Információk, érdekességek

Várandósok émelygése

2017. április 13.

Míg egyes kismamák sosem találkoznak a reggeli rosszulléttel, hányás és émelygés nélkül telnek terhességük hetei, másoknak napi rutinná válhat ez – kiváltképp az első trimeszterben. 

Statisztikák szerint a várandós nők mintegy 70%-a szembesül a kellemetlenség enyhébb vagy súlyosabb változatával. Tapasztalataim alapján a terhesség alatt bármitől lehet hányni, és látszólag semmi nem képes a hányást felfüggeszteni. Az idő múlása többé-kevésbé ezt a problémát is megoldja, azonban hónapos időtávokban kell gondolkodni.

Mi áll a háttérben? 

A terhesség 6-7. hetétől tapasztalt és akár a 16. hétig tartó émelygés és hányás pontos kiváltó oka ismeretlen. Valószínűleg hormonális változások állnak a háttérben, és felelőssé tehető a HCG, az ösztrogén vagy a progeszteron a problémáért. Egyes orvosok gyomor- és bélrendszeri okokat valószínűsítenek, mások pszichoszociális faktorokat emlegetnek, és úgy vélik, hogy esetleg a kismama nehezen barátkozik meg a terhesség gondolatával, és ez vezet hányáshoz. Megfigyelték, hogy akiknél korábban a migrén, a tengeri vagy légi utak, vagy akár hosszabb autóutak hányingert okoztak, azoknál gyakoribb a terhesség alatti rosszullét is. Családon belüli halmozódás is kimutatható.

Ha ezt érzed, nem a gyomrod rontottad el

A terhességi hányás különbözik a gyomorrontás okozta hányástól:

• Várandósság alatt intenzíven jelentkezhet émelygés bizonyos szagok, ízek kapcsán.
• Érdekes módon az ízérzet megváltozhat, nyelés során egyes ételeket például keserűnek érezhet a kismama.
• Fokozott mértékű nyálelválasztás teszi még kellemetlenebbé a helyzetet.
• Láz, hasmenés és hasi fájdalom, hasi görcsök azonban normál esetben nem társulnak a terhességi hányáshoz. Ha mégis, fel kell keresni a kezelőorvost. A terhességi hányás súlyos változata, a hyperemesis gravidarum a nők mintegy 5%-át érinti, esetükben a napi akár 10-szeri hányás következményeként súlyvesztés következik be, és fennáll a kiszáradás veszélye. Ők kórházi kezelésre szorulnak, cukor- és sópótlásra, infúziós kezelésre lehet szükség. A súlyos hányás velejárója a vizeletben megjelenő aceton.

Meg lehet előzni?

Hogyan előzhető meg a hányinger, hányás? Bevált módszerek nem állnak rendelkezésre.

• Próbálkozni kell a „sokszor eszünk, de mindig csak keveset” technikával.
• A hideg, szénsavmentes italok (víz, tej) fogyasztása általában jó hatásúnak bizonyul.
• A fűszeres, csípős, savas ételeket kerülni kell.
• A növényi szerek közül a gyömbért tartják jótékony hatásúnak; kapszulás kiszerelésben a gyógyszertárakban kapható.
• Orvosi javaslatra B6-vitamin vethető be a panaszok ellen,
• Súlyos esetekben az orvos hányáscsillapító hatóanyagú gyógyszert ír fel vényre a kismamának.
• A kellemetlen szájíz, az émelygés több-kevesebb sikerrel csillapítható mentolos rágógumival.

Ivás, fogmosás, fogorvos

Hányás esetén fokozottan ügyelni kell a bőséges folyadékbevitelre, illetve hányást követően a szájhigiéniára is gondot kell fordítani. A gyakori hányás ugyanis – savas kémhatása miatt – a fogzománc károsodásához vezethet. Nem véletlen, hogy terhesség alatt legalább egy fogorvosi vizit kötelező.

A 2. trimeszterre javulhat a helyzet, de a 3. vége felé akár rosszabbodhat is

A második trimeszterre általában javulnak vagy megszűnnek a hányinger és hányás okozta kellemetlenségek. A terhesség vége felé ismét előtérbe kerülhet a probléma, mivel az egyre növekvő kisbaba nyomást fejt ki a gyomorra, és gyakori rugdalózásai miatt mozgatja, keveri a gyomortartalmat, ami hányást okozhat.

Dr. Budai Marianna
szakgyógyszerész

forrás: Bébik.hu