


Információk, érdekességek
Péksütemény helyett
2017. január 02.
Ugye ismerős: gyermekünk farkaséhesen kerül elő az iskolából, és péksüteményért könyörög… Engedjünk a könyörgésnek vagy ne? És ha nem…, hogyan ne?
Minden szülő ismeri a helyzetet, amikor délutánonként gyermeke farkaséhesen kerül elő, és péksüteményért könyörög. Azonban a rendszeres péksütizés hosszú távon többet árt, mint használ. Egy bukta reggelire, egy túrós batyu uzsonnára – az éhséget persze ezek is csökkentik, de reformkosztnak sajnos egyáltalán nem mondhatók. Ráadásul az esti időhiányban gyorsan összeütött gyorsételek is komoly kívánnivalókat hagynak maguk után. Kis körültekintéssel kiküszöbölhetjük a táplálkozási anomáliákat.
Nem lehet elég korán kezdeni
A péksütemények fő alapanyaga a fehér liszt, a hidrogénezett növényi zsír no meg a cukor – meg esetleg a gyümölcsöt csak nyomokban tartalmazó lekvár. Hogy mindezek nem túl egészségesek, közhelyszámba megy. A baj azonban leginkább akkor van, ha ezek az alapanyagok képezik a táplálkozás alapját.
Fenti mondat sok mindenre igaz, de az egészséges életmódra nevelésre mindennél inkább. Persze eleinte könnyű. Hiszen a hozzátáplálás során a bébik nem igazán tehetnek mást, mint megismerkednek szép sorban az alma, a sütőtök, a sárgarépa, a brokkoli és megannyi tápláló, vitamindús zöldség és gyümölcs ízével. Ezek fogyasztása bár gyakran lassan beépül az életmódba, sokszor párosul helytelen táplálkozási szokásokkal: az ásványi anyagokban, vitaminokban szegény élelmiszerek rendszeres fogyasztásával.
Sütőben sült rántott hús, tönkölypiskóta és társaik
A legjobb, ha a változtatást magunkkal kezdjük, és szakítunk a rossznak mondható beidegződéseken. Első lépésként érdemes lecserélni néhány alapanyagot, és az otthon elkészülő ételeket már másképpen főzni, sütni.
- Ha a finomított fehér lisztet teljes kiőrlésű liszttel váltjuk fel, már sokat teszünk a magunk és családunk egészségéért. A gyerekek pedig nagyon boldogan fogják majszolni az anyu által sütött zabkekszet vagy tönkölypiskótát is. Szerencsére a vércukorszintre sokkal szerencsésebben ható gabonalisztek és más őrlemények is széles választékban érhetők el a bio- és egészségboltok polcain.
- Az édesítésre is számos alternatíva adódik, a cukor nagy részét xylittel vagy eritrittel is kiválthatjuk.
- Az olajban sütést is korlátozhatjuk, és akár a rántott ételeket is készíthetjük sütőben, ha olajos kézzel kicsit meglapogatjuk a bepanírozott zöldség- vagy hússzeleteket. A fagyasztott rósejbniből is érdemes olyat választani, amit sütőben, olaj hozzáadása nélkül is elkészíthetünk.
Egészséges receptek az egész családnak!
Naponta vásároljunk friss salátát. Bár a zacskós kiszerelésű drágább, így legalább minden étkezéshez kínálhatunk egészséges ropogtatnivalót is.
- Szoktassuk át a családot a teljes kiőrlésű lisztből készített tésztára. Nem szükséges túl nagy hírverést csapni a dolog körül – ha nem szólunk, lehet, fel sem tűnik nekik a változás.
- A tésztáknál a főzési idő is meghatározza, hogyan befolyásolja majd vércukorszintünket. Az „al dente” főzött teljes kiőrlésű spagetti sokkal kedvezőbb hatású, mint a puhára főzött tojásos metélt…
- A közös étkezések során a süteményt helyettesítsük egyre gyakrabban gyümölcssalátával, amelyeket a gyermek szája íze szerint való gyümölcsökből készítünk – tejszínhabbal tálalva bizonyosan a gyermeknek is kedvére való lesz.