![](/headerimgs/01.jpg)
![](/headerimgs/02.jpg)
![](/headerimgs/03.jpg)
Információk, érdekességek
Reggel kicsi, este nagy pocak- a puffadás hormonális okai
2021. november 16.
![has](https://i1.wp.com/bebikkicsikesnagyok.hu/wp-content/uploads/2018/05/belly-3186730_640.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
Reggeli kicsi, este nagy pocakkal
A puffadás egyik legszembetűnőbb jele a gyorsan változó haskörfogat, így az érintettek azt tapasztalhatják, hogy a reggel még normális nagyságú pocak estére jelentősen megnő. Ezt természetesen nem a hirtelen felszedett plusz kilók okozzák, hanem a puffadás, mely gyakran jár együtt székrekedéssel, gázképződéssel, bélgörccsel, teltségérzéssel.
Hátterében számtalan tényező állhat, ám gyakran a helytelen életmód okolható érte, viszont nem ritka, amikor IBS, ételintolerancia, illetve különböző hormonális zavarok okozzák. Első körben ezért érdemes a rendszeres testmozgáson túl odafigyelni a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra, valamint az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásra. Fontos, hogy ekkor kerüljük finomított szénhidrátokat, a kelt tésztákat, a cukrot, a zsíros és fűszeres fogásokat, valamint fogyasszunk minél több rostban gazdag ételt- természetesen nem kapkodva, hanem lassan, hogy minél kevesebb levegőt nyeljünk evés közben.
Miért jó, ha a gyerekeket is bevonjuk a házimunkába?
2021. november 16.
A házimunka a boldog felnőttkor záloga?
Jó, ha tudjuk, hogy már tudományosan is megalapozott a gyermekkori házimunka létjogosultsága. Nem csak nekünk jelent segítséget, ha a munkából hazatérve nem kell még levinni a szemetet, megsétáltatni a kutyát, vagy elmosogatni, de az elvégzett munkától a gyerekek is boldogabb felnőttek lesznek – ezt állítja legalábbis a Harvard Grant Study. A University of Minnesota vizsgálata szerint pedig akiket gyermekként, már 3-4 évesen bevontak a ház körüli feladatok elvégzésébe, a 20-as éveikben sikeresebbek voltak, és kortársaikhoz képest többek közt jobb ítélőképesség és a mások szükségletei irány nagyobb fogékonyság jellemezte őket.
Türelemre szükségünk lesz
A gyerekeknek életkorukból adódóan is eltérőek a képességeik, éppen ezért ne számítsunk arra, hogy minden pont úgy fog kinézni, mintha mi csináltuk volna. Ennek ellenére: ne javítgassuk ki őket feleslegesen, és ne is kapjuk ki a kezükből azzal, hogy majd mi megcsináljuk, mert úgy gyorsabb lesz.
Sokan esnek abba a hibába, hogy a kisgyerekek természetükből fakadó lelkesedését és az utánzás időszakát nem használják ki a tanításra, vagy később is inkább megcsinálják maguk, mintsem hogy százszor szóljanak a kamasznak. Ők azok a szülők, aki idővel azt veszik észre, hogy minden munka rájuk maradt.
Vonjuk be, bátorítsuk és tanítsuk türelemmel a gyerekeket. Ha a gyerekek az életkoruknak megfelelő feladatokat sikerrel oldják meg, nem csak a szülők feladata lesz kevesebb, de a gyermekek önbizalma is erősödik – hangsúlyozza Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértője.
Jó, ha a házimunkát, ház körüli tevékenységeket közösen végezzük a gyerekkel, és annak játékos kereteket adunk. Takarítás közben együtt énekelhetünk, hallgathatunk zenét, mókázhatunk – így könnyen múlik a munkával töltött idő idő is. A lényeg, hogy a kisgyermek ne tehernek, hanem inkább vidám küldetésnek érezze a feladatokat.
2-3 évesek
Ebben az életkorban még a legegyszerűbb feladatok elvégzésére gondoljunk csak, mint például a játékok elpakolása, esetleg az ágy bevetése. Teregetésnél az ilyen korú kisgyerek segíthet adogatni, kirázni a ruhákat, vagy a takarításnál nedves ronggyal letörölni az alsó polcokat. Étkezésnél tegyük az asztalra a tányérokat, evőeszközöket, szalvétát, és tanítsuk meg neki, melyiket hova, melyik oldalra kell tenni. Az óvodában az önálló öltözködés tudományára is szükség lesz, ezt is gyakoroljuk vele.
4-5 évesek
Az ebben az életkorban lévő kisóvodás többnyire már önállóan öltözik, beveti az ágyát, megteríti az asztalt, és elpakol maga után. A kicsik szívesen segítenek a főzésben: a panírozást, a sütemények gyúrását, szaggatását nyugodt szívvel rájuk bízhatjuk. Segíthetnek szétválogatni a ruhákat mosáshoz, vagy összepárosítani a zoknikat. Ha megkérjük őket, ügyesen elpakolják a tiszta evőeszközöket, letörlik az asztalt, polcokat,sőt, kis segítséggel rájuk bízhatjuk a házi kedvencek etetését is.
Terhesség negyven felett? Nem lehetetlen!
2021. november 15.
![mama-2077517_640](https://i1.wp.com/bebikkicsikesnagyok.hu/wp-content/uploads/2018/07/mama-2077517_640.jpg?resize=640%2C426&ssl=1)
Lehet 40 évesen gyermeket vállalni? És ha igen, akkor nem lesz sokkal nehezebb? Nem kell tartani a betegségektől, komplikációktól? Ezeket a kérdéseket segít megválaszolni dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvost is, hogy tisztább képet kaphassunk a késői terhességekről és azok rizikóiról.
A 40 körüli várandósságnak mások az orvosi értelemben vett kockázatai, mint a korábban létrejött terhességeknek. Illetve nem is annyira mások, inkább megnövekedettek. Ilyenkor a Down-szindróma és más kromoszómarendellenességek kialakulása is valószínűbb, ezeket azonban szűréssel ellenőrizni lehet.
Fontos megemlíteni, hogy nem csak a terhesség nehezebb, hanem a teherbe esés is. Ekkorra a szervezet már nem annyira fitt, sokkal könnyebben találjuk szemben magunkat a különböző problémákkal, amik hátráltatják, vagy akár lehetetlenné teszik a gyermekvállalást. A 40 körüli terhességeknél lényegesen magasabb az úgynevezett gesztációs, vagyis a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázata, de gyakrabban jelentkezik terhességi magasvérnyomás, koraszülés és vetélés is.
Azért nem kell az álmokról, csak lényegesen több odafigyeléssel kell kezelni a helyzetet. A 40 körüli várandósságnál, illetve a babatervezésnél kiemelten fontos, hogy a szervezetet a megfelelő tápanyagokkal ellássuk, a raktárait feltöltsük. Ezzel ugyanis jelentősen csökkenthető minden rizikó, és növelhető annak esélye, hogy a nő teherbe essen. Ehhez a várandósvitamin jelenthet jó megoldást, de az is csak akkor, ha megfelelően tagolt, a 3 trimeszter igényeinek megfelelően összeállított készítményről beszélünk. Fontos, hogy komplexitása mellett a benne szereplő anyagok szerves kötéssel legyenek jelen, hiszen így azok felszívódása akár 80%-kal is jobb, ami nagyon nem elhanyagolható tény!
Megélni is egészen más
A stressz a 40 körüli terhességeknél sokszor még nagyobb, mint a viszonylag fiatalabb korosztálynál. A nők ilyenkorra már stabil munkával, karrierrel rendelkeznek, megvan a napi rutinjuk, a megszokott életszínvonaluk. Ezt pedig egy baba fenekestül képes felfordítani, amire az anyukák vágynak ugyan, de sokszor rosszul viselik. A várandóssággal járó kellemetlen tünetek is erősebben nyomhatják rá bélyegjüket a mindennapokra. Mindemellett a 40 körüli kismamáknak szembe kell nézniük a környezetükkel is, ami sokszor messze nem elfogadó. Így tehát lényegesen nehezebb dolguk van, jól jön minden külső és belső segítség.
Terhesség és PCOS
2021. november 14.
![baby-1915402_640](https://i0.wp.com/bebikkicsikesnagyok.hu/wp-content/uploads/2018/07/baby-1915402_640.jpg?resize=640%2C335&ssl=1)
A PCO vagy PCOS, azaz a policisztás ovárium szindróma egy hormonális elcsúszás következménye. A petefészkekben a petesejt érése megtörténik, ám a tüszőrepedés elmarad, így az érett petesejt nem jut ki petefészekből, hanem ott ragad és cisztává alakul. Mivel a petesejt nem kezdi meg vándorlását a méh felé, így sajnos a családalapítás is lehetetlenné válhat. Előfordulhat azonban, hogy egy – egy petesejt – mivel a test rövid időre eléri a megfelelő hormonszintet – mégis képes kiszabadulni , és akár a terhesség is létrejön. A PCOS megléte esetében a kezelése mellett a lombikprogram jöhet még számításba. Szerencsére ma már azt is tudjuk, hogy a szindróma nem csak kezelhető, hanem vissza is fordítható – mondta el a ratkotunde.hu-nak dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász szakorvos.
A PCOS elleni harcban hatalmas szerepe van az endokrinológus és a nőgyógyász szakembernek, valamint a test optimális működésének – hangsúlyozta Dr. Angyal Géza. Mivel a betegséget a nemi hormonok egyensúlyának váltja ki, a hormonháztartás helyrebillentése a feladat. Az orvosi segítség mellett ezt azzal érhetjük el, ha a test számára szükséges tápanyagokat a megfelelő formában juttatjuk be a szervezetbe.
Alapesetben ez a táplálkozással történne, ma már azonban az ételek beltartalma messze nem olyan, mint 50 éve, ráadásul rengeteg tartósítószert, finomított élelmiszert és félkész terméket fogyasztunk, melyek nem igazán tesznek jót nekünk. A szakemberek ennek megfelelően sokszor valamilyen – lehetőleg megfelelő tagoltságú, komplex ásványi anyagokat, nyomelemeket és vitaminokat szerves kötési formában tartalmazó – várandósvitamin szedését javasolják.
Szülés után is kialakulhatnak véralvadási rendellenességek!
2021. november 12.
![family-2610205_640](https://i0.wp.com/bebikkicsikesnagyok.hu/wp-content/uploads/2018/09/family-2610205_640.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
Vérzékenységről akkor beszélünk, amikor a véralvadás nem a megfelelő ütemben következik be, így a vérzés tovább tart. A véralvadás többszörösen kontrollált fehérjék együttműködésének eredménye. Ezek a fehérjék folyamatosan hatnak egymásra, beindítják, fokozzák egymás aktivitását, és ezzel egy időben hatnak a működésüket gátló faktorok is. Ily módon alakul ki az az egyensúly, hogy vérzés esetén a vér megalvad, azonban véralvadás az érpályán belül nem következik be. Ezen fehérjék (alvadási faktorok és a véralvadást leállító faktorok) valamelyikének hiánya, csökkent mennyisége vagy aktivitása vérzékenységet eredményez. Megkülönböztetünk veleszületett, továbbá az élet folyamán kialakult (szerzett) vérzékenységet, ezeken belül is súlyos, középsúlyos és enyhe formákat.
A szülés utáni vérzékenység okai
Szüléskor átlagosan 300 ml körüli vér elvesztését normálisnak tekinthetjük, ugyanis maga a folyamat vérzéssel jár. Amennyiben azonban a vérzés meghaladja az 500 ml-t, akkor postpartum, azaz szülés utáni vérzésről beszélünk, amelynek lehet szülészeti oka – például nem tud összehúzódni a méh izomzata, esetleges méhlepényrészletek nem válnak le stb…
Amennyiben veleszületetten enyhe vérzékenysége van a kismamának, az a terhesség során nem okoz problémát, mivel terhességben bizonyos alvadási faktorok aktivitása megemelkedik, így a véralvadása normális lesz, viszont a szülés után néhány nappal már fokozódhat a hüvelyi vérzés, mivel a kismamánál visszaáll az eredeti, alacsonyabb véralvadásifaktor – aktivitás. Sajnos az is előfordulhat, hogy a terhesség alatt, illetve a szülés után alakulnak ki véralvadási rendellenességek, és a vérzéses tünetek esetleg csak hetek elteltével otthon jelentkeznek. Többek közt ezért is fontos a szakorvosi kontroll!
Kontroll már a szülés előtt!
Kiemelendő, annak fontossága, hogy az esetleges alvadási faktorok csökkent működése már a gyermekvállalás előtt kiderüljön, mert a megfelelő kezelést a szülés során, illetve gyermekágyban is csakis így lehet időben megkapnia.
Másodszor, a kismamák terhesség előtti véralvadás laboratóriumi leletei rendkívül fontos információul szolgálnak a szülés után jóval később jelentkező vérzékenység gyors, precíz diagnózisának felállításához és a hatékony kezelés elkezdéséhez, amivel meggátolható, hogy életveszélyes állapot alakuljon ki. Épp ezért ezeket a leleteket is nagyon fontos megőrizni!
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...535455...291