


Információk, érdekességek
Mit NE tartalmazzanak a babaápoló szerek?
2015. március 02.
Az újszülöttek és csecsemők bőre sok tekintetben eltér a felnőttek bőrétől. Sérülékeny és érzékeny a bababőr; így a náluk használt tisztító- és ápolószerek kiválasztásánál különös gonddal kell eljárni.
Alapszabály: azokat az alap- vagy segédanyagokat, amik bőrön történő alkalmazás során potenciálisan agresszívak vagy károsak lehetnek, nem szabad alkalmazni! Ez valamennyi kozmetikai termékre vonatkozik, de különösképpen igaz az újszülöttek és csecsemők részére készült termékek esetén.
Miért szükséges az óvatosság?
Amennyiben nem jutnak át a toxikus anyagok a bőrön, nem kerülnek be annak a mélyebb rétegeibe, a bőrfelületen akkor is előidézhetnek helyi reakciókat (pirosodás, hólyagosodás stb.).
Azonban a bőrön keresztül való átjutásra is van esély, mivel az újszülöttek és csecsemők bőrének a hatóanyagok átjutásával, felszívódásával szembeni ellenálló képessége jóval kisebb, mint felnőtteké; másként kifejezve, a csecsemők vékony bőre viszonylag „áteresztő”.
Emellett, míg egy átlagos tömegű, 3 kg-os újszülötteknél 1 kg testtömegre kb. 700 cm2 bőrfelület jut, addig felnőtteknél csak kb. 250 cm2. A bőrön alkalmazott ápoló vagy gyógyszeres készítményekkel koraszülötteknél és újszülötteknél óvatosan kell bánni, – hiszen a magas bőrfelület/testtömeg arány miatt – egy adott bőrfelület bekenése esetén magas lehet az egy testtömeg-kilogrammra jutó hatóanyag-mennyiség.
Továbbá, az újszülöttek és csecsemők éretlen gyógyszer-metabolizáló (azaz a hatóanyagokat átalakító és vizelettel, széklettel stb. történő kiürülésre alkalmassá tevő) rendszere tovább fokozza a veszélyt, mivel a szervezetbe – akár a bőrön keresztül is – bejutott anyagoktól nehezebben tud az újszülött és a csecsemő megszabadulni.
Számos, a gyermekek számára formulált készítmény tartalmaz olyan anyagokat, amik az újszülött bőr számára ártalmasak lehetnek. Sok esetben a „bőrgyógyászatilag tesztelt”, illetve a „kiegyensúlyozott pH” és egyéb hangzatos kifejezések sem jelentenek garanciát a tökéletes ártalmatlanságra.
Babatestápolás
2015. március 01.
A csecsemők, újszülöttek bőrének funkcióját sokszor vizsgálták, és több tanulmány is igazolta, hogy az érett újszülöttek szarurétege, a hámréteg ún. barrier funkciójának működése teljes értékű. Nem így van ez a koraszülötteknél. Elsősorban a 34. terhességi hét előtt születettek esetében a vékony hámréteg, a hám fokozott áteresztőképessége miatt a barrier funkció csökkent és a normál működés csak a születést követő 2.-3. héten áll be.
Mégis azt tapasztaljuk, hogy a babák bőrének ápolásánál másként kell eljárnunk, mint azt felnőtteknél tennénk. Ennek oka részben az, hogy az irharéteg vékonyabb, a kollagén rostok kötegei kisebbek. Kevesebb az elasztikus rost, így a bababőr kevésbé rugalmas, mint az érettebb bőr. A külső elválasztású mirigyek sűrűbben helyezkednek el, mivel a születés után új mirigyek már nem képződnek, a testfelszín viszont kisebb Érett újszülöttek esetében a bőrre kerülő anyagok fokozott felszívódásáért, a csecsemők, kisgyermekek bőrének felnőttekétől eltérő tulajdonságaiért a vékony szaruréteg, és a bőr magasabb víztartalma, ezen kívül a magas testfelszín/testtömeg hányados, a sok összefekvő hajlat, bőrredő, a magas környezeti hőmérséklet és páratartalom, valamint a popsi tájékán a pelenka által okozott nedves, zárt környezet tehetők felelőssé.
Mennyit kávézhatnak a kismamák?
2015. február 27.
A terhesség alatt sok egészségtelen szokásnak ajánlott búcsút mondani, ilyen a koffein-fogyasztás is. Nem lehet azonban könnyen megválni a mindennapok részévé vált rítusoktól, így a kávézástól, teázástól, kólázástól.
Szabad egyáltalán koffeint a szervezetbe juttatni várandósan? Mennyi az a koffein-mennyiség, ami még nem árt a babának?
Sok elrettentő hírt lehet olvasni, miszerint a koffein fejlődési rendellenességeket okozhat a megszülető gyermeknél, koraszüléshez, halvaszületéshez vezethet, növekedésbeli visszamaradást okozhat és kissúlyú lesz a megszületett baba. Igen, ez mind megtörténhet, nem mindegy azonban az elfogyasztott mennyiség!
Óvatosan a koffeinnel
Tanulmányok alapján a kismértékű koffein-fogyasztás nincs negatív hatással az embrionális és magzati fejlődésre. Sok esetben a vészesen alacsony vérnyomással és szédüléssel küzdő kismamák kávézással vagy teázással próbálják kicsit emelni a vérnyomásukat. Amennyiben a napi maximum 200 mg koffein fogyasztását nem lépi túl a kismama, nem kell aggódnia, hogy a koffein károsítaná a megszületendő gyermeke egészségét. Más adatok szerint testtömeg-kilogrammonként maximum 5 mg koffeint vehet magához a kismama, ami egy 60 kilogrammos kismama esetén 300 mg koffeinnek felel meg.
Szabad teázni a kismamáknak is?
2015. február 25.
A kismamáknak le kell mondani az élvezeti szerekről, így a túlzott koffeinfogyasztásról is terhességük idején.
Naponta maximum egy-két gyenge kávé fogyasztása megengedett. Szem előtt tartandó, hogy a fekete tea, zöld tea, fehér tea és mate tea is koffeinforrás. Emellett a cukrozott szénsavas italok fogyasztásával is ajánlott felhagyni a terhesség alatt. Mit szabad akkor inni?
Az alternatíva: ásványvíz, gyümölcslevek és bizonyos teák.
A gyümölcstea legyen gyümölcsből!
A teák melegen vagy hidegen fogyasztva egyaránt alkalmasak arra, hogy télen átmelegedést, nyáron felfrissülést hozzanak. A kismamáknak elsősorban a gyümölcsteák ajánlhatók, főképpen azok, amik valódi gyümölcsből készültek, nem pedig mesterséges aromákat tartalmaznak. Ügyelni kell arra is, hogy sok esetben gyümölcsteának tűnik a tea, miközben például fekete tea mellett találhatók benne gyümölcsdarabkák. Gondosan tanulmányozni kell a teásdobozokon feltüntetett összetételt, mielőtt a bevásárlókosárba, és főként a csészébe kerül a tea. A gyümölcsteák egészséges szomjoltók, mivel a gyümölcsökben található ásványi anyagok, nyomelemek még a forralás ellenére megmaradnak benne, így a szervezetbe jutva hasznosulhatnak. Finom választás lehet az erdei gyümölcsökből (málna, áfonya, fekete ribizli stb.) vagy az almából készült tea.
Tartásdíj (2. rész) – Mit tehetünk, ha nem jön a tartásdíj?
2015. február 24.
Mit tehet a szülő, ha a külön élő szülő nem fizeti a tartásdíjat?
A tartásdíjat mindenképpen fizetni kell!
A tartásdíjat a külön élő szülőnek akkor is fizetnie kell, ha például nyáron az egész hónapot nála tölti a gyermek az időszakos kapcsolattartás keretében.
Fontos tudni, hogy a gyermektartásdíj fizetését nem lehet függővé tenni attól, hogy a külön élő szülő láthatja-e a gyermeket (és bármilyen más feltételtől sem.) A tartásdíjat minden körülmények között fizetni kell, ha esetleg a kapcsolattartásban nehézségek merülnek fel, az egy külön téma. Az a szülő pedig, akinek a gondozásában, nevelésében a gyermek el van helyezve, nem mondhat le a tartásdíjról – hiszen az nem is az övé, hanem a gyermeket illeti meg. Amennyiben a külön élő szülő nem fizeti a gyermektartást, végrehajtási eljárást kell indítani.
Sajnos előfordul, hogy a végrehajtási eljárás eredménytelen. Mi a teendő ilyenkor?
Van lehetőség arra, hogy a szülő a gyermektartásdíj megelőlegezését kérje az államtól, így a szülő akkor is hozzájuthat a tartásdíj összegéhez, ha a fizetésére kötelezett személy azt nem fizeti meg időben. Ebben az esetben – a kötelezett visszafizetési kötelezettségével – az állam folyósítja a megállapított összeget.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...223224225...293