Információk, érdekességek

A csalás pszichológiája - te milyen csaló lennél? (+Önteszt!)

2025. március 29.

Minden ember csal néha. Néha csak azért, mert úgy egyszerűbb, vagy kalandvágyból. Nagyon kevesen vannak, akik tudatosan ártani szeretnének másoknak. A legtöbb ember jó. A csalás pszichológiája összetett és a fekete öves önismerők szoktak csak szembenézni a saját csalásaikkal. Te bevállalod?

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

A becsapás nem mindig a rosszindulat vagy a manipulatív szándék jele. Bárki, aki másokat megtéveszt, lehet, hogy különválik a saját értékrendjétől vagy valóságérzékelésétől, és a cselekedeteik mögött számos emberi motívum húzódhat. A kihíváskeresők, szimpatikus szélhámosok és képzelgő idealisták példákat szolgáltatnak arra, hogy a becsapás sokszor nem fekete-fehér, hanem egy komplex emberi viselkedés, amelyet különböző indíttatások mozgatnak.

Vajon ha te csalsz, melyik szoktál lenni? 

1. A kihíváskereső

Ez a típus az élet kihívásait keresi és szívesen játszik a határokkal. Folyamatosan új helyzeteket teremt, hogy tesztelje a képességeit és a kreativitását. A kihíváskereső hajlamos lehet meglátni a lehetőséget a helyzetekben, és néha szándékosan félrevezető információt adhat, hogy izgalmasabbá tegye az élményt. Célnak tekinti a normák leküzdését, de nem szándékában áll mások szándékait bántani. Szélsőséges esetben egyre nagyobb és nagyobb játékot játszik, míg a végén le nem bukik.

2. A szimpatikus szélhámos

Ez a személy egy karizmatikus, vonzó figura, aki képes mások bizalmát könnyen elnyerni. Gyakran a beszélgetéseik során elmondanak "fiktív" történeteket, amelyek szórakoztatóak vagy inspirálóak, de nem feltétlenül igazak. A szimpatikus szélhámos nem akarja szándékosan bántani a másik felet; inkább arra törekszik, hogy szórakoztassa vagy magával ragadja az embereket. E személyek számára a csalás inkább az önkifejezés formája, mintsem a manipuláció eszköze. Szélsőséges esetben belőle lesz a pszichopata szélhámos, vagy a gonosztevő.

3. A képzelgő idealista

Ez a típus gyakran él egy fiktív világban, amelyben a valóságtól eltérő elképzelései vannak az életről. Képes elmondani olyan történeteket vagy helyzeteket, amelyek nem feltétlenül igazak, de számukra vonzóak és inspirálóak. Az idealista becsapása nem rosszindulatú; inkább a saját álmaik megszilárdítására irányul, hogy megosszák másokkal az elképzelt valóságot. Annak ellenére, hogy nem mindig őszinte, a célja a szépség és a pozitívumok kiemelése. Ő gyakran elsősorban saját magát csapja be, mert nem tudja, kinek mit mondott. 
 
 Képforrás: Canva Pro adatbázis.

És ha téged csapnak be?

A legtöbben azt szeretnénk hinni, hogy mind kiváló emberismerők vagyunk és velünk nem fordulhat elő, hogy visszaélnek a jóhiszeműségünkkel. Ha ez így volna, nem lenne ennyi ellopott Facebook account, vagy elcsent fiók, nem volna ennyi banki csalás, unokázás, beugratás, stb... 
 
Az, hogy éppen minek ülünk fel, nagyon sokat elmond rólunk. Mikor csaptak be legutoljára? Érdemes lehet a héten a különféle csalásokra odafigyelni és a legjobb jó elve szerint, a legetikusabban eljárni, ha ilyesmit tapasztanunk, sőt akár egy régi csalást jóvá is tehetünk.

A jóvátétel nagy lelki megkönnyebbülést ad, de fekete öves pálya!
forrás: Harmonet.hu