Információk, érdekességek

A beteg gyermeket (is) tájékoztatni kell?

2015. január 31.

Akár nagy, akár mindennaposnak tekinthető egészségügyi beavatkozásra kerül sor (pl. fogorvosi kezelés, mandulaműtét), felmerül a kérdés: kell-e tájékoztatni a gyermeket a várható eseményekről, s ha igen, kinek és mikor? A szülőt külön is tájékoztatják? Hogyan készítsem fel a gyermekemet az ellátásra?

Tájékoztatáshoz való jog

A Gyermek jogairól szóló Egyezmény alapján a gyermeknek joga van ahhoz, hogy véleményét az őt érintő ügyekkel kapcsolatban kinyilváníthassa. A véleménynyilvánításhoz való – jelen esetben gyermeki – jog azonban magában foglalja az információhoz jutás szabadságát is. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a gyermeknek joga van informálódni, másrészt véleményét meghallgatni csak azt követően „lehet”, hogy megkapta az adott kérdéssel, problémával kapcsolatban szükséges tájékoztatást. Más megfogalmazásban a gyermek véleménynyilvánításhoz való joga mellett párhuzamosan megjelenik egy felnőtti kötelezettség: a tájékoztatás.

A Polgári Törvénykönyv, a Gyermekvédelmi törvény vagy jelen esetben az Egészségügyi törvény (továbbiakban: Eütv.) is részletesen szabályozza a gyermekekkel kapcsolatos tájékoztatás kötelezettségét – attól függően, hogy családi kapcsolatokról, gyermekvédelmi intézkedésről vagy éppen egészségügyi beavatkozásról van szó. A gyermek, mivel korából adódóan még nem cselekvőképes, egészségi állapotától függetlenül szülői felügyelet vagy gyámság alatt áll. Azaz a szülő(k) vagy a gyám jogosult a gyermek törvényes képviseletében a tájékoztatásra.


Szabadon fogva a gyereket

2015. január 29.

A szabadság foglyaA gyerekeknek szükségük van arra, hogy kipróbálhassák önmagukat. Az “okosan” kialakított szülői korlátok teret engednek a próbálkozásnak, de jelzik a határt is, ameddig el lehet menni.

A gondos szülő, mielőtt “hozzálát” gyermeke neveléséhez, áttanulmányozza a közeli könyvtárban, barátnője lakásában a legújabb, szülei polcain a még fellelhető – ugyan elavultnak vélt – gyermeknevelési szakirodalmat. Ha elég alapos, hamar rádöbben, élete egyik legnehezebb vállalkozásába fogott. Véget nem érő jó tanácsok özönében lavírozhat, és előbb-utóbb kiderül: képtelen mindnek eleget tenni. Hiába az elméleti felkészülés, a gyakorlat váratlan helyzeteket idézhet elő. A nevelési folyamat soktényezős. Nem csak a szülő és a gyermek személyisége és egymáshoz való viszonyuk számít, pillanatnyi hangulatuktól, a környezettől.

Sem a szülő, sem a gyermek nem egy olyan automata, amelyen a megfelelő gombot megnyomva a kívánt eredmény születik meg. Mégis, ebben az egymáshoz képest érzékenyen változó helyzetben kell, hogy legyen egy irányvonal, melyet a szülő szab meg, és amelyhez a gyermek igazodni tud. Egy határ, mely egyszerre stabil és rugalmas: kötöttsége, kiszámíthatósága biztonságérzetet nyújt a gyermeknek, rugalmassága megteremti annak lehetőségét, hogy a gyermek folyamatos változásaihoz igazodjon, és ne szorítsa őt szűk, fejlődését gátló keretek közé.


Szmogban babakocsiban – veszélyes is lehet!

2015. január 28.

szmogbanFokozott veszélyben vannak az allergiás és asztmás gyerekek a szmogban. A Svábhegyi Gyógyintézetben a légzőszervi problémákkal régóta küzdő betegek mellett nagyon sok új páciens is jelentkezett az elmúlt időszakban. 

Veszélyben a babakocsiban

Különösen nagy veszélyben vannak az alacsony babakocsiban tolt csecsemők!

 “A légköri szennyezést okozó, apró, fél-egy mikron nagyságú porszemcsék szinte akadály nélkül jutnak el a kisebb légutakba, ahol lerakódva akadályozzák az oxigén útját, ez pedig légszomjhoz vezet” – magyarázza Dr. Bánfi Andrea, a Svábhegyi Gyógyintézet csecsemő- és gyermek-tüdőgyógyász szakorvosa. Elmondása szerint a porszemcsék a szem kötő-, és a légutak nyálkahártyáját is ingerlik, ami miatt allergiás tüneteket mutathatnak azok is, akik amúgy nem érzékenyek, vagyis könnyezhet a szemük, és köhögési rohamuk lehet.

A légutakban lerakodott por és vegyi anyagok krónikus hörghurutot, légúti gyulladást okozhatnak, ami sok esetben évek múltán, felnőtt korban jelentkezik.


Miért olyan fontos a magnézium babaváráskor?

2015. január 27.

kismamák A kismamák tudják, hogy várandósság alatt a szervezet tápanyagigénye, vitamin- és ásványi anyag szükséglete megnő. Bár a magnézium a kismamák számára készült speciális multivitamin- és ásványi anyag készítmények némelyikének komponense, gyakori, hogy a kezelőorvos plusz magnézium készítmény szedését írja elő. 

A szervezetben mintegy 30 gramm magnézium található; ennek csaknem fele a csontokban raktározódik, de az izom- és májsejtekben is viszonylag nagy mennyiségben fordul elő.

Mennyi magnéziumra van szükségünk?

  • Egészséges felnőttek napi magnézium-szükséglete a legújabb ajánlások szerint napi 375 mg.
  • Terhesség alatt az igényelt mennyiség több; egyes szakirodalmak napi 450 mg magnézium bevitelt javasolnak várandós nőknek.
  • Amennyiben terhességi hányás is fellép a kismamáknál, a hányás miatti fokozott magnéziumürülés következtében a bevitelre is kiemelten kell figyelni.

Mi a magnézium szerepe a szervezetben?

A szervezetben számos sejtszintű folyamat igényel magnéziumot. A szívműködés alapfeltétele a megfelelő mennyiségű magnézium jelenléte. Számos enzim működésének zavartalanságát biztosítja a magnézium, és a vércukor- és koleszterinszint szabályozásában, a csontok és fogak felépítő folyamataiban is szerepet játszik. Az izomműködés elsőrendű feltétele a megfelelő mennyiségű magnéziumion jelenléte.


A tanulás kulcsa: a rendszeres alvás

2015. január 27.

Az ember fejlődésének korai szakaszában a hosszú alvás a kulcsa mind a tanulásnak, mind az emlékezésnek – írja a BBC. 

Az angliai Sheffieldi és a bochumi Ruhr Egyetem kutatói közösen 216 egyévesnél fiatalabb csecsemővel végeztek vizsgálatokat. Az eredmények szerint a babák képtelenek voltak visszaemlékezni az újonnan megtanult feladatokra, amennyiben a tanulást nem követte egy kiadós alvás. A tudósok szerint ezért a tanulásra a legjobb idő az alvást közvetlenül megelőző periódus, egyben hangsúlyozzák a lefekvés előtti olvasás fontosságát is.

A bébik számára legfontosabb az alvás

Az alvással foglalkozó szakértők úgy vélik, az alvás a csecsemők számára sokkal fontosabb lehet, mint az idősebb gyermekek vagy felnőttek esetében. Az emberek pedig általában sokkal több időt töltenek alvással csecsemőként, mint bármikor később életük során.

A most közzétett kutatás szerint azonban meglepően keveset tudunk a csecsemőkori alvás szerepének fontosságáról.

A kísérletek során a csecsemőkkel három új cselekvést tanultattak meg, majd a vizsgált babák felét hagyták hosszabb ideig aludni, míg a többiek vagy nem aludtak a tanulás után, vagy csak 30 percnél kevesebbet pihentek.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...227228229...293