


Információk, érdekességek
Segítsünk a kis elsősnek!
2018. szeptember 28.
Az iskolakezdés mindig komoly, kihívásokkal teli időszakot jelent a gyermekek életében, bár a szülőknek is kijut az aggodalomból. A nehézségek persze nem az első, izgalommal teli napokban, hanem pár hét után mutatkoznak csak meg igazán. Az első osztályosok között is különbség van: a hétévesek sokszor jobban veszik az akadályokat, a hatéves apróságoknak életkorukból adódóan sokszor nagyobb hátrányokat kell leküzdeniük – ebben az életkorban ugyanis az egy év korkülönbség még nagyon sokat számít. Akárhány éves is elsősünk, szerencsére a család szerető támogatása sokat segíthet a kezdeti akadályok leküzdésében…
A szülők gyakran jobban aggódnak, mint maguk a gyerekek, hiszen látják, hogy gyermeküknek bizony napról napra új, komoly akadályokat kell leküzdeniük. Az aggodalom azonban “ragadós” – nem jó, ha a gyermek azt látja, a szülő esetleg jobban stresszel, mint ő maga. Baky Ildikó, a Rózsakert Medical Center gyermekpszichológusának néhány tanácsa segíthet a nyugodt iskolakezdésben, és későbbi kiegyensúlyozott, harmonikus családi mindennapokban. Lássuk, mire érdemes mindenképp gondot fordítanunk!
Gyereksarok - A rejtélyes kólika
2018. szeptember 26.

Megszületik életünk értelme, akit a világon a legjobban szeretünk. Vártuk hosszú időn keresztül, és amikor a kezünkbe tartottuk alig pár percesen, nem is sejtettük, hogy milyen új dolgokat fog hozni életünkbe. Vannak szakirodalmak arra, hogyan válhatunk anyává és apává, elláttak a már tapasztaltabb barátok is tanácsokkal, de amikor egyedül vagyunk otthon és nem tudjuk, hogy miért sír ez a pici Csoda, akkor joggal keseredik el minden szülő!
Ilyenkor kipróbálunk sok mindent, amiről hallottunk vagy olvastunk, bevetjük az összes praktikát, de vannak pillanatok, amikor semmi nem használ.
Elkeseredve és fáradtan nézzük, ahogy gyermekünk keservesen sír.
Nem szégyen ha ilyenkor feltesszük magunkban azt a kérdést : Mi folyik itt? Hogyan lehet ezt elviselni? Meddig tart még?
Baj van! Túl jó a gyerekem
2018. szeptember 25.

A jó gyerek, nem gyerek
Egészen biztos vagyok abban, hogy minden szülő a lehető legjobbat és legtöbbet adja a gyermekének. Szülőként talán legfőbb vágyam, hogy ő boldog életet élhessen. Érdemes ezért egy picit odafigyelni a jó gyerekekre. Természetes tulajdonsága egy gyerkőcnek, hogy feszegeti a határainkat, ezen keresztül nyer tapasztalásokat a sajátjairól, a világ működéséről. Ez a kis játék segíti őt abban, hogy tájékozódni tudjon az életben. Megtanulja, hogy nem mindig és mindenkor történhet az, amit szeretne. Finom egyensúlyozás ez szülő és gyerek között. Hagyjam őt kibontakozni, de mutassak számára határokat - nem könnyű. A jó gyerek azonban alig feszeget határokat, esetleg csendben eljátszik egy sarokban, ahova leültetem. Közben elszaladnak mellette a gyermekévek, gyakran a játékos kísérletezés öröme is. A gyerek nyugodtan rosszalkodjon, ez az ő „dolga”. Az enyém pedig, hogy több-kevesebb türelemmel adjak ehhez határokat, miközben támogatom a kibontakozását.
Minden harmadik kismamát kínozza az RLS!
2018. szeptember 24.
A nyugtalanláb-szindróma sajnos sok ember számára jól ismert probléma, annak pedig, aki kismama lesz, közel 30%-os esélye van arra, hogy megtapasztalja a kellemetlen tünetegyüttest. Hogy mit lehet tenni az RLS ellen, Ratkó Tünde szülésznő tájékoztatja olvasóinkat.
Nyugtalanláb-szindróma
Az RLS betűszóval illetett probléma igencsak kellemetlen, és sajnos sok kismamát érint. RLS esetén a kismamák égő, bizsergő érzést tapasztalnak, mely a tünetek kompenzálására való törekvésképp erős láb-, esetleg kar-, kéz-, combmozgatási késztetéssel párosul. Amikor a kismama megmozgatja a végtagjait, a tünetek enyhülnek, de a kellemetlen érzés a mozgatás megszüntetése után szinte azonnal visszatér. Az RLS pontos oka egyelőre ismeretlen, így sajnos kezelni sem olyan egyszerű. A betegség nem csak a kismamákat érintheti, és ha az ember éppen nem várandós, akkor gyógyszeres kezelést is kaphat, ám ezeknek a szereknek a többségét terhesség alatt nem szabad szedni.
Tapasztalatok alapján tudjuk, hogy a helyzeten ront a koffein, illetve egyes allergiagyógyszerek is problémát okozhatnak. A legtöbb esetben nyugalmi állapotban jelentkezik a gond, főképp elalvás előtt, illetve hosszabb ülés után, és sajnos képes igen tartósan fennállni. Ami jó hír, hogy a terhességgel jelentkező RLS időszakos jelenség. Kismamák esetében az RLS a 7.-8. hónap környékén a legsúlyosabb, de a betegség a szülés után várhatóan egy hónapon belül elmúlik.
Mit tehetek ellene?
Hogy pontosan mi váltja ki az RLS-t nem tudni, de az elméletek szerint a vas-, a folsav-, vagy éppen a magnéziumhiány is kiválthatja, illetve okolják miatta a megváltozott keringést és a hormonális változásokat is. Vagyis egyes elméletek szerint a terhesség egyik bosszantó velejárója lehet, míg mások szerint megfelelő táplálkozással kivédhető. Ez utóbbi esetében azonban meg kell jegyeznünk, hogy napjainkban az élelmiszerek beltartalma nem mindig kielégítő, így a szervezet a terhesség alatt kismamavitaminnal is érdemes támogatni – többek között ezért is ajánlja számos szakember a várandósok esetében a speciális vitaminkészítmények egész terhességen át tartó rendszeres fogyasztását. Amennyiben ilyen vitaminok fogyasztása mellett dönt a kismama, jó, ha szerves kötésű anyagokat (-citrát, -glükonát) tartalmazó készítmény mellett dönt, mivel ezeknél a hasznosulása akár 80%-kal is jobb lehet, mint a más típusú készítmények esetén. Egyes esetekben a vitaminok mellett a tonik is jó megoldás lehet – a benne található kinin miatt. Ez azonban akár gondot is okozhat, így fogyasztásával kapcsolatban mindenképpen ki kell kérni a szakorvos véleményét.
Öt tény az anyatejről
2018. szeptember 17.
A szoptatással a kicsik több olyan, más úton nem fedezhető tápanyaghoz jutnak, amelyek biztosítják az egészséges és kiegyensúlyozott fejlődést. Többek közt ez az oka annak, hogy a csecsemők szoptatása a mai napig nem veszített jelentőségéből, és hogy a szoptatás a mai napig a korai táplálás legideálisabb módja.
A szoptatás egyszerű, kényelmes és biztonságos, az anyatejben a kicsi fejlődéséhez szükséges összes tápanyag megtalálható. Cikkünkben dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermek gasztroenterológusa ad tájékoztatást a szoptatás jelentőségéről.
Nincs gyenge vagy túl erős anyatej
Az anyatej összetétele és mennyisége alkalmazkodik a baba igényeihez. Nincs „gyenge”, „híg” vagy „túl erős” anyatej. A szoptatás elején hígabb, tejcukorban gazdagabb, második felében zsírdúsabb tejhez jut a csecsemő, így fél éves koráig más folyadékra vagy táplálék kiegészítésre nincs szüksége. Az anyatej összetétele a gyermek igényeihez alkalmazkodva folyamatosan változik, a gyermek fél éves kora körül, a mászás, a „mindent megkóstolás” időszakában megnő az immunfehérjék koncentrációja, és egészen a szoptatás végéig igen magas marad.
Igény szerint
A baba igénye szerinti szoptatásával biztosítható a folyadék- és táplálékigény fedezése. Az anyatej termelését a gyermek étvágya szabályozza. Igény szerinti szoptatás mellett működik a kereslet-kínálat elve, vagyis ha kevés az anyatej mennyisége, még több szoptatással tudjuk serkenteni a termelődését, míg egy idő után pontosan annyi anyatej termelődik, amennyire a babánknak szüksége van.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...127128129...294