


Információk, érdekességek
Szakszerû amputáció a kõkorszakban
2010. január 29.
A férfi túlélte az operációt, utána még több hónapig, vagy akár néhány évig is elélt.
Már a korai neolitikumban is végeztek végtagcsonkolást, mégpedig fájdalomcsillapítással, viszonylag csíramentes (aszeptikus) környezetben, legalábbis erre utalnak egy hétezer éve élt férfi földi maradványai, akinek sírjára Franciaországban bukkantak. A leletrõl az Antiquity címû szakfolyóiratban számoltak be. A sírt a Párizstól 65 kilométerre délre, Buthiers-Boulancourtban tárták fel.
Túlszárnyalni a felmenõk életkorát
2010. január 27.
Az emberek jelentõs része úgy kalkulál, legalább olyan hosszú, de inkább hosszabb életet fog élni, mint a felmenõi.
Optimistán tekintenek a jövõbe, és hosszú életre számítanak az amerikaiak. Az ELTE Társadalomtudományi Karának hírlevele szerint az Egyesült Államok lakosainak születéskor várható élettartama 77,7 év, ami nemzetközi szinten nem rossz arány, és ami még biztatóbb, a helyiek nem is aggódnak amiatt, hogy idõ elõtt fognak meghalni. A Royal Philips Electronics megbízásából készült felmérés szerint ugyanis az amerikaiak jelentõs része arra számít, legalább olyan hosszú, ha nem hosszabb életet fog élni, mint a szülei.
Téli örömök, veszélyekkel
2010. január 25.
Hasznos tanácsok a gyermekgyógyásztól a szülõknek: mit tegyenek, ha a havas játékokba belemerülõ gyermeküket baleset éri.
A téli hóesés számtalan sportolási- és játéklehetõséget biztosít a gyermekek és a felnõttek számára egyaránt. Nincs is szebb, mint a frissen lehullott hó, amely szánkózásra, sétára, hógolyózásra vagy hóemberépítésre csábít. A síelés, korcsolyázás vagy snowboardozás tetõtõl-talpig átmozgatja a testünket, a levegõ pedig felfrissít.
Pajzsmirigybetegséget okozó konyhai edények
2010. január 23.
Összefüggést találtak a betegség és egyes vegyianyagok között, de még tovább kutatják az okokat.
Kapcsolatot találtak brit kutatók a teflonedények és vízálló anyagok gyártásához használt egyik vegyület és a pajzsmirigybetegségek között.
Gyakoribb ugyanis a pajzsmirigybetegség azoknál az embereknél, akiknek a vérében magasabb a perfluoroktánsav (PFOA) szintje - közölték csütörtökön az Exeter Egyetem kutatói. Ez a vegyület gyártásból visszamaradt szennyezõdésként maradhat benne például az edények teflonbevonatában, szennytaszító szõnyegekben vagy vízálló textíliákban.
A gyomorégés gyógyszerei - fontos szabályok
2010. január 22.
Szinte mindenki ismeri azt az égetõ, maró, akár fájdalmas érzést, amit a fokozott gyomorsavtermelés, és a reflux okoz. A szódabikarbóna nem jó terápia. A savlekötõk nem csak a savat, de más hasznos anyagokat is megkötnek, a gyomorsav képzõdését gátló gyógyszerek pedig a gombaellenes szerekkel, véralvaságátlókkal léphetnek kölcsönhatásba.
Savlekötõk
A legegyszerûbb patikaszerek gyomorégés esetén a savlekötõk, amiket „antacid”-oknak is neveznek. Ezek a lúgos karakterû hatóanyagokat (pl. kalcium-karbonátot vagy magnézium-, illetve alumíniumsókat) tartalmazó gyógyszerek kémiai reakcióba lépnek a gyomorsavval, megkötik, semlegesítik azt, és ártalmatlan anyagokká alakítják át.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...324325326...473