Információk, érdekességek

Magzatvédő multivitaminok – Ezért van rájuk szükség! (2.rész)

2015. május 29.

Jelenleg Magyarországon és a fejlett egészségügyi országokban az újszülöttek számára a legnagyobb veszélyt idő előtti születésük, vagyis a koraszületés jelenti. Egyrészt a legtöbb csecsemő halottat emiatt veszítjük el, másrészt az életben maradók között a látási, értelmi és más fogyatékosságok gyakoribbak, de a hiperaktív, feladatra nehezen koncentráló gyermekek többsége is koraszülöttek közül kerül ki. Sok oka lehet a koraszületésnek a várandósok cigarettázásától a nemi szervi fertőzéseken át bizonyos anyai betegségekig és várandósság alatti szövődményig. Mindent meg kell tenni ezek felismerése és kiküszöbölése érdekében. A koraszületés megelőzésében azonban segíthet a Magzatvédő multivitamin 2 szedése is. Az újabb kutatások szerint a várandósság alatt a szervezetben keletkező méreg, a homocisztein is hozzájárulhat a lepény korai öregedéséhez, és így közvetve a koraszületéshez.

Nem születnek nagyobb babák a vitamintól

Erre a felismerésre szinte véletlenül jutottunk. Számos alkalommal hallottam, hogy orvosok azért nem tanácsolták a terheseknek a folsav, vagy multivitaminok szedését, mivel emiatt „óriás babákat” szülhetnek, akiknek nagyobb a születéssel kapcsolatos kockázata. Ellenőriztük ezért, hogy az a 21 197 várandós, aki a terhesség alatt folsavat, folsavtartalmú multivitamint és folsavat + multivitamint szedett, milyen gesztációs idejű és súlyú egészséges, vagyis nem rendellenes újszülöttet hozott a világra. Őket azoknak az újszülötteknek adataihoz hasonlítottuk, akiknek az anyja sem folsav-, sem multivitamin-kezelést nem kapott a várandósság alatt.


Magzatvédő multivitaminok – Ezért van rájuk szükség! (1.rész)

2015. május 29.

Magzatvédő multivitaminCsaknem minden nőben él az ősi vágy, hogy édesanya legyen, vagyis eleget tegyen a nők legszebb küldetésének, a gyermekek világra hozatalának. Korunk nőinek azonban ugyanúgy helyt kell állniuk a társadalmi munkában, mint a férfiaknak, vagyis róluk két bőrt húznak le. Emiatt csökkent drasztikusan az elmúlt évtizedekben a családonkénti gyermekszám és ezzel párhuzamosan nagyon felértékelődött a születendő kisbabák egészségessége. Az áldott állapot 9 hónapja alatt ezért sok kismama retteg a fejlődési rendellenességek esetleges kialakulásától magzatjukban. A tudomány újabb eredményeinek hasznosítása sokat segíthet e rendellenességek megelőzésében és ezek között kiemelt a jelentősége az ún. magzatvédő vitaminok fejlődési rendellenességet kivédő hatásának.

Miért élnek vele kevésbé a magyar kismamák?

Amikor 2000-ben az USA Nemzeti Egészségi Intézete (NIH) felmérte az elmúlt 25 év közegészségügyi jelentőségű eredményeit, az 5 legfontosabb közé a magzatvédő vitaminok fejlődési rendellenességet kivédő hatása is bekerült. Erre mi is büszkék lehetünk, mert e kutatásokban nekünk is oroszlánrészünk volt. Ennek megfelelően a világ fejlett egészségügyi kultúrájú országaiban a fejlődési rendellenességeknek ez a megelőzési lehetősége az egészségvédelmi programok élére került. Nem eredménytelenül, az újabb statisztikai adatok szerint Hollandiában a leendő várandósok 73%-a, Angliában 56%-uk él is ezzel a lehetőséggel. Sajnos Magyarország a sereghajtók közé tartozik.


Így válasszunk kismamavitamint

2015. május 28.

kismamavitaminA várandósság a nők életében a legboldogabb időszak, de nem csak boldog, hanem aggódással teli is, hiszen mindannyian egészséges csecsemőre vágyunk, s ezért mindent meg is teszünk. A „babaprojekt” sok odafigyelést, felkészülést igényel a leendő kismamától, mert a terhesség rendkívüli megterhelést jelent a női szervezetre. Az utóbbi két évtizedben nagyszerű terhesvitaminok segítették a kismamákat, mégis egyre több, újabb is megjelenik. Nehéz választani, de nézzük, mire is ügyeljünk kiválasztása során.

Amennyiben nem fogyasztunk más vitaminkészítményt, fontos, hogy minden vitamin szerepeljen benne a felnőtteknek minimálisan ajánlott napi dózis 100%-ával. A korábbi és az újabb készítmények megegyező mennyiségben biztosítják a legfontosabb magzatvédő vitaminokat: B2-, B6- és B12-vitamint, valamint a vérképzéshez szükséges vasmennyiséget. A szinte minimális követelményként ajánlott 800 mcg folsav csökkenti a nyitott gerinc, a szájpadhasadák születési rendellenességek kialakulásának kockázatát, a metafolin jól hasznosuló forma. A csontképzéshezkalcium bevitele külön szükséges.


A várandósok és a medicinák

2015. május 26.

várandós

Az elmúlt években orvosi tanácsadási munkám során legnagyobb gondot annak a tévhitnek az eloszlatása jelentette, hogy a várandósoknak nem szabad gyógyszert szedniük.

Az Optimális Családtervezési Szolgáltatás első 15 éve alatt, a mintegy húszezer családtervező pár között volt 132 olyan leendő várandós, aki még vitamint sem kívánt szedni. Ők ugyanis mindenfajta „gyógyszertől” féltek és a vitaminokat is gyógyszernek tartották. Éppen ezért is vezettem be a magzatvédő vitaminokfogalmát, hangsúlyozva, hogy ez a fejlődési rendellenességeket megelőző termék nem „gyógyszer”.

A “várandós-szerek”

Ez az állandóan visszatérő probléma sarkall most egy látszólag nyelvészeti kérdés megbeszélésére, aminek azonban messzire gyűrűző elvi jelentősége és gyakorlati fontossága lenne. Az angol orvosi szakirodalomban feltehetően az előbb említett gyógyszer-rettegés miatt vezették be a „medicinális termék” fogalmát. Érdemes lenne hazánkban is ezt a gyakorlatot követni és a „medicina” megnevezést meghonosítani a magyar nyelvben is. A medicinákon belül elkülöníthetjük a betegségek kezelését szolgáló gyógyszereket, és a betegségek megelőzését célzó védőszereket. A várandósok esetében az utóbbiak különösen fontosak, ezért lehetne ezeket „várandós-szer” névvel is illetni. Tisztában vagyok a nyelvújítás kilátástalanságával korunkban, mégis megfontolásra érdemesnek tartom a javaslatom.

A nőket szeretném szövetségesül megnyerni ennek az újításnak elfogadtatásában. Ők sokkal nyitottabbak az egészségvédelemre, jobban megértik az orvosláson belül a XX. század második felében bekövetkező jelentős szemléleti változást, miszerint a megelőzés jobb, mint a gyógyítás. A megelőzést általában életmódbeli változásokkal kívánjuk elérni, de vannak olyan esetek, amikor ez csak medicinákkal érhető el.


Nem mindegy, hogy mit tartalmaz egy várandós vitamin

2015. május 26.

Amikor babát tervezünk, vagy a terhesség korai szakaszában vagyunk már, akkor érdemes valamilyen várandósoknak ajánlott készítménnyel támogatni a szervezetet, hogy a vitamin és ásványi anyag utánpótlás kielégítő legyen. A piacon azonban annyi az ilyen készítmény, hogy az ember csak kapkodja a fejét. Lássuk, mik azok a dolgok, amiket érdemes szem előtt tartani a válogatás folyamán. 

Nem mindegy az összetétel

Természetesen azzal mindenki tisztában van, hogy a terhesség alatt változó és megnövekedett szükségleteket ki kell elégíteni. Azt azonban sokan elrontják, hogy azt hiszik, ha vitaminokat szednek, akkor azzal mindent megtettek a születendő magzat egészségéért. Ez azonban így nem igaz. A vitaminok természetesen nagyon fontosak mind az anya, mind pedig a születendő gyermek számára, ám nem szabad megfeledkezni az ásványi anyagok és nyomelemek fontosságáról sem.

„ A vitaminok és az ásványi anyagok kéz a kézben járnak. Hatékonyságuk akkor a legjobb, ha egyszerre, egyazon tablettával jutnak a szervezetbe. Hiszen egymás hatását erősítik, segítik a felszívódást, beépülést ami nem elhanyagolható szempont.
Ráadásul, ha egyazon tablettában vannak jelen, akkor azon sem aggódni, hogy valami kimarad – persze ehhez megfelelő minőségű ásványi anyag és vitamintartalmú magzatvédő készítmény szükséges.” – mondja Ratkó Tünde szülésznő.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...216217218...294