Információk, érdekességek

Gyermekkori ekcéma elváltozásai

2022. március 24.

Fotó: gettyimages.com

Ahogy beköszönt a hűvösebb idő, egyre kevesebbet vagyunk a szabad levegőn, és ezzel párhuzamosan több időt töltünk a lakásban, vagy más zárt helyen. Amikor a fűtés is beindul, a lakás és az iskola-óvoda levegője is egyre szárazabb, ami az egészséges gyermekek bőrét is igénybe veszi. A veleszületetten száraz bőrű kicsiknél a tünetek nyáron spontán is javulnak, ősszel-télen viszont ismét romlanak.

Ha valakinek arra hajlama van, kialakulnak az atópiás dermatitisz, a gyerekkori ekcéma jellegzetes elváltozásai.

Bőrszárazság, viszketés

Az első és legfontosabb tünet a bőr szárazsága, valamint a viszketés. Pár hónapos korban az arcon és a hajas fejbőrön látjuk a jellegzetes, hámló, vöröses színű foltokat, később a törzsön is kialakulnak a hasonló elváltozások. Az első tünetek megjelenésekor már érdemes orvoshoz fordulni. Ilyenkor igyekszünk a családot megnyugtatni, és elmondjuk, hogy a spontán kiújulásra hajlamos betegség általában télen, hidegben romlik, nyáron javul.

Minden olyan esemény, ami a kisgyermek életét negatívan befolyásolja, legyen az lázas vagy fertőző betegség, vagy családi esemény, pl. kistestvér születése, a tünetek kiújulásához vezethet.

Kisebesedett bőrfelületek a kicsin

A második életév után gyakran spontán gyógyulást észlelünk, vagy a folyamat átalakul, és a csuklókon ill. a végtagok hajlatainak területén látjuk a kevéssé nedvedző, hámló plakkokat. A rendszeres viszketés és vakarás miatt az ekcémás területeken sebek jönnek létre, melyeken át behatolhatnak a kórokozók, felülfertőzést okozva. Ebben az esetben már nem elég a szárazságot és a gyulladást kezelni, szükség van a fertőzés gyógyítására is. Ilyenkor gyakran antibiotikumot is be kell vetnünk a javulás érdekében.

Allergia is okozhatja

Ha azt látjuk, hogy egyes élelmiszerek fogyasztása után a plakkok nagyobb felületen jelennek meg, erősebb lesz a viszketés, gyanús, hogy erre az ételre allergiás a gyermek. Leggyakoribb allergén ebben az esetben a tehéntej, de nem ritka a tojásfehérje, a szója, a búza, vagy a halak által kiváltott rosszabbodás sem. Ha egyértelműen kiderül az érzékenység, természetesen ezeket az élelmiszereket el kell hagyni.

Ha egy csecsemő családjában volt már ekcémás, vagy más, ún. atópiás csoportba sorolható betegség – pl. szénanátha, asztma, allergiás kötőhártya gyulladás-, legjobb, ha minél tovább anyatejes táplálást, ha ez nem megoldható, hypoallergén tápszert kap a gyermek. A tehéntej bevezetésével ebben az esetben tovább kell várni, mint azoknál a gyerekeknél, akiknek családi anamnézise negatív. (Szerencsére egyre több anyuka felismerte már a szoptatás jelentőségét, és sok pici kap 6 hónapig kizárólag anyatejet.)

A tüneteket ronthatja a nem megfelelő ruhanemű is

Jó, ha nem túl szoros, pamutból vagy cérnából készült, mosás után alaposan kiöblített ruhákat hordanak a kicsik. Nem megfelelő a szőrös, gyapjúból, mohair-ből, sok műszálat tartalmazó anyagból készült ruházat. Lehetőség szerint kerülni kell a túlzott izzadással járó tevékenységet, és ha a gyermek tünetes, ne hordjuk uszodába se.


Úszhat-e a várandós kismama?

2022. március 21.

Az úszás az ember egyik legősibb mozgásformája. A futáshoz hasonlóan, nagyszerű módja fizikumunk általános megdolgoztatásának, és a teljes lelki kikapcsolódásnak. De vajon tényleg igaz, hogy 0–99 éves korig mindenkinek jót tesz?

Fotó: gettyimages.comAz úszás áldásos hatásai

  • Megmozgatja a test összes izmát, és javítja az általános teherbíró képességet.
  • Az egyetlen sportág, amely légzésszabályozásra kényszerít, így a légzőszerv igen nagy tréningnek van kitéve.
  • Kedvezően befolyásolja a szív- és a keringési rendszer működését is. Ennek köszönhetően javul a szervezet oxigénellátása.
  • Ismétlődő mozdulatai növelik az izmok rugalmasságát, különösen a váll, a csípőtájék és a térd izmait tartják kiválóan karban. A súlytalan izommunka rendben tartja a gerinc stabil állását is.
  • A víz felhajtóereje következtében beállt súlycsökkenés tehermentesíti a mozgatórendszert. Úszás közben az ízületek terhelése szinte elhanyagolható, így olyan mozgások is végezhetők fájdalommentesen, amelynek a szárazföldön történő végrehajtása fájdalmat okozna. Nem véletlen, hogy a gyógytorna és gyógytestnevelés kiemelt eszköze.
  • Mindezen túl, a súlytalan lebegés lelki békénk stabilizálódásához is hozzájárul. Kedvező hatással van az idegrendszerre, stresszoldó, hozzásegíthet a fölösleges energiánk levezetéséhez.

További előnyei

  • Technikája bármelyik életkorban könnyen elsajátítható,
  • jótékony hatását mind a fiatalok és az idősebbek is élvezhetik,
  • nemcsak a túlsúlyosak számára ad lehetőséget a kímélő edzésre, hanem akár a várandósoknak is,
  •  a sportsérülések elszenvedésének esélye is igen alacsony.

Az úszásnak vannak veszélyei is?

  • A klóros víz, főként az érzékeny bőrűeknek ártalmas lehet.
  • A medence tisztasága kritikus kérdés, különösen, ha valaki hajlamos a fertőzésekre.

Úszás várandósan

Sokan kételkednek abban, hogy szabad-e pocakkal a medencébe merészkedni. Amikor ezt a kérdést vizsgáljuk, külön kell választani a víz, mint közeg magára a mozgásra (testre és lélekre) gyakorolt hatását és a víz fizikai veszélyeit (hőmérséklet, tisztaság).

A vízben mozgás szempontjából az úszás vagy az aquafittness kifejezetten jótékony hatású a kismamáknak. Különösen pozitív, hogy a vízben a súlygyarapodás ellenére, az ízületek terhelése nélkül lehet átmozgatni minden porcikánkat.
Természetesen a víz hőmérsékletére és tisztaságára (valamint klórozottságára) fokozottan ügyelnünk kell, ha pocakosan csobbanunk.

Amiért érdemes kipróbálni a várandósoknak is

  • Akár várandósan is el lehet kezdeni az úszást, hisz technikája egyszerű, sérülésveszély nem jellemző.
  • A fájós deréknak és lábnak kifejezetten felüdülés a víz.

Amire azonban figyelni kell

  • A víz tisztasága és a fertőzésveszély erősen összefügg…
  • Aki alapból érzékeny, terhessége alatt fokozottabban veszélyeztetett a kórokozókra.
  • A víz hőmérséklete és meg/felfázás erősen összefügg.

Miért hasznos a jóga a kismamáknak?

2022. március 19.

Minden babára vágyó nő életében nehézségekkel teli időszak a várandósság, a szülés és a babagondozás időszaka. Akik már átélték, tudják, hogy igen nagy lelkierőre és fizikai felkészültségre van szükségünk ahhoz, hogy könnyedény vegyük az elkerülhetetlen akadályokat. Olyan élettani, fizikai és pszichés változásokon megyünk keresztül a 9 hónap alatt (majd az utána következő legalább egy évben), amire sokan életük legnagyobb erőpróbájukként emlékeznek vissza.

Fotó: gettyimages.comFel lehet egyáltalán felkészülni erre a nehéz útra? Van arra lehetőség, hogy könnyebben nézzünk szembe az előttünk álló kihívásokkal? És ha igen, hogyan működik a módszer?

Harmonizálás mozgással

Vannak olyan keleti mozgásformák, amik lényege abban rejlik, hogy megtanuljuk saját energiáinkat áramoltatni. Az ősidők óta gyakorolt mozdulatsorok nemcsak a test működését harmonizálják, de lelki stabilitást is nyújtanak. A kínai tai chi chi kung vagy az indiai jóga olyan természetes mozgásformák, melyek élettel töltik meg a testet és közben felfrissítik a lelket. Mindez pedig nemcsak mozgásunkban, hanem viselkedésünkben és megjelenésünkben is tükröződik.

A jóga mint erőforrás

A jóga olyan erőforrás, ami konkrét segítséget jelenthet a babavárás időszakában. Speciálisan kidolgozott fajtája, a kismama (majd a baba-mama) jóga végigkíséri egy nő elkerülhetetlen oda és visszaváltozását. A kismama jóga, a jóga általános alapelveivel összhangban, egészséges várandósságra, könnyű szülésre, a szülést követő gyors regenerációra készít fel. Segít abban, hogy várandósságunk és a gyermek kihordása a lehető legkellemesebb legyen, s már a kezdet kezdetétől pozitív körülményeket biztosít a születendő baba számára.

A gyakorlatok és hatásaik

A speciális jóga gyakorlatok serkentik a vérkeringést, erősítik a mell- és házizmokat, lazítják a csípőtáji izmokat, és jelentősen hozzájárulnak a medencealapi izmok erejének fejlesztéséhez illetve azok működésének (akár ellazításának) tudatos megérzéséhez. A gyakorlatok az átmozgatáson túl a szülésre való felkészülést is szolgálják. Stressz oldó hatásúak, rávezetnek a helyes légzéstechnikára, segítenek felismerni testünk jelzéseit. A légzés és mozgás összehangolásával megtanulhatunk befelé fordulni is, amire a vajúdás során nagy szükség lesz majd. A nyugodt légkör, a harmonikus mozgás és az ösztönösen választott testhelyzetek is pozitív, megnyugtató hatásúak.

Tartsd szem előtt!

  • Különösen hasznos, ha tudatosan összpontosítasz az éppen használt izmokra, mivel így megtanulhatod befolyásolni a tested működését.
  • A légzés ritmusával összhangban végzett gyakorlatok során, nemcsak önmagaddal kerülhetsz egyensúlyba, hanem a babával is összehangolódhatsz.
  • A torna mindig az aktuális trimeszter mozgásigényéhez és lehetőségeihez igazodik, de fontos, hogy Te is figyelj magadra. Tartsd figyelembe tested korlátait, csak annyit és úgy mozogj, ami jól esik.
  • Tanuld meg a speciális légző gyakorlatokat! Ezek a vajúdás és a szülés folyamán nagy segítségedre lesznek!
  • A szülés-születés utáni időszakban is érdemes folytatni a jógát, ha szeretnél egy érzékeny, gyöngéd és szoros kötődésre alapuló kapcsolatot kialakítani kisbabáddal.

Minden sport másról szól

Van olyan, ami a játék önfeledt élményét nyújtja, más egyszerűen szórakoztat, megint más az adrenalin szintet emeli meg szervezetünkben azzal, hogy extrém helyzetekben tehetjük vele próbára magunkat. Van olyan is, ami a zene csatornáján keresztül ad feltöltődést és kellemes kifáradást. Ma viszont arról a fajtáról szeretnék írni, ami a lelki énünkhöz segít hozzákapcsolódni.

Meditáció a mozgásban… Mint egy lassú tánc, amely harmóniát sugároz, és harmóniát teremt. Aki átéli – sok-sok gyakorlás után -, stabilitásra lel. Képes mozdulatait tudata maximális irányítása alá vonni. Képes akadály nélkül áramoltatni energiáit. Képes összekapcsolni testi-lelki folyamatait. Mintha lenne valami különleges titka az ilyen embernek, amit magával visz akkor is, amikor már nem gyakorolja a mozgásformát. Nyugodtan és derűsen közlekedik a világban, mintha rá nem hatnának a környezet bosszúságai, mintha ő valami egész más dimenzióban létezne. Pedig “csak” ismeri a benső énjéhez vezető utat.

Bizonyos mozgásformáknak kifejezetten ez az összhangteremtés a legfontosabb célja. Hogyan érhetjük el mozgással azt, hogy test és lélek harmóniája megszülessen? Mitől működik ez a mechanizmus? És vajon tényleg kismamáknak is ajánlott a felkészülésnek e speciális módja? A mai írásom általánosan szól a keleti mozgásformák nagyszerű hatásairól, de a folytatásban külön szót ejtek majd a kismamák igényeire szabott fajtájáról, a kismama jógáról is. A nehéz úton elkel ugyanis a segítség…


Infarktus gyermekkorban?

2022. március 15.

Fotó: gettyimages.com

Olyan családokban, ahol fiatalon és halmozottan fordult elő szívkoszorúér-betegség, nagyobb a hasonló szívelváltozások kockázata az utódokban is.

Egyre többen keresik fel a gyermekkardiológiai rendeléseket azzal, hogy a családban valakinek – nagymamának, nagypapának és sajnos egyre gyakrabban a középkorú apukának – infarktusa volt. Az aggódó szülők ilyenkor ezt kérdezik:  Ugye doktor úr, nincs, nem lesz a gyereknek is koszorúér-elzáródása?

Van ebben a nagy felbuzdulásban valami örvendetes is, hisz ez azt bizonyítja, hogy a szülők odafigyelnek, igyekeznek lépést tartani az egészségügyi felvilágosítás során írottakkal, hallottakkal. Másrészt persze az első válaszunk – az esetek száz százalékában szinte –, hogy nincs, illetve nem lesz infarktusa a gyermeknek, legalábbis gyermekkorában.

A hajlam örökölhető

Persze, hogy később mi történik vele, az más kérdés. Ugyanis egyre több orvosi tanulmány lát napvilágot arról, hogy az olyan családokban, ahol fiatalon és halmozottan fordult elő szívkoszorúér-betegség, nagyobb a hasonló szívelváltozások kockázata az utódokban is (ismétlem: nem a gyermekkorban).

Megelőzhető

Figyelem: a későbbi infarktusnak csak az esélye, a kockázata nő meg néhány százalékkal. De ez nem fátum, nem elkerülhetetlen sorscsapás. A rizikófaktorok kiszűrésével küzdhetünk az érbetegségek ellen. Akinek magasak a vérzsírértékei (nem csak a koleszterin, mert vannak más fontos vérzsírfélék is!), és aki túlsúlyos, annak nyilván ezek ellen kell felvennie a harcot: elsősorban megfelelő diétával, testsúlycsökkenéssel, rendszeres mozgással, sporttal.


Ikerterhességgel dupla kismamavitamin kell?

2022. március 09.

Fotó: gettyimages.com

A várandósság időszaka az egyik legszebb része a nők életének. Azonban azt nem szabad elfelejteni, hogy ilyenkor egy másik kis élet fejlődik, így a vitamin- és ásványianyag-szükséglet erősen megnő! Ezt ma már ellensúlyozni lehet különböző készítményekkel, amik segítenek a magzat fogantatásában, kihordásában. Azonban a legtöbb esetben arra nem térnek ki az elbeszélések és leírások, hogy mi a helyzet akkor, ha történetesen ikerterhességről van szó. Ilyenkor vajon a szükségletek is duplázódnak, esetleg triplázódnak, és a készítményekből is nagyobb mennyiséget érdemes alkalmazni?

Előtte, közben és utána

A várandós vitamin nem csak egy adott időpontban használható, és az se zavarjon össze senkit, hogy várandós vitamin a neve. Ezek a készítmények ugyanis már a terhesség tervezésétől szedhetőek. Hiszen ha jól belegondolunk, akkor a bennük lévő ásványi anyagokat, nyomelemeket és vitaminokat a szervezet akkor is hasznosítani tudja, ha éppen nincs megnövekedett szükséglet a baba miatt. Ráadásul a gyermektervezéskor szedett készítmények fokozzák a teherbe esés valószínűségét is.

Az ma már nem is kérdés, hogy valaki szedjen-e várandós vitamint, vagy sem. Hiszen jelenleg a zöldségekből és gyümölcsökből csak nagyon nehezen, és ami talán még fontosabb, nagyon költségesen lehetne fedezni a szükségleteket. Az élelmiszerek vegyszerezése és a termesztési eljárások, valamit a talaj adottságai is csökkenthetik a vitamin- és ásványianyag-tartalmat, amit így máshonnan kell pótolni.

A várandósság ráadásul 3 trimeszterből áll, melyek alatt az anya szervezete más és más anyagokat igényel, így a vitamin kiválasztásánál a trimeszterekhez való igazodást is érdemes szem előtt tartani.
A várandósság után pedig a szoptatás az, ami plusz terhet ró a szervezetre, nem utolsó sorban pedig a regenerálódáshoz is igen sok tápanyag és vitamin szükséges.

Ikrek = dupla vitamin?

De mi a helyzet az ikerterhességgel? Igaz, természetes úton viszonylag kicsi az esélye, és többször fordul elő olyan családoknál, ahol volt már ikerterhesség. Azonban az orvosi beavatkozásokkal fogant babák esetében az ikrek lehetősége ugrásszerűen megnő.
A várandósság egy baba esetén is megnövekedett vitamin- és ásványianyag-szükséglettel jár, de mi a helyzet akkor, ha kettő, esetleg több magzat is helyet kapott a pocakban?


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...464748...291