklán. Pillantását egy valószínűtlen fényben fürdő hegycsúcsra veti. Testtartása arra is utalhat, hogy valamiféle alakot sejdít a távolban, ám ott csak éles fényt látni.
Szinte teljesen feloldódik a táj fejedelmi látványában. Tekintetét rövidesen mégis el kell vonnia onnan: következő lépését kell mérlegelnie. Talán vándorútja céljára és az odavezető útra is gondol. Lefelé kell fordítania pillantását, mert a fölfelé vezető út ismeretlen terek határolta mélységeken át vezet. A valóság már csak ilyen!
Elbátortalanodva visszafordulni?
A lába előtt tátongó mélységet csaknem áthatolhatatlan ködfelhő borítja. Ugyan mit tesz majd? Elérte volna már a célját? Tovább kell még mennie? Talán nem lát lehetőséget a ködtengerbe való leereszkedésre? El kell felejtenie távoli célját? Csüggedten visszafordul, vagy vállalja a veszélyes, mégis elkerülhetetlen vándorút kockázatát?
Kell-e aggódnom?
2015. június 23.

Magam miatt állandóan aggódom, de most már az orvosok, ápolók miatt is kell.
Nem kéne ezzel büszkélkednem, de bevallom őszintén, elég rendetlen vagyok. Vagyis, azt mondanám, egy idő után a fejemre nő a rendetlenség. Kéthetenként, amikor a drága Éva takarít nálam, minden olyan ideális színt kap, aztán minden fokozatosan szétcsúszik. Kivételesen most örülök, hogy nem találok egy bizonyos könyvet, amit pont azért dugtam el évekkel ezelőtt, amikor kaptam, hogy még véletlenül se tudjak belelapozni. Azt hiszem ez volt a címe: Orvos a családban.
Életveszélyes ajándék egy hipochondernek. Akkoriban még bátrabb voltam, és vakmerően belelapoztam csak úgy, de miután akármiről olvastam, azt el tudtam képzelni, mint a saját problémámat, ijedten összecsaptam és jól eldugtam.
Egyszer, fürdés közben egy fehér foltot vettem észre az egyik bokám fölött. Ráadásul nem is fájt. Gyors törülközés után máris lázasan kerestem a bőrrák című fejezetet, ahol képekkel illusztrálták a problémát. Igaz, ott nem fehérebb, hanem a bőrnél sötétebb foltok voltak, na de lehetek én kivétel is, nem? Azonnal tárcsáztam kedvenc bőrgyógyászomat, kértem, hogy lehetőleg még aznap fogadjon. Szerencsére ez egy unalmas hétköznap volt. Egy hipochonder számára rémálom, hogy hétvégén vesz észre valami tünetet, mert akkor nem tud orvoshoz menni. Szóval délután már ott is voltam a rendelőben. Kati persze jót kacagott a hülyeségemen és megnyugtatott, hogy ez az egész egy sebről lepattanó kis pörk alatti nyom, szépen elmúlik magától.
A Dienes módszertan reneszánszát éli
2015. június 18.
A Pedagógusnap és az év végi matematika vizsgák alkalmából is érdemes feleleveníteni Dienes Zoltán emlékét, akit a "matematikatanítás varázslójának" is neveznek. A hazai pedagógia történetének egyik nagy alakja, a Dienes módszer alapítója a játékon alapuló matematika tanítás úttörője. A most szerveződő Dienes Társaság az ő szellemiségét szeretné megőrizni, illetve felhívni a gyerekek és felnőttek figyelmét, hogy miképp lehet kiegészíteni, frissíteni, izgalmasabbá tenni az iskolai tantervet.
Ismét népszerű külföldön a Harvardot és Pápuát is megjárt különc pedagógus.
Sok diáknak akad problémája a matematikával, amely már szinte mumus tantárggyá vált. Az okok mögött az egyéni képességek különbözősége és a tárgy nehézsége is állhat. A Pedagógusnap környékén érdemes feleleveníteni a legnagyobb tanáregyéniségek emlékét, hiszen ez számos tanulsággal jár a ma diák- és tanártársadalma számára is.
Fitt mama, egészséges baba
2015. június 15.

Csoba Ildikó (kétgyermekes testnevelő anyuka): Gyermeked a személyi edződ című könyvét mutatjuk be!
Moccanj gyermekeddel! – Legyen Ő a te személyi edződ! Ha már nap mint nap „rákényszerít” a mozgásra, fordítsd ezt megújulásodra!
A cseperedő gyermek napról napra fedezi fel a világot és ismeri meg a helyét benne. Természetes mozgásvágya mindig „utat” tör magának. Drága játékokkal felesleges őt elhalmozni. Sokkal izgalmasabb a világ a maga valóságában, a természet és az élet adta lehetőségekkel és az édesanya kreatív jelenlétével.
Csalj mosolyt a gyermeked arcára! Inspiráld őt aktivitásra! Tedd próbára ügyességét! És vele együtt fedezd fel te is a mozgás örömét!
Új könyvünk megrendelhető a Galenus webáruházban!
Prof. dr. Czeizel Endre: Tehetség/Talentum – Jó szerencse, semmi más?
2015. június 10.
A tehetség jó szerencse, de a talentum, »gyönyörű képességünk« már az egyén tudatos erőfeszítésének és a közösség támogatásának az eredménye – írja Dr. Balogh László, a pszichotudományok kandidátusa Czeizel professzor úr új könyvéről, amelybe a Könyvhéten, a Galenus standjánál bele is tudtoklapozni!
Könyvemben azt próbálom bemutatni, hogy mi a tehetség és talentum, illetve ki a tehetséges és talentumos ember. Hiszen az adottságok birodalmát és ezen belül a tehetséget a fogantatáskor összetalálkozó két ivarsejt egyesüléséből kialakuló DNS-makromolekula határozza meg. S ez a jó szerencsétől függ. De hogy az adottságokból mi fog megvalósulni és az ígéreteknek tekinthető tehetséges gyermekekből lesz-e a talentum, az már nem a szerencsén múlik. Ezt már a családi környezet, az iskoláztatás, a kortársi hatások és a társadalmi lehetőségek döntik el, valamint a szabad akaratunk, hogy mennyire vagyunk képesek kiaknázni kivételes adottságainkat.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...201202203...473