


Információk, érdekességek
Minden közös étkezés egy lehetőség
2016. szeptember 03.
Az anyák gondoskodása
A hónap első vasárnapján az édesanyákat ünnepeltük. Az édesanyákat, akiknek gyermekük iránti felelősségük már a fogantatás előtt legalább kilenc hónappal megkezdődik, amikor is felkészítik szervezetüket a tápanyagraktárak feltöltésével. Az anya fogantatás előtti és várandósság alatti étrendje jelentősen befolyásolja a születendő gyermek egészségi állapotát, életkilátásait. Elengedhetetlen, hogy egy gyermekéért felelősséget vállaló leendő anya ne bírálja felül addigi étkezési szokásait, és az egészséges táplálkozás ajánlásainak megfelelően ne módosítsa azokat.
Az édesanyák azok, akik a születést követő hónapokban szintén a táplálkozás-táplálás terén pótolhatatlan védelmet adhatnak újszülöttjeiknek, ez pedig az anyatejes táplálás. A gondoskodás nem ér véget az elválasztással, hanem még azután is hosszú ideig kíséri a gyermekeket, gondoljunk csak a babazsúrok ötletes kölyökkonyha csodáira, a csomagolt tízóraik és uzsonnák végtelen sorára, amikor minden szendvicsbe a szeretetüket is beleteszik. A betegségek alatti gondos-féltő diétákra, a hétköznapi vacsorákra, a születésnapi tortákra.
Együtt a család
A családról mindenkinek más jut eszébe, de ha összekapcsoljuk a táplálkozással, szinte természetes, hogy kivétel nélkül olyan étkezést idézünk fel, ahol a család apraja-nagyja körbeülte az ünnepi asztalt. Ez teljesen természetes, de nemcsak ünnepekkor kellene így lennie, hanem a hétköznapokon, a hétvégeken, azaz minden nap. Minden közös étkezés egy lehetőség arra, hogy az otthon látott táplálkozási szokásokkal szocializáljuk is a gyermekeket, akik így belenőnek az egészséges életmódba és táplálkozásba, azt természetesnek veszik.
Szerető “etetés”
A hónap utolsó vasárnapja a gyermekeké. A gyermekek táplálkozása kapcsán is elmondható, hogy óriási a felelősség gyermeket etetni, étkeztetni, legyen szó akár szülőről (család), akár közétkeztetésről (bölcsőde, óvoda, iskola). “Eteti” gyermekeinket a bolt, a büfé, a gyorsétterem és a média is.
Azoknak a szülőknek, akiknek fontos gyermekük megfelelő étkezése, sok mindenre kell figyelniük. Hasznos, ha felfedezhető étrendjükben a változatosság, a fehérje és a szénhidrát megfelelő aránya, a nem zsírmentességre való törekvés, a zöldségek és gyümölcsök elegendő volta, amely még őrzi a szezonalitást és a regionális jelleget. Étrendjükben a rendszeresség (minden nap közel azonos időpontban esznek) és változatosság egyaránt hangsúlyos legyen.
Sajnos, ma ők vannak kevesebben. Pedig azok a gyermekek, akik úgy indulnak reggel óvodába, iskolába, hogy megetetik őket, jobban tudnak koncentrálni. Elmondhatják magukról, hogy megkapták azt az esélyt, amely biológiailag szükséges ahhoz, hogy teljesíteni tudjanak. Figyelmesebbek (fegyelmezettebbek is), mint azok a társaik, akik éhgyomorra kezdik a napot. A reggelivel bevitt szénhidrát ellátja az agyat, így minden agyi funkció jobban működik.
Lelovics Zsuzsanna
dietetikus