Információk, érdekességek

A meszesedés ellen a diéta egyedül nem segít

2013. augusztus 25.

A meszesedés ellen a diéta egyedül nem segítAz érelmeszesedés korunk egyik népbetegsége. Nem válogat, egyaránt érintheti a fiatalabbakat és az idősebbeket is, de a kor előrehaladtával mindenképpen megjelenik. Hogy mit tehetünk ellene, és hogyan kezelhetjük, arról professzor dr. Blaskó György főorvos, a Trombózisközpont szakmai vezetője beszél. 

„Hogy pontosan mi okozza az erek meszesedését, nem lehet tudni, mindenesetre szerencsére egyre többet tudunk róla. A kor mindenképpen fontos tényezője ennek a jelenségnek, ráadásul a meszesedés mértéke fokozódhat nem megfelelő táplálkozás, és mozgásszegény életmód miatt is. A betegség kialakulásért felelős bizonyos folyamatai jól kezelhetőek gyógyszeresen, de teljesen nem szűntethető meg.”


Vigyázzunk a szemünk fényér

2013. július 27.

Vigyázzunk a szemünk fényéreÉrzékszerveink közül a legösszetettebb, de egyben a legérzékenyebb a szemünk. A túl erős sugárzással szemben a szem védekezik, a pupilla összehúzódásával válaszol.

Természetes védelem

Láthatatlan veszélyt jelent a 380 nm hullámhossznál rövidebb, szemmel nem látható ultraibolya sugárzás, valamint a nagy energiájú kék fény (400-475 nm), mely a napsugarakból érheti szemünket. A természet szerencsére gondoskodott a szem automatikus védekezéséről ezekkel a sugarakkal szemben is egy „belső napszemüveg” által, amely képes elnyelni őket és nem engedi, hogy az éleslátás helyén, a makulán kárt okozzanak. Ezt a védelmet a makula felszínén koncentrálódott védőanyag: a lutein és a zeaxantin eredményezi.


Elsavasodhat-e a szánk?

2013. július 22.

A fogszuvasodás valójában egy hosszabb időtartamot magába foglaló folyamat: a szájüregben lévő baktériumok - amelyek savat képeznek - lebontó munkájának mellékterméke, mely csökkenti a szájüreg pH értékét.

Ez normál esetben az enyhén savas kémhatástól a semleges, pH 7- ig terjed. Az erózió elsősorban akkor alakul ki, amikor a szájüreg pH-értéke 5,5 alá esik, tehát kimondottan savas kémhatásúvá válik. Ilyenkor jelentős ásványi anyagok oldódhatnak ki fogainkból. A fogszuvasodást az elsődleges tényezőkön túl (baktériumok, táplálék), másodlagos tényezők is befolyásolják, mint a kor, a nem, genetikai tényezők, a nyál összetétele, de akár a földrajzi elhelyezkedés vagy szociális és gazdasági tényezők is. A fogszuvasodás kialakulásának két kulcsfontosságú szereplője a Streptococcus mutans nevű baktérium és a cukor. A Streptococcus mutans az elfogyasztott cukor lebontása közben savat termel, amely jelentős mértékben megbontja a fogzománcot és fogszuvasodást okoz.


Milyen naptejet használjunk, s hogyan?

2013. július 07.

A nap elleni védekezés minden korosztály számára, bőrtípustól függetlenül kiemelten fontos. Milyen faktorszámú készítménnyel védekezhetünk a káros sugarak ellen és mit tegyünk, ha a választott termék mégsem megfelelő?


Kánikula-lista vérszegényeknek

2013. június 29.

A vérszegénység nagyon gyakori probléma, hátterében akármi is A vérszegénység nagyon gyakori probléma, hátterében akármi is áll, az illető gyenge, fáradékony, gyakran megszédül, tartós állás, meleg hatására könnyen elájul, sápadt, hamar leizzad, fizikai teljesítőképessége csökken, türelmetlen és még tanulási nehézségei is lehetnek.

A fizikális tüneteket is színezi az ok, ami vérszegénységhez vezetett - például vashiányos vérszegénységnél a fáradékonyságon túl, a haj hullása, körmök töredezettsége jelentkezik, B12 vitamin hiányban pedig végtagok zsibbadása, a bőrön bizsergés, furcsa, idegen érzés  színesíti a tüneteket.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...112113114...170